Kuran Okumak Nasıl Öğrenilir – İbadet Midir – Farz Mı

Kuran Okumak Nasıl Öğrenilir – İbadet Midir – Farz Mı

Kuran okumak nasıl öğrenilir? Ramazan ayının yaklaşması ile birlikte herkes tarafından merak edilen en önemli soru budur. Kuran okumayı öğrenmek istiyorum diyen herkes aslında kuran okumayı öğrenmenin kolay yolunu araştırıyor. Bu noktada gerek Kuran kursları, gerekse de kuran okumayı öğreten uygulamalardan destek alabilmek mümkün.

Kur’an-i Kerim’de Kamer Suresi’nde de Allah, kuran okumayı çok kolay kıldığından bahsetmiştir. Bu ayet şu şekildedir: “Yemin olsun ki biz ders alınsın diye Kur’an’ın anlaşılmasını kolaylaştırdık. Var mı bunu düşünen ve ibret alan?” Buradan anlaşılan,kuran’ın kendisinin kolay olduğudur.

Kuran okumayı öğrenmenin kolay yolu ise bu açıdan bakıldığında elbette vardır. İlerleyen bölümlerde sizlere Kuran okumak nasıl öğrenilir sorusunun yanıtlarını verecek ve kuran okumayı öğrenmek istiyorum diyen takipçilerimize yardımcı olacağız.

Kuran Okumayı Öğrenmenin Kolay Yolu

Kuran okumayı öğrenmek istiyorum diyen kişiler, kuran okumak nasıl öğrenilir dedikleri an, unutmamak gerekir ki Allah onların işini kolaylaştıracak ve bu noktada onlara yardımcı olacaktır. Kuran okumayı öğrenmenin en kolay yolu şudur diyemesek de bunu rahatlıkla söyleyebiliriz.
Kuran Okumak Nasıl Öğrenilir?

Kuran okumayı öğrenmenin yolları birbirinden farklı olup, hangi yöntemin kimin için daha kolay olacağını belirlemek oldukça zordur. Herkesin beyin yapısı ve dolayısı ile öğrenme şekli farklıdır. Eğer kuran okumayı öğrenmenin kolay yolunu araştırıyorsanız, ilk olarak kuran okumayı öğrenmenin yollarını gözden geçirmeli ve sonrasında sizin bunlardan hangisini daha kolay yapabileceğinizi belirlemelisiniz.

Dolayısı ile hemen bu yöntemleri gözden geçirelim. Ancak öncesinde, bunun için sabırlı olmanız gerektiğini aklınızda tutmanız ve Allah rızası için kuran okumayı öğrenmek istiyorum demeniz gerekmektedir. Bunun sonrasında ise işte kuran okumayı öğrenmenin yolları:

■ Eğer öğrenmek istediğiniz şeyleri birilerinden ders almak sureti ile öğrenme alışkanlığınız varsa (ki bu durum daha çok okul çağındaki çocuk ve gençler ile yeni mezun olmuş kişiler için geçerlidir), Kur’an-i Kerim’i tecvidine uygun okuyan, öğretme yeteneği iyi, sabırlı, hafız hocalardan yardım istemelisiniz.

■ Grup halinde öğrenmek, birbirinizin eksiklerini tamamlamak adına güzel olabileceği gibi, bir başkasının hatasından kendinize ders de çıkartabilirsiniz. Dolayısı ile kuran kursuna gitmeyi tercih edebilirsiniz.

■ Ev içerisinde bir büyüğünüz ya dayakın çevrenizde kuran okumayı bilen bir arkadaşınız varsa, bu bilgiden faydalanarak onlara kuran okumayı öğrenmek istiyorum diyebilirsiniz.

■ Kuran okumayı öğreten uygulamalar, CD’li setler ve internet siteleri bulunmakta olup, bunlardan ulaşabildiğinizi temin ederek fayda sağlayabilirsiniz.

Kuran Okumayı Öğrenmek İstiyorum

■ Kuran elif be’si alabilir ve evde kendi çabanızla kuran okumak nasıl öğrenilir sorunuza yanıt üretebilirsiniz. İnsanlar bazen kendi kendilerine çok daha kolay öğrenir ve bu öğrendiklerini de kolay kolay unutmazlar.
Kuran Okumayı Öğrenmek İstiyorum

■ Her gün kuran dinleyin. Böylece kulağınıza aşina kalacak kelimeler ve okuyuş şekilleri, sizin için kuran okumayı öğrenmenin yolları arasında belki de en kolay yöntem olarak hafızalara kazınacaktır.

■ Kuran okumak nasıl öğrenilir dediğiniz noktada, kuran okumayı öğrenmenin yollarından bir diğeri de her gün kuran okumaktır. Az da olsa bakmalı; önceki öğrendiklerinizi unutmamalısınız.

Şu bir gerçek ki, kuran okumayı öğrenmenin kolay yolunu arayanlar illa ki bir şekilde bulurlar. Önemli olan bu isteği ertelememek ve her gün, her ne olursa olsun, günün belirlenen bir zamanını bunun için ayırmaktır. Böylece amacınıza oldukça kolay ulaşmış olursunuz.

Kuran Okumanın Fazileti

Kuran okumak nasıl öğrenilir sorusunun yanıtlarını aldıktan sonra, neden kuran okumayı öğrenmek istiyorum denildiğine şahit olabilirsiniz. Bu noktada Peygamber efendimizin hadisi aklınıza gelmelidir ki o da şu şekildedir: “İçinizden en hayırlısı Kuran okumayı bilen ve öğretendir.”

Buna ek olarak kuran okumanın zaten Allah’la konuşmak olduğunu bilmeyen yoktur. Bildiğiniz gibi Kur’an-i Kerim, peygamberimize Allah tarafından gönderilen ayetlerin birleştirilmesinden oluşmuştur ve aslı bozulmamış tek kitaptır. Dolayısı ile kuran içerisinde yazan her şey Allah’ın dilinden ifade edilmektedir. Yani Allah sizinle konuşur ve siz onu kuran yolu ile dinlemiş olursunuz.

Ancak kuran okumayı öğrenmenin kolay yolunun araştırılmasındaki temel amaç, onu Arapça olarak okumaktır. Türkçe olan mealini okuduğunuzda, kur’an-i Kerim’in Türkçe’ye insan eli ile çevrilmiş olan halini okumuş olursunuz.

Ancak kuran okumak nasıl öğrenilir der ve sonrasında kuran okumayı öğrenmenin yollarından biri ile bu meziyeti elde ederseniz, onu Arapça olarak okumuş olursunuz. Allah bizlere, kuran’ı Arapça indirdiğini, ayetlerinde açıkça ifade etmektedir çünkü.

Kuran okumanın fazileti ile ilgili, Peygamber efendimizin hadisleri, biraz önce aktarmış olduğumuzla sınırlı değildir. Peki bu hadisler arasında neler yer alır?

“Kullar Allah’a, ondan gelen Kur’an-i Kerim’le yaklaştıkları gibi, başka hiç bir şeyle yaklaşamazlar.”

” Kuran okuyun. Çünkü o kıyamet günü, kendini okuyanlara şefaatçi olarak gelecektir.”

“Kuran’ın acaiplikleri ve harikaları bitmez. Kuran çok okumakla eskimez. Onu okuyun. Çünkü Allah okunan her bir kuran harfine karşılık en az 10 sevap yazmaktadır.

Kuran Okumak Farz Mı?

Kuran okumayı öğrenmek istiyorum diyen pek çok kişi bu sorunun yanıtlarını merak etmektedir. Kuran okumak farz mı sünnet mi? Bu sorunun iki farklı yanıtından, duruma göre söz etmek gerekir.

■ Namazda kuran okumak farzdır.
■ Namaz haricinde kuran okumak sünnettir.

Bununla birlikte kuran okuyan bir kişiyi dinlemek ise yine farzdır.

Buna ek olarak, farz da olsa, sünnet de olsa, Allah’la konuşmak anlamına gelen kuran okumak, insanın içini rahatlatan en önemli şeydir. Ramazan ayının da yaklaşması ile birlikte, sevabınıza sevap katabilir, o zamana kadar kuran okumayı öğrenmenin yollarından en kolay olanı seçerek kuran okumayı öğrenmek istiyorum şeklindeki dileğinizi yerine getirip, sonrasında da Ramazan ayında her gün bir cüz okuyabilir ve Ramazanın sonunda kuranı hatmetmiş olursunuz.

Kuran Okumak İbadet Midir?

Kuran okumak farz mı sorusundan sonra merak edilen bir diğer şey de kuran okumak ibadet midir sorusunun yanıtıdır. Ve evet, kuran okumak ibadettir. Ancak bu ibadetin yerine getirilmesi açısından onun, bilinen dilde okunması gerekir. Arapça biliyorsanız, Türkçe yerine kuran’ın orijinali olan Arapça okumak çok daha makbuldür. Ancak Arapça bilmediğiniz durumlarda onu mutlaka Türkçe okumalısınız ki okuduğunuzu anlayabilesiniz.
Kuran Okumak İbadet Midir?

Ramazan Ayında Kuranı Hatmetmenin Sevabı

Ramazan ayı, kuran okumayı öğrenmek istiyorum ve kuranı hatmetmek istiyorum diyenler için fırsat niteliğindedir. Bunun için camilerde ve kadınların kendi aralarında düzenledikleri mukabeleler vardır ki bu mukabelelerin sonunda Kur’an-i Kerim hatmedilmiş olur.

Ardından da bağışlanır. Peki ama neden Ramazan ayının ayrı bir önemi vardır derseniz, bildiğiniz gibi Kur’an-i Kerim Berat gecesinde; yani Ramazan ayı içerisinde indirilmeye başlanmıştır. Dolayısı ile Ramazan ayının kuran ayı olarak da ifade edilmesi yanlış olmayacaktır.

Bizler her ne kadar Berat gecesini Berat kandili ile Ramazan ayının son günlerinde kutluyor olsak da, aslında kuran’ın ilk olarak Ramazan ayının kaçıncı gecesi inmeye başladığını tam olarak bilmiyoruz. Bildiğimiz şey, Ramazan ayının son 10 günü içerisinde indirilmeye başlandığıdır. Dolayısı ile Ramazan ayında kuranı hatmetmenin sevabı birbaşkadır.

Dolayısı ile hiç zaman kaybetmeyip, kuran okumak nasıl öğrenilir sorusunun yanıtlarını hemen bulmaya ve kuran okumayı öğrenmenin kolay yolunu uygulamaya başlamalısınız. Çünkü ramazan ayına çok az bir zaman kaldı. Seneye ramazan ayına kadar kim öle kim kala değil mi? Hem de daha fazla hatim daha fazla sevap demektir ve sizin açınızdan bir kayıp nedeni değildir. O halde hadi kolları sıvayın ve bir yerlerden başlayın.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.