Kürk Bakımı Nasıl Yapılır – Nasıl Olur – Nasıl Temizlenir

Kürk Bakımı Nasıl Yapılır – Nasıl Olur – Nasıl Temizlenir

Kürk bakımı nasıl yapılır? Kürk nasıl temizlenir ya da kürk nasıl saklanır, aslında bu pahalı giyeceğin maddi yükünü arttıran diğer sorular arasında yer almaktadır. Günümüzde, özellikle hayvan severler tarafından kürk kullanımına karşı gelinir ve kürk kullanımı gerçekleştirenler eleştirilirken, bazı kişilerin de kürk kullanımına olan tutkuları oldukça fazladır.

Bu konu hakkında yapılan tartışmalara magazin haberlerinde sık sık şahitlik edebilirsiniz. Dolayısı ile kürk kullanımının maddi olduğu kadar manevi anlamda da yük olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Her ne kadar kürk bakımı nasıl yapılır şeklindeki araştırmalar internet üzerinden yoğun şekilde yapılsa, kürk nasıl saklanır ve kürk nasıl temizlenir sorularına yanıt bulunmaya çalışılsa da, aslında günümüzde yine de kürk kullanımı 1980’li yıllarda olduğu kadar fazla değildir.

Şöyle düşünebilirsiniz: Günümüzde kürk kullanımı için sadece özel günler tercih ediliyor (süsüne çok düşkün olmayanlar haricinde) Ancak 1980’li yıllarda çarşı pazar gezmeye giden kadınların dahi üstünde kürklü bir kıyafet görebilirdiniz. Hem de bu kadınların ünlü olmaları gerekmiyordu. Yani gayet içimizden kadınlar, annelerimiz, anneannelerimiz, kürk ceketlerini giyip çarşıya gidebiliyorlardı.

Muhtemelen o dönemlerde magazinin bu denli yaygın olmaması dolayısı ile de kürk kullananlara hayranlıkla bakılıyordu ve bir özenti durumu söz konusuydu. “Onda varsa bende de olmalı” şeklinde bir durum söz konusuydu sadece. Ancak emin olun o zamanlar kürk giyenler şimdilerde o kürkleri kullanmıyorlar. Yani kürk bakımı nasıl yapılır sorusuna rağbet, 1980’li yıllarda şimdiye göre çok daha fazlaydı.

Peki gerçekten de ciddi anlamda pahalı olan kürk bakımı nasıl olur? Kürk nasıl temizlenir? Kürk nasıl saklanır? Tüm bunların yanıtlarını ilerleyen bölümlerde bulabileceksiniz.

Kürk Nasıl Temizlenir?

Aslında kürk nasıl temizlenir sorusunun yanıtları, kürkün rengine göre değişiklik gösterir. Bununla birlikte, kürkün temizliği için kullanılan malzemeler de tıpkı kullanılan yöntemler gibi değişkenlik göstermektedir. Eğer ilk defa kürk temizliği yapacaksanız, bunun için profesyonel yardım almanızı öneriyoruz. Aksi halde bu pahalı giysiyi bozma ve ona zarar verme ihtimaliniz, temizliğini doğru yapma olasılığınızdan çok daha yüksektir.

Kürk Nasıl Temizlenir?

Kürk Nasıl Temizlenir

 

Açık renk kürk nasıl temizlenir? Aslında kürk nasıl temizlenir sorusunun en zor yanıtı burada gizlidir. Çünkü açık renkler tozu ve kiri üzerlerine daha fazla çeker ve daha zor temizlenirler. Bu durum sadece kürkler için değil, tüm giysiler için böyledir. Açık renk kürk temizliğinde kullanılacak olan malzeme ise kepektir. Yoksa siz bir deterjan mı bekliyordunuz?

■ İlk olarak kepeği fırında iyice ısıtın.
■ Zemine bir havlu, üzerine de kürkünüzü serin.
■ Isıtmış olduğunuz kısmı, kürkün sadece lekeli olan, temizlenmesini istediğiniz bölgelerine uygulayın.
■ Kürkü rulo şeklinde sarıp, bu şekilde 72 saat beklemesini sağlayın.
■ Sürenin dolmasından sonra, temizlenmesini istediğiniz bölgeyi yumuşak bir diş fırçası ya da temizleme fırçası ile yumuşak hareketlerle fırçalayın.

Mat kürk nasıl temizlenir? Mat kürk temizliğini yapmak ise bir o kadar kolaydır. Bunun için kuru temizleme solüsyonu edinmeniz yeterli olacaktır.

■ Kuru temizleme solüsyonunu, kürkünüzün lekeli olduğu bölümlere uygulayın.
■ Lekenin çıkması için gereken süre boyunca bekleyin.

Başka hiç bir işlem yapmanıza gerek olmadığı gibi, tüm kuru temizlemeciler de kürk nasıl temizlenir sorusu için bu yöntemi kullanmaktadırlar.

Kürk Nasıl Saklanır?

Kürk nasıl saklanır sorusunun yanıtları da kürk nasıl temizlenir sorusunun yanıtları kadar önemlidir ve detay gerektirir. Aslında yılın sadece 3 ayı gibi kısa bir zamanda, yani sadece kış aylarında kullanılan kürklerin 9 ay boyunca ve doğru şekilde saklanması oldukça büyük önem taşır.

Pek çok insan kürklerini, hem doğru şekilde saklanması hem de evde yer kaplamaması adına kuru temizlemecilere verir. Onlar özel bölmelerinde, kürkleri olması gereken süre boyunca doğru muhafaza ederler. Ancak bu durumun yüksek maliyetli olduğunu unutmayın; tıpkı kürk maliyetinin de yüksek olduğu gibi…

Peki ev ortamında kürk nasıl saklanır? Bunun için her şeyin öncesinde kürk nasıl temizlenir sorusunun yanıtlarını uygulamalı ve onu kozmetik ile birlikte tüm yiyecek ve içecek atıklarından kurtarmalısınız. Aksi halde güve oluşma ihtimalinin yüksek olduğunu bilmelisiniz.

Temizliğini yaptığınız kürkünüzü sonra da tıpkı takım elbiseleri saklarken kullandığınız gibi, kendisinden daha uzun bir kılıfın içine yerleştirmelisiniz. Ancak hemen öncesinde kılıfın altına bir cep dikin ve bu cep içerisine Paradiklorbenzen kristal doldurun.

Bu madde ile kürkünüze güve gelme ihtimalini tamamen ortadan kaldırmış olacaksınız. Bunu halılara naftalin koymaya benzetebilirsiniz. Ancak kristallerin kürke değmemeleri, kürk nasıl saklanır sorusunun en önemli yanıtı niteliğindedir. Ardından onu istediğiniz kadar saklayabilirsiniz.

Kürk Bakımı Nasıl Olur?

Kürk bakımı nasıl yapılır sorusunun önemli yanıtları arasında kürk temizliği ve saklanması yer alır ama farklı uygulamaların da bulunduğunu unutmamanız gerekir. Sadece temizlemek ya da saklamak, kürkün sağlıklı şekilde korunması adına yeterli değildir. Peki neler yapmalısınız?

Kürk Bakımı Nasıl Yapılır?

Kürk Bakımı Nasıl Yapılır

 

■ Tüm kış boyunca yani kürk kullanımının gerçekleştirildiği toplam yılda üç ay içerisinde bir sefer kürk temizliği yapmak yeterli olacaktır. Çünkü kürklerin çok sık kirlendiklerine şahit olmazsınız. Ancak onu sakladığınız 9 aylık zaman içerisinde de rutin kontrol yapmanız oldukça önemlidir.

Güve oluşumunun gerçekleşip gerçekleşmediği kontrol edilmeli ve kürk en azından bir kere havalandırılmalıdır ve bunun için kuru temizlemeciler 6 haftalık periyotlar belirlemiştirler. Siz de bu sıklıkta kürk temizleme ve havalandırması yapabilirsiniz.

■ Kürk bakımı nasıl yapılır sorusuna yanıt olarak önerdiğimiz kürk havalandırmasını yaparken, onu güneş görmeyecek, gölge bir yerde bekletmeniz gerektiği önerisini yapmadan geçmeyelim.

■ Paradiklorbenzen kristal kullanımı gerçekleştirerek güve oluşumunu önleyeceğinizi belirttik. Ancak bu kristalleri, kürk bakımı nasıl yapılır uygulamasını her gerçekleştirdiğinizde yenisi ile değiştirmelisiniz. Böylece daha etkin koruma sağlayacaklarına şahit olacak ve kürkünüzü güve oluşumundan daha rahat koruyabileceksiniz.

Magazinde Kürk Tartışmaları

Kürk bakımı nasıl yapılır konumuzun başında da belirtmiş olduğumuz gibi, magazinde kürk tartışmaları sıklıkla yapılıyor. Bunlardan sonuncusu ise geçtiğimiz yıl ünlü modacı Gülşah Saraçoğlu için yaratılan kürk tartışmasıydı. Konu, ünlü ismin, Uludağ tatili sırasında, 3 farklı gerçek kürk ile verdiği pozların sonrasında açıldı. Gerçek kürk ile poz vermesi dolayısı ile modacının katliam yaptığını dile getiren, çok sayıda hayvan sever ile karşılaşıldı.

Gülşah Saraçoğlu’nun kendini kürk tartışmasına yönelik olarak savunması ise şu şekilde oldu: “Ben sahte kürk giymem. Başka kürklerim de var. Üşüyorum ve giyiyorum. Millet tavuk ya da kırmızı et yiyor; ben de kürk yiyorum ve bu kimseyi ilgilendirmez. Herkes işine gücüne baksın. Kimseden korkmuyorum.

Bu arada, Gülşah Saraçoğlu tarafından giyilerek poz verilen sadece 3 kürkün toplam bedelinin 250.000 TL olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Peki gerçek kürk nasıl anlaşılır? Hemen bu sorunun yanıtlarını da verelim dilerseniz…

Gerçek Kürk Nasıl Anlaşılır?

Gerçek kürkün anlaşılması için ona içten ve dıştan dikkatli bir şekilde bakmak gerekir. Gerçek kürkte tüyler her zaman yumuşak ve diktir. Sahte kürklerde ise iç taraftan bakıldığında cilt renginin çok canlı ve albenili olduğu söylenebilir ki gerçek kürk için bu durum söz konusu değildir.

Gerçek Kürk Nasıl Anlaşılır?

Gerçek Kürk Nasıl Anlaşılır

 

Buna ek olarak gerçek kürk ele alındığında ne denli ağır olduğu kolayca hissedilir. Ancak sahte kürkler bir o kadar hafiftirler. Yağmur yağdığında ise ıslanırlar ve yerlerinden kalkmadıkları görülür. Ancak gerçek kürkler yağmur suyundan etkilenmez ve suyun tüylerin üzerinden akıp gittiği rahatlıkla görülebilir.

Kürk bakımı nasıl yapılır sorusunun yanıtlarını artık biliyor, ancak insanların kürklere olan tepkilerini de görüyorsunuz. Bundan sonra tercihlerinizi bu yönde yapabilir ve hala kürk kullanımından yana iseniz kürk nasıl temizlenir ve kürk nasıl saklanır sorularının yanıtlarını uygulamaya geçebilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.