Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Günümüzde, masa başı oturmanın yaygın olduğunu düşünecek olursak, bel ağrısını neden çok kişinin yaşadığını daha kolay algılayabiliriz. Bu nedenle, genellikle bel ağrısı sorununun temelinde ciddi bir neden yer almamaktadır. İlk olarak, bel ağrısı nasıl geçer, bel ağrısı için ne yapılmalı gibi soruların doğru yanıtlarını bilmeli ve uygulamalıyız. Bunun sonrasında, eğer hala sorunumuz çözüm bulmadıysa yardım almalıyız. Bazen bel ağrısı geçer; ancak zaman içerisinde tekrarlar. Çünkü gidilen yol yanlıştır. İşte bu nedenle, ağrıyı önlemeye yönelik neler yapabileceğimizi bilmek önemlidir.

Bel Ağrısı İçin Ne Yapılmalı?

■ Egzersiz, her konuda olduğu gibi, bel ağrısı ve sırt ağrısının önlenmesinde de önemli rol oynamaktadır. Özellikle yürüyüş ve yüzme, yüzmede de sırt üstü yüzme, önerilmektedir. Ama bizler toplum olarak, her gördüğümüz, okuduğumuz; ya da duyduğumuz diyeti yaptığımız gibi, egzersizleri de yapmaktayız ve tıpkı diyetler gibi, egzersizlerin de kişiden kişiye değişim gösterdiğini unuturuz. Her egzersiz her kas yapısı için uygun olmadığı için, uygulamanız gereken egzersiz şeklini fizyoterapistinize danışmalısınız.

■ Ağır eşya taşımak için dikkat etmeniz gereken şeyleri bilin. Örneğin, ağır bir eşyayı taşımak için, öncelikli olarak onu vücudunuza yakın tutmalı ve sırtınızı bükmemelisiniz. Ama dizleriniz ve kalçalarınızı bükmek, size yarar sağlayacaktır.

■ Yüksek yerlerde bulunan eşyaları, iterek; ya da çekerek bulundukları yerden almaya çalışma hatasını yapmayın.

■ Eşyaları, sırt çantasında taşımaya çalışın ve bu sırada çantanın her iki askısını da kullanın.

■ İçerisinde ağır eşya bulunmasa dahi, elinizden geldiğince, tek askılı çantalardan kaçının.

Sırt Ağrısı Ve Bel Ağrısı İçin Öneriler

■ Otururken dik oturun. Sandalyenin üzerinde yayılmak, masa üzerinde eğilmek gibi yanlış oturma pozisyonlarından kaçının.

■ Oturarak çalışmanız gereken durumlarda dahi, her yarım saatte bir ayağa kalkın ve başınız ile omuzlarınızı geriye atıp, kendinizi olabildiğince düzeltin.

■ Yürüme esnasında dik yürüyün. Omuzlarınızı dik tutun ve kamburunuzu çıkartmayın.

■ Bel ağrısı ile ne alakası var derseniz, açıklayacağız, ama siz sigarayı mutlaka bırakın. Sigara sayesinde öksürürsünüz ve bu sizin belinizi zorlar. Bununla kalmayıp, omurlarınız arasında bulunan disklere daha az kan akışı olmasına da neden olur ve bu nedenden dolayı bozulan diskler de bel ağrısına sebebiyet verir.

■ Yatak alırken, onun sadece sertliğine bakmayın. Aynı zamanda sizin yapınıza ve kilonuza uygun olup olmadığını da gözden geçirin. Bu konuda yeteri kadar bilgi sahibi değilseniz, fizyoterapistinize danışın.

■ Bel ağrısının strese bağlı olduğunu biliyor muydunuz? Bu nedenle stresinizi yatıştırmalısınız. Bunun için de gevşeme hareketlerini yapabiliyor olmanız önemlidir. Bilmiyorsanız öğrenin.

■ Yüksek kilo bel ağrısının temel nedenlerindendir. Bu nedenle, ideal kiloda olup olmadığınızı hesaplayın. Eğer değilseniz, diyetisyen eşliğinde zayıflama yolunu tercih edin.

■ Topuğu yüksek ve sivri ayakkabılar kullanmamaya özen gösterin.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.