Süte Su Katıldığını Nasıl Anlarız Katıldığı Nasıl Anlaşılır

Süte Su Katıldığını Nasıl Anlarız Katıldığı Nasıl Anlaşılır

Süte su katıldığını nasıl anlarız sorusunun yanıtlarını, özellikle sokak sütü alan insanlar merak ediyor. Sokak sütünü en çok saf süt almak, yoğurt, peynir, kefir gibi süt ürünlerini evde doğal olarak yapmak isteyenler alıyor. Bu noktada süte su katıldığı nasıl anlaşılır, süte su karıştırıldığı nasıl anlaşılır gibi sorularının yanıtlarının merak edilmesi de çok doğal.

Bugünlerde genellikle sokak sütünün fiyatı 3.5 TL dolaylarında. Bu sütler genellikle bir köyden geliyor ve o köye gidemeyenler bu sütü, kendi sütçülerinden alıyor. Ancak köye gittiğinizde, evinde inek besleyen ve saf süt sattığını söyleyen insanlar sütün kilosunu 5.5 – 6 TL dolaylarından satıyor. Ve fiyat bu kadar pahalı olmasına karşın, randevu ile süt satıyorlar; yani bir nevi ellerindeki süt ani bir müşteriye yetmiyor.

Bu şekilde köy sütü alanlar bilirler: saf sütün kaymağı ve yağı boldur. Kokusu bile diğer sütlere göre farklıdır. O süt ile yapılan yoğurtlar daha kıvamlı olur… Olur olmasına da, herkes bu tadı sevmez. Bazılarımıza bu süt biraz ağır gelir. Bazılarımız sütçümüzden aldığımız sütü bile içemez; paket süt içmeyi tercih eder; aldığımız sokak sütü ile de yoğurt, muhallebi gibi şeyler yaparız.

Süte su katıldığını nasıl anlarız, süte su katıldığı nasıl anlaşılır, süte su karıştırıldığı nasıl anlaşılır… gibi soruların yanıtlarını henüz vermedik ama gördüğünüz gibi sütü kendi kafamızda ayrıştırabildik. Demek ki köyden alınan süt ile sokak sütü arasında fark var. Ve saf süt bize ağır geliyor. Demek ki diğer süt değiştiriliyor ki biz onu içebiliyoruz; ama köyden aldığımız sütü içemiyoruz…

Süte Su Karıştırıldığı Nasıl Anlaşılır?

Süte su katıldığını nasıl anlarız sorusunun yanıtı için, imkanı olanlar laboratuar içerisinde belirli deneyler yaptırabilirler. Bu deneylerde aranan, sütün içeriğinde Nitrat olup olmadığıdır. Normal şartlar altında içeriğinde Nitrat bulunmayan sütte Nitratın varlığına laboratuar ortamında rastlanması halinde, süte su katılmıştır diyebiliriz.

Süte Su Katıldığını Anlamanın Yolları

Süte Su Katıldığını Nasıl Anlarız

Ancak herkes laboratuar bulamaz, bulsa dahi maddi gücü yeterli gelmeyebilir; gelse bile aynı deneyi her gün yaptırması söz konusu olamaz. Dolayısı ile bize, süte su katıldığı nasıl anlaşılır sorusunun yanıtı için daha makul çözümler lazım.

Süte su karıştırıldığı nasıl anlaşılır sorusunun yanıtlarına yönelik bir kaç maddeyi sizinle paylaşalım ve siz, bu yöntemler arasından kendinize uygun olanı seçin…

■ Sütün rengine bakın; hafif maviye dönük süt rengi, sütün içeriğinde su olduğunu gösterir.

■ Sütün, olması gerekenden daha geç kaynaması, içerisine su katıldığı anlamına gelir.

■ Temiz bir toplu iğnenin ucunu sütün içerisine batırıp sonrasında da çekin ve iğneyi yan tutun. Eğer ucunda süt damlaları tutunabiliyorsa, süte su karıştırılmamış demektir.

■ Yaptığınız yoğurdun sulu olmasının da süte su katıldığına ilişkin bilgi verdiğini söyleyenler bulunuyor olsa da, yoğurt yaparken kullanılan sütün sıcaklığı ya da bekleme süresi gibi bazı detaylar da su katılmamış sütle yapılan yoğurdun bile sulu olmasına neden olabilir, dolayısı ile bu yöntem çok geçerli değildir.

Süte Su Katıldığı Nasıl Anlaşılır?

Süte su katıldığı nasıl anlaşılır sorusuna yanıt bulmak isteği, yaptığınız yoğurdun sulanmasından sonra ortaya çıkabilir. Ya da içtiğiniz sütten süt tadı da almıyor olabilirsiniz. Bu durum aklınıza haklı olarak, aldığınız sütün içerisine su katıldığı düşüncesini getirmektedir. Ve bunu anlamanın kolay bir yolu var.

Yapmanız gereken şey ise oldukça basit. Bir yorgan iğnesini alın ve sabunlayarak güzelce temizleyin. Ardından bu iğneyi sütünüzün içerisine batırın. Sonra da tutup yatay olarak yukarı doğru kaldırın. Eğer iğnenin ucunda süt kaldıysa, sütün içine su katılmamış demektir. Ama iğnenin ucu temiz ise sütte su olduğunu düşünebilirsiniz.

Bu işlemi sadece sokak sütü için yapabilirsiniz. Pastorize edilmeleri için pek çok işlemden geçmiş olan Pınar gibi süt markalarında işe yaramayabilir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.