Erken Yaşlanmanın Önlenmesi

Kimi insanlar, her ne kadar yaşları ileri de olsa, genç görünebilir. Erken yaşlanmadan daha önemlisi ruh yaşının genç olmasıdır elbette. Ancak yine de fiziksel görünümün de genç olmasını hepimiz isteriz. Peki erken yaşlanmanın önlenmesi adına neler yapabileceğinizi biliyor musunuz? Yazımız içerisinde sizlere erken yaşlanmanın sebeplerinden söz edeceğiz. Bu sebeplerden uzak durmanız halinde, erken yaşlanmadan korunabilirsiniz.

Erken Yaşlanmanın Sebepleri

Erken yaşlanmaya neden olan en önemli unsurlardan ilki, saçları sürekli at kuyruğu şeklinde toplamaktır. Bu durum, saç sağlığına zarar verir. Beraberinde saç dökülmesini getirir. Hatta saç dökülmesi erkeklerde kendini kelliğe kadar ilerletebilir. Bu nedenle, canlı görünen saçlar, erken yaşlanmanın önlenmesindeki ilk adımdır. Saçlarınıza olabildiğince at kuyruğu şeklini vermeyin.

■ Bir diğer etken de, aslında Kalsiyum deposu olması dolayısı ile tüketmeyi sevdiğimiz süt… Hayatınızdan sütü elbette tamamen çıkartmayın. Ama fazla süt tüketimi de gerçekleştirmeyin; aksi halde cildiniz yorgun ve yağlı görünecektir.

■ Özellikle yaz aylarında kullanmak ve sadece yüzünüze sürmek hatasında bulunduğunuz güneş kremlerini, hem her mevsim kullanın; hem de elleriniz de dahil tüm vücudunuza sürün. Erken yaşlanmaya sadece yüzünüz değil, elleriniz ve vücudunuz da maruz kalıyor malumunuz…

■ Günümüzde pek çok kişi bacak bacak üstüne atarak oturuyor. Bu alışkanlık ise damarların sıkışmasına ve dolayısı ile de varis oluşumuna neden oluyor. Bu nedenle bu hatayı yapmayın. Özellikle kadınsanız, gün içerisinde üç saatten fazla, bacak bacak üstüne atıp oturmayın.

■ Saçlarınız nemliyken daha esnek olur. Bu nedenle taramak için daha uygundur. Ama nemli dediysek, ıslak saçı da tarama hatasında bulunmayın. Islak saçı taramak, hem saçların kırılmasına; hem de dökülmesine neden olur.

■ Erken yaşlanmanın sebeplerinden bir diğeri de gözleri ovuşturmaktır. Kirpik dökülmesine neden olan bu zararlı alışkanlık, kirpikleri kırabileceği gibi, cildinizin de zarar görmesine neden olur. Malum, göz ve göz çevresi, cildin en ince ve hassas olduğu noktalardır. Bu noktalarda herhangi bir cilt nemlendiricisi dahi, ağır olması dolayısı ile kullanılmaz.

■ Her şeyin dozu mutlaka ayarlanmalı. Cildinizi elbette nemlendirmelisiniz; ama nemlendirici kullanmanın da fazlasının zarar olduğunu unutmadan. Aksi halde, içeriğinde kimyasallar bulunduran nemlendiriciler de erken yaşlanmanıza neden olacaktır.

■ Çok fazla meyve suyu içmek de erken yaşlanma sebepleri arasında yer almaktadır. İçeriğinde yüksek oranda Fruktoz bulunduran meyve suları, kana karıştığında, söz konusu şeker tüm hücreleri dolaşır ve erken yaşlanma kaçınılmaz olur. Unutmayın, şeker en tatlı zehirdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası