Süte Su Katıldığını Nasıl Anlarız? Katıldığı Nasıl Anlaşılır

Süte su katıldığını nasıl anlarız sorusunun yanıtlarını, özellikle sokak sütü alan insanlar merak ediyor. Sokak sütünü en çok saf süt almak, yoğurt, peynir, kefir gibi süt ürünlerini evde doğal olarak yapmak isteyenler alıyor. Bu noktada süte su katıldığı nasıl anlaşılır, süte su karıştırıldığı nasıl anlaşılır gibi sorularının yanıtlarının merak edilmesi de çok doğal.

Bugünlerde genellikle sokak sütünün fiyatı 11 TL dolaylarında. Bu sütler genellikle bir köyden geliyor ve o köye gidemeyenler bu sütü, kendi sütçülerinden alıyor. Ancak köye gittiğinizde, evinde inek besleyen ve saf süt sattığını söyleyen insanlar sütün kilosunu 15 – 16 TL dolaylarından satıyor. Ve fiyat bu kadar pahalı olmasına karşın, randevu ile süt satıyorlar. Yani bir nevi ellerindeki süt ani bir müşteriye yetmiyor.

Bu şekilde köy sütü alanlar bilirler: saf sütün kaymağı ve yağı boldur. Kokusu bile diğer sütlere göre farklıdır. O süt ile yapılan yoğurtlar daha kıvamlı olur… Olur olmasına da, herkes bu tadı sevmez. Bazılarımıza bu süt biraz ağır gelir. Bazılarımız sütçümüzden aldığımız sütü bile içemez; paket süt içmeyi tercih eder; aldığımız sokak sütü ile de yoğurt, muhallebi gibi şeyler yaparız.

Süte su katıldığını nasıl anlarız, süte su katıldığı nasıl anlaşılır, süte su karıştırıldığı nasıl anlaşılır… gibi soruların yanıtlarını henüz vermedik ama gördüğünüz gibi sütü kendi kafamızda ayrıştırabildik. Demek ki köyden alınan süt ile sokak sütü arasında fark var. Ve saf süt bize ağır geliyor. Demek ki diğer süt değiştiriliyor ki biz onu içebiliyoruz; ama köyden aldığımız sütü içemiyoruz…

Bu durum aklınıza, süte suyun karıştırıldığını anlamak için özel bir bilgiye gerek olmadığı ve kendi damak tadımızla dahi bunu anlayabileceğimiz bilgisi gelebilir. Fakat her zaman damak tadımız da yerinde olmaz. Dolayısı ile temel bazı bilgileri bilmek ve buna göre süt tercihinde bulunmak daha mantıklı.

Süte Su Katıldığını Nasıl Anlarız?

Süte su katıldığını nasıl anlarız? Bunu anlamanın en kolay yolu sütün rengine, tadına ve kokusuna bakmaktır. Rengi bilinen süte göre daha açık, kokusu ve tadı farklı olan sütlerin içeriğinde süt bulunduğunu anlayabilirsiniz. Bu hileye genellikle sütün daha ağır çekmesi adına başvurulmaktadır.

Süte Su Karıştırıldığı Nasıl Anlaşılır

Süte Su Katıldığını Nasıl Anlarız

Süte su katıldığını nasıl anlarız konusu hakkında bilgi sahibi olmanız, bu durumu yine de anlayabileceğiniz anlamına her zaman gelmez. Ancak üreticilerin bazıları bu hileye başvurmak sureti ile kar oranlarını yarı yarıya arttırabilirler. Tüketicilerde ise bu durum sonucu ciddi zehirlenmeler yaşanabilmektedir. MaviBoncugum.Com olarak sağlığınız bizim için önemli…

Süte Su Karıştırıldığı Nasıl Anlaşılır?

Süte su karıştırıldığı nasıl anlaşılır? Bu sorunun yanıtı için, imkanı olanlar laboratuar içerisinde belirli deneyler yaptırabilirler. Bu deneylerde aranan, sütün içeriğinde Nitrat olup olmadığıdır. Normal şartlar altında içeriğinde Nitrat bulunmayan sütte Nitratın varlığına laboratuar ortamında rastlanması halinde, süte su katılmıştır diyebiliriz.

Süte Su Katıldığını Nasıl Anlarız

Süte Su Karıştırıldığı Nasıl Anlaşılır

Ancak herkes laboratuar bulamaz, bulsa dahi maddi gücü yeterli gelmeyebilir; gelse bile aynı deneyi her gün yaptırması söz konusu olamaz. Dolayısı ile bize, süte su katıldığı nasıl anlaşılır sorusunun yanıtı için daha makul çözümler lazım.

Süte su karıştırıldığı nasıl anlaşılır sorusunun yanıtlarına yönelik bir kaç maddeyi sizinle paylaşalım ve siz, bu yöntemler arasından kendinize uygun olanı seçin…

• Sütün rengine bakın. Hafif maviye dönük süt rengi, sütün içeriğinde su olduğunu gösterir.

• Sütün, olması gerekenden daha geç kaynaması, içerisine su katıldığı anlamına gelir.

• Temiz bir toplu iğnenin ucunu sütün içerisine batırıp sonrasında da çekin ve iğneyi yan tutun. Eğer ucunda süt damlaları tutunabiliyorsa, süte su karıştırılmamış demektir.

• Yaptığınız yoğurdun sulu olmasının da süte su katıldığına ilişkin bilgi verdiğini söyleyenler bulunuyor olsa da, yoğurt yaparken kullanılan sütün sıcaklığı ya da bekleme süresi gibi bazı detaylar da su katılmamış sütle yapılan yoğurdun bile sulu olmasına neden olabilir, dolayısı ile bu yöntem çok geçerli değildir.

Süte Su Katıldığı Nasıl Anlaşılır?

Süte su katıldığı nasıl anlaşılır sorusuna yanıt bulmak isteği, yaptığınız yoğurdun sulanmasından sonra ortaya çıkabilir. Ya da içtiğiniz sütten süt tadı da almıyor olabilirsiniz. Bu durum aklınıza haklı olarak, aldığınız sütün içerisine su katıldığı düşüncesini getirmektedir. Ve bunu anlamanın kolay bir yolu var.

Yapmanız gereken şey ise oldukça basit. Bir yorgan iğnesini alın ve sabunlayarak güzelce temizleyin. Ardından bu iğneyi sütünüzün içerisine batırın. Sonra da tutup yatay olarak yukarı doğru kaldırın. Eğer iğnenin ucunda süt kaldıysa, sütün içine su katılmamış demektir. Ama iğnenin ucu temiz ise sütte su olduğunu düşünebilirsiniz.

Bu işlemi sadece sokak sütü için yapabilirsiniz. Pastorize edilmeleri için pek çok işlemden geçmiş olan Pınar gibi süt markalarında işe yaramayabilir.

Sütün İçine Su Katıldığı Nasıl Anlaşılır?

Sütün içine su katıldığı nasıl anlaşılır? Bu sorunun yanıtını gözle bakarak anlamak oldukça zor. Ancak imkansız da değil. Fakat sürekli aynı ineğin sütü içiliyorsa bir tat, renk ya da koku farkı hemen anlaşılabilir. Satıcılar, sütün içine su karıştırma işini genellikle daha fazla kar elde edebilmek adına kullanırlar.

Sütün içine su katıldığı nasıl anlaşılır? Bu sorunun yanıtı için yapabilecekleriniz arasında sütü kaynatmak ilk sırada yer almaktadır. Eğer kaynattığınız sütte kesilme söz konusu ise içine su katıldığını ya da koruyucu madde kullanıldığını veya sütte bir sıkıntı olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Pek çok satıcı bu durumu yalanlamakta ve kesilen sütü geri alırken, kesilmesinin, sütün doğallığından kaynaklandığını ileri sürmektedir. Ancak diyetisyenler ve beslenme uzmanlarına göre süte su katıldığını nasıl anlarız sorusunun en keskin yanıtları arasında sütün kaynatılması yer almaktadır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.