Düğünde Altın Yerine Ne Takılır? Altın Olarak Ne Takılır?

Düğünde Altın Yerine Ne Takılır? Altın Olarak Ne Takılır?

Düğünde altın yerine ne takılır? Son dönemlerde altın fiyatlarının yükselmesi dolayısı ile yakını evlenecek olan herkesin içine dert olan konu bu. Var sayalım ki sizin çocuğunuz 9 sene önce evlendi. Pek çok akrabanız çeyrek altın taktı. Ancak 2014 yılında çeyrek altın fiyatı 138 TL idi. Şimdi ise o akrabanızın çocuğu evleniyor. Ve yıl 2022…

An itibari ile çeyrek altın fiyatı 1.686 TL. Enflasyon da 2014 yılına göre çok daha yüksek. Yani o zaman alım gücü daha yüksek olan insanların alım gücü şimdilerde o kadar yüksek değil. Peki siz yine de aynı akrabanıza çeyrek altın mı takmalısınız? Bu durum özellikle ailede annelerin aklını karıştırıyor.

Çünkü takılan altınları bir borç olarak nitelendiriyor ve geri ödemeleri gerektiğini düşünüyorlar. Buradaki bir diğer sorun da şu: Akrabalarınızın çocuklarınıza takmış olduğu altınlar çocuklarınız tarafından ya araba ya ev ya da balayı için çoktan kullanıldı bile. Ve muhtemelen akrabanızın düğününde takılacak olan takı konusunda size yardımcı da olmayacaklar.

Peki siz şimdi ne yapacaksınız? Hem de sadece bir emekli maaşınız varsa ve eviniz kiraysa… Bunun elektriği, suyu, doğalgazı, yeme içmesi var. Bir de çeyrek altın almaya nasıl para ayıracaksınız? Biliyor musunuz? Çok haklısınız. Ve sizin gibi düşünen o kadar çok kişi var ki…

Olay sadece takılacak takıyla kalmıyor ki! Bir düğüne gidecekseniz bunun kıyafeti var, kuaförü var… Düğün başka bir şehirde olacaksa yol ve konaklama masrafı var… Böyle olunca insanlar şu şekilde düşünüyor. “Ne benim çocuğuma taksınlar ne de ben onların çocuğuna takayım…” Ama öyle de olmuyor işte. Peki düğünde altın yerine ne takılır?

Düğünde Altın Yerine Ne Takılır?

Düğünde altın yerine ne takılır sorusunun yanıtı aslına bakarsanız pek çok şeye göre değişkenlik gösterir. Evlenecek olan kişinin size olan yakınlığı,size daha önce ne taktığı, düğünün yapılacağı yer… altın yerine takılacak şeyin belirlenmesinde etken olan hususlardan bazılarıdır.

Düğünde Altın Olarak Ne Takılır

Düğünde Altın Yerine Ne Takılır

Para takmayı düşünüyorsanız, son zamanlarda minimum takılan paranın 50 – 100 – 200TL aralığında olduğunu unutmamalısınız. Yani artık 20TL takamazsınız. Altında ise 0.25 gram altın, yarım gram altın, gram altın… gibi çeyrek altın alternatifleri bulunuyor. Örneğin 0.25 gram altın 265 TL’ye tekabül ediyor. Para takmak yerine takacağınız paradan, altın olması dolayısı ile daha çok göze görünür.

Ancak eğer maddi durumunuz elveriyorsa çeyrek, yarım, cumhuriyet altını ya da reşat altın gibi farklı alternatifleri de değerlendirebilirsiniz. Takı konusunda bir kaç zamandır gümüşe de rağbet olduğunu belirtmeden geçmemeliyiz. Sarı altına göre daha şık olması, gençler tarafından gümüşün daha çok tercih edilmesine de neden oluyor.

Düğünde altın yerine ne takılır sorusuna gümüş alarak yanıt verdiğinizde, çift onu satıp paraya da çeviremeyeceği için sizin hatıranızı saklama olasılıkları daha yüksek olacaktır. Ancak bu noktada, gümüşün paraya çevrilebilir olmaması dolayısı ile size bir miktar kızmaları da ihtimaller dahilinde…

Düğünde Altın Olarak Ne Takılır?

Düğünde altın olarak ne takılır? Biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, altın fiyatları çok yüksek olduğu için insanlar çeyrek ya da gram altın almaya para ayıramayabiliyorlar. Dolayısı ile onlar için çıkarılmış 0.25 gram ve 0.50 gram altın alternatifleri bulunuyor. Aynı zamanda çeyrek altın, yarım altın, cumhuriyet altını, reşat altın… gibi alternatifleriniz de mevcut.

Düğünde Altın Yerine Ne Takılır

Düğünde Altın Olarak Ne Takılır

Sadece bunlarla da sınırlı değilsiniz. Örneğin bir kayınbaba gelinine genellikle bilezik takıyor. Kayınvalide ise daha çok set takma taraftarı oluyor. Bir kayınvalidenin damadına yüzük takması ile de çok sık karşılaşılıyor. Kolyeler, bileklikler, yüzükler… gelinlere de rahatlıkla takılabilecek takılar arasında yer alıyor.

Yeşil altın olarak bilinen 14 ayar altın da genç gelinler tarafından çok sık tercih ediliyor. Çünkü bu takılar da çok şık duruyor. Ancak burada dikkat etmeniz gereken önemli bir konu var: yeşil altını satarken işçiliğini düşerek satıyorsunuz. Yani yeşil altın satış sırasında satıcısına zarar ettiriyor.

Ancak bu konu sizin sorumluluğunuzda değil. Dolayısı ile düğünde altın olarak ne takılır sorusuna yeşil altın küpe şeklinde yanıt da verebiliriz. Çok sallantılı ve abartılı bir tercih yapmazsanız uygun fiyata bu küpeleri satın alabileceğinizi belirtmek isteriz. Aslına bakarsanız takı olarak ne seçerseniz seçin, tek dikkat etmeniz gereken şey alacağınız takının sahte olmamasıdır.

Bu noktada MaviBoncuğum içerisinde sizlerle farklı başlıklar altında da bilgi paylaşımında bulunuyoruz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.