En Kolay Kuran Öğrenme Şekli Diyanet Kurani Kerim Okuma

En Kolay Kuran Öğrenme Şekli Diyanet Kurani Kerim Okuma

En kolay Kuran öğrenme şekli, Ramazan ayında daha çok merak edilen bir konu olsa da aslında insanlar Kuran okumak nasıl öğrenilir sorusunun yanıtlarını her zaman merak ediyorlar. Bunun için bazen Kuran kursları tercih ediliyor. Ancak bazen de Kuran okuma uygulamalarından yardım alınabiliyor.

Genellikle zamansızlık dolayısı ile tercih edilen Kuran okuma uygulamaları, aslında en kolay Kuran öğrenme şekliolarak karşımıza çıkıyor. Çünkü takıldığınız yeredönüp yeniden bakabilme şansına sahip oluyorsunuz. Aynı zamanda aynı dersi bir kaç kere alabilme şansı bile elde ediyorsunuz.

Pek çok Müslüman, Kuran okumayı öğrenmek istiyor. Ancak alfabenin farklı olması akıllarına Kuran okumanın zor olduğu düşüncesini getiriyor. Oysa ki günlük bir kaç dakikalık çalışmalarla alfabeyi 2 – 3 günde rahatlıkla çözebilirsiniz. En kolay Kuran öğrenme şekli ise bu aşamadan sonra başlar.

Ancak size şunu rahatlıkla söyleyebiliriz: Biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi günlük bir kaç dakikanızı ayırırsanız, Kuran okumayı öğrenmek 1 haftanızı almaz bile. Belki uzatmaları öğrenmekte biraz zorlanabilirsiniz. Ancak bu aşamada da kesinlikle pes etmemelisiniz.

Surelerin Türkçe meallerini okuduğunuzda da uzatmaları yapmıyorsunuz. Ayrıca eğer okuduklarınızı, YouTube ya da bir Kuran okuma uygulamasından sesli olarak takip ederseniz, nerede hangi uzatmayı yapmanız gerektiğini de kolayca öğrenebilirsiniz. Dolayısı ile olayı gözünüzde büyütüp hemen pes etmeyin.

En Kolay Kuran Öğrenme Şekli

En kolay Kuran öğrenme şekli için biraz önce de belirttiğimiz gibi alfabe; yani Elifba’yı öğrenmelisiniz. Ardından öğrendiğiniz harfleri birbirlerine ekleyebilmeli; birleştirerek okuyabilmelisiniz. Kuran okumayı öğrenmek kadar onu güzel okumanın da önemli olduğunu unutmayın. Ancak ilk olarak öğrenmeye odaklanmalısınız.

Kolay Kuran Öğrenme

En Kolay Kuran Öğrenme Şekli

Harfleri birbirlerine bağlayarak heceleri okuduktan sonra yapmanız gereken ayetleri; ardından da sureleri okumaktır. Fakat eğer size bu konuda yardımcı olacak birivarsa ya da birinden Kuran kursu almayı düşünecekseniz, tecvit konusuna dikkat ederek öğretecek; öğretme yeteneğine sahip biri olduğundan emin olduğunuz kişiden yana seçme hakkınızı kullanmalısınız.

Kolay Kuran Öğrenme

Kolay Kuran öğrenme konusunda bilgi sahibi olmak istiyorsanız, muhtemelen tek başına Kuran öğrenme çabası içerisinde olan birisiniz demektir. Vebunu gelişen teknolojik şartlarda rahatlıkla yapabilirsiniz. Telefon ya da taletinize küçük bir uygulama yüklemeniz bu aşamada gerekli tek şeydir.

Pek çok kişi çocukken, okullar tatil olduğunda Kuran kursuna gitmiş; ancak tatil sona erdiğinde zaman yetersizliği dolayısı ile kursu bırakmış ve geçen zamanla birlikte öğrendiklerini de unutmuştur. Fakat sahip olunan bir bilgiyi hatırlamak, yeniden öğrenmekten çok daha kolaydır.

Dolayısı ile uygulamalar bu anlamda en büyük yardımcınız olur. Aklınıza takılan konularda yeniden başa dönme şansına sahip olursunuz. Bununla da kalmaz, dersi istediğiniz zaman alabilirsiniz. Böylece işinizden, okulunuzdan ya da evinizden mahrum kalmaz; kolay Kuran öğrenme için size en uygun zamanı seçebilirsiniz.

Kurani Kerim Öğrenme

Kurani Kerim öğrenme bazı kişilere göre kolay; bazılarına göre ise diğerlerinden daha zor gelebilir. Bu aşamada en önemli nokta, Kuran öğrenmeye ne kadar istekli olduğunuzdur. Daha önce Kuran okumayı öğrenmiş,ancak sonrasında unutmuşsanız,bu konuda alt yapınız bulunduğu için daha kısa sürede öğrenme sürecini tamamlayabilirsiniz.

En Kolay Kuran Öğrenme Şekli

Kurani Kerim Öğrenme

Ancak öğrenme yeteneğiniz çok iyi ise daha önce Kuran okumayı hiç öğrenmemiş dahi olsanız, öğrenme sürecini kolay bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da nereden ya da kimden öğrenmeye çalıştığınızdır. En kolay Kuran öğrenme şekli bazı uygulamalarda ortaya konmuştur.

Bazı metotlar kullanılarak öğretilen Kuran da öğrenmeye hevesi bulunan kişi tarafından kolayca öğrenilebilir.

Diyanet Kuran Öğrenme

Diyanet Kuran öğrenme isteği bulunan kişilere uygulamalar ve programlar hazırlayıp, onların bu isteklerini kolaylaştırmayı amaçlıyor. Bu uygulama ya da programları bilgisayarınızaya da telefonunuza veya tabletinize indirebilirsiniz. Ya da bu amaçla hazırlanmış kitapları satın alabilirsiniz.

Kuran okumayı öğrenmeye ne kadar istekli olduğunuza, niyetinizin ne kadargüçlü olduğuna,öğrenme yeteneğinizin ne kadar olduğuna… bağlı olarak bu eylemin size göre kolay olup olmadığına karar verebilirsiniz. Önceden az bir bilgi sahibi iseniz sizin için daha kolay olabileceği gibi öğrenme yeteneğiniz fazla ise de Kuran okumayı kolayca öğrenebilirsiniz.

Kuran Okuma Öğrenme

Kuran okuma öğrenme konusunda size yardımcı olabilecek bazı püf noktalar bulunmaktadır. Gelin bu püf noktaları maddeler halinde sıralayalım:

En Kolay Kuran Öğrenme Şekli

Kuran Okuma Öğrenme

• İlk olarak elifba’yı yani alfabede bulunan harfleri hafızanızda isim ya da resimlerle tutmaya çalışın. Böylece daha kolay aklınızda kalacaktır.

• Sonraki aşamada harfleri yazmayı deneyin. Böylece daha kolay aklınızda kaldığını göreceksiniz.Ayrıca daha güzel Kuran okumak adına da bu yöntem mantıklıdır.

• Harfleri birleştirerek hece haline getirdiğinizde ise tecvit usulüne göre yapmayı deneyin. Hem böylece okuduklarınızın aklınızda kalması daha kolay olur. Ezberlediğiniz şarkıları bir düşünürseniz ne demek istediğimizi daha kolay anlarsınız.

• En kolay Kuran öğrenme şekli tamamlandıktan sonra ezber sürecinde iserseniz ayet ayet yada satır satır ezberleme yolunu tercih edebilirsiniz. Sayfa sayfa ezber de vardır ancak ülkemizde çok tercih edilmez.Eğer Kuranı ezberlemeyi başarırsanız hafızlık ünvanına sahip olursunuz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.