Süte Su Katmak Zararlımı Haram Mı Katıldığı Nasıl Anlaşılır

Süte Su Katmak Zararlımı Haram Mı Katıldığı Nasıl Anlaşılır

Süte su katmak genellikle tarımın az geliştiği ülkelerde başvurulan bir hile. İnsanların bu hileye başvurmalarındaki en önemli sebep ise 1 kilo süt parasına daha az sütü, 1 kilo süt gibi satmak. Dolayısı ile daha çok kazanç sağlıyorlar. Ya da bunun tam tersi…

Süte su katan sütçüler, onu daha ucuza satıyor. Tüketiciler de daha ucuza süt alabilmek adına bu sütleri tercih ediyor. Oysa ki pahalıya da süt alsanız, evde içerisine su katabilir ve aynı miktar sütü elde etmiş olursunuz.

Süt fiyatları bir anda o kadar arttı ki bu durumdan en çok, ev yoğurdu ya da kefir yapan tüketiciler etkilendi. Çünkü ev yoğurdu yapmakla hazır yoğurt almak arasında artık bir fiyat uçurumu yok. Doğal beslenmeyi sevenler ev yoğurdunu tercih ediyor.

Kolaya kaçanlar iseev yoğurdunun artık daha ekonomik olmadığını görünce hazır yoğurda yönelebiliyor. Ancak unutmayın, ev yoğurdu sadece ekonomik olduğu için değil; sağlıklı olduğu için de tercih edilir. Ama süte su katmak ya da farklı hilelere başvurulmamışsa…

Süte Su Katıldığı Nasıl Anlaşılır

Süte su katıldığı nasıl anlaşılır sorusunun yanıtlarını bilmeniz bu noktada çok önemli. En azından bu şekilde,su katılmış sütü sadece bir kere almış olursunuz. Size önereceğimiz yöntemlerin,sizin için kolay olanını, yeni bir sütçüden ilk kez süt aldığınızda deneyebilirsiniz.

Süte Su Karıştırıldığı Nasıl Anlaşılır

Süte Su Katıldığı Nasıl Anlaşılır

Eğer bir problemle karşılaşmazsanız, muhtemelen o süt içerisine su katılmamış demektir. Ama her seferinde aynı şekilde olacak diye bir kaide de bulunmuyor. Sonuçta süt bir gün az ise ve daha çok kazanmak gerekiyorsa süte su katmak işlemine başvurulabilir.

Peki hangi yöntemler size bu konuda bilgi verebilir?

■Sütün rengi size bu noktada bilgi verebilecek en önemli unsurdur. Eğer bu renk süt rengi olmaktan çok, hafif maviye dönükse, o sütün içerisinde su olduğunu anlayabilirsiniz. Bu noktada gözlerinize de büyük görev düşüyor.

■ Sık sık sokak sütü alıyorsanız, ortalama ne kadar sürede kaynadığını az çok bilirsiniz. Eğer sütünüz, her zamankinden daha geç kaynıyorsa, bu durumda sütte su olduğunu tahmin edebilirsiniz.

■ Bir yorgan iğnesi alın ve onu güzelce temizleyin. Ardından da sütün içerisine batırın. Sonra çekip yatay şekilde tutun. Eğer iğnenin ucunda süt damlacıkları kaldığını görüyorsanız, o sütün içerisinde su bulunmuyor demektir.

■ Süte su katmak aynı zamanda, yapılan yoğurdun sulu olması ile de anlaşılabiliyor. Fakat eğer yoğurdu çok soğuk ya da sıcak süt ile yaptıysanız da yoğurdun sulu olması ihtimali söz konusu. Dolayısı ile bu madde, yoğurt yapmayı çok iyi bilen ustalar için geçerli.

Süte Su Katmak Zararlımı?

Süte su katmak zararlımı sorusunun yanıtlarını pek çok kişi merak ediyor. Bu noktada pek çok araştırma da yapılıyor. Ancak Google ile yaptığınız aramalarda direkt olarak bu soruya yanıt veren bir sonuç göremiyorsunuz. Biz de sizin için bu eksiği tamamlamak istedik.

Süte Su Karıştırmak Zararlı Mı

Süte Su Katmak Zararlımı

Genel olarak baktığımızda, süt ve su karışımının herhangi bir zararı bulunmuyor. Ancak bu durumu bir de kendi içinde özel olarak değerlendirmemiz gerekiyor. Var sayalım ki süt ile muhallebi yapacağız. Sütümüz az geldi ve içerisine biraz da su ilave ettik.

Bu durumun sağlığımız açısından ne gibi bir zararı bulunabilir? Süt içtikten sonra hemen arkasından su da içecek olursak, vücudumuzda yine sul süt karışımı bulunmuş oluyor. Ancak hiç bir zararı göze çarpmıyor. Fakat muhallebi daha geç katılaşıyor. İçerisine nişasta koymak gerekebiliyor.

Aynı durum yoğurt yaparken de söz konusu. Süt ile yapılan yoğurdun tutması, sulu süt ile yapılan yoğurdun tutması olasılığından daha fazla. Ancak bu noktada yoğurdun bekleme süresi, sütün sıcaklığı, maya miktarı… gibi faktörler de var.

Bir de sütü sağlık açısından kullandığımızı düşünelim. Örneğin kemik erimesi nasıl önlenir diyenlerin süt içmesi öneriliyor. Çünkü sütün içeriğinde Kalsiyum var. Peki 1 bardak sütle mi daha fazla Kalsiyum alırsınız yoksa yarım bardak su ve yarım bardak sütün karışımından oluşan 1 bardak sulu sütle mi?

O halde şunu söyleyebiliriz: Süte su karmak zararlı olmasa da sulu sütün süt kadar yararlı olduğu da söylenemez.

Süte Su Katmak Haram Mı?

Süte su katmak haram mı? Bu soru ise daha çok sütün içerisine su karıştıranlar tarafından yöneltiliyor. Özellikle bu işten para kazananlar, sorunun yanıtını ciddi anlamda merak ediyorlar. Çünkü kul hakkı diye bir şey var ve ahirete inanan herkes bundan korkuyor.

Süte Su Karıştırmak Haram Mı

Süte Su Katmak Haram Mı

O halde tam olarak bu noktada sizlere Peygamber Efendimiz Hz Muhammed’in bir hadisini hatırlatmak isteriz: “Bizi aldatan bizden değildir.” Peki bu sözden ne anlıyoruz? Bizden 1 kilo süt parası alıp, karşılığında 900 gram süt verenler bizi aldatmış; kandırmış luyorlar.

Dolayısı ile buradan kazanılan paranın helal olmadığını söyleyebiliriz ki helal olmayan paranın haram olduğunu da biliyoruz. Şunu da biliyoruz: 1 kilo süt alacak parası olmayan kişi,isterse daha az süt alıp, içerisine su karıştırarak 1 kiloya tamamlayabilir.

İşin para kısmını da geçecek olursak, sağlık için süt içen ve içtiği sütten medet uman hastalar, içerisine su karıştırılması dolayısı ile içtikleri sütten umdukları yararı bulamadıklarında, sağlık için geçen zamanın geri dönüşü de yoktur. Dolayısı ile o kişinin hayatına da müdahale edilmiş olur.

Tüm bu unsurları göz önüne aldığımızda da, süte su katmak, kesinlikle haramdır diyebiliriz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.