Benzin Fiyatları Ne Kadar Oldu? Bir Litre Benzin Kaç TL?

Benzin Fiyatları Ne Kadar Oldu? Bir Litre Benzin Kaç TL?

Benzin fiyatları ne kadar oldu sorusuna bayram tatili sırasında yola çıkacak olan tüm vatandaşlar yanıt arıyor. Çünkü benzin fiyatları, benzin istasyonlarında, 30 Nisan 2022 itibari ile zamlı fiyattan işlem görüyor. Ve aslında akaryakıt fiyatları da tıpkı altın fiyatları gibi bir düşüyor bir yükseliyor.

Fiyatlara zam yapılacağını önceden haber alan araç sahipleri, zam öncesinde benzin istasyonlarında kuyruklar oluşturuyor. Ancak aslında benzinin stoklanması gibi bir durum söz konusu değil. Dolayısı ile alınan benzin de bir zaman sonra tükeniyor. Zamlı fiyattan almak kaçınılmaz.

Bununla birlikte bazı zamanlar indirim de uygulanabiliyor. Bu indirimler vatandaşların aklında, benzin fiyatları daha düşer mi sorusunun oluşmasına neden oluyor. Kısacası şu anda ne olacağını kimse bilmiyor. Herkes savaşın bitmesini umut ediyor.

Peki yapılan zam ile birlikte benzin fiyatları ne kadar oldu? Aslında yapılan zamdan sadece benzin değil, LPG, motorin gibi diğer akaryakıtlar da etkilendi. Benzini tercih eden araçların motor gücünden, diğer akaryakıtlara göre daha fazla yararlanılıyor. Ve zaten en yüksek fiyat artık benzin değil motorin.

Bundan 1 yıl öncesine kadar ise mazot ile çalışan araçların alımoranları daha yüksekti. Çünkü mazotfiyatları daha uygundu. Artık LPG fiyatları diğer akaryakıtlara göre daha uygun seviyede seyrediyor. Ancak onun da çok uygun olduğunu söylersek yanlış bilgi vermiş oluruz.

1 Litre Benzin Kaç TL

Benzin Fiyatları Ne Kadar Oldu

Yapılan zamlar ve indirimlerle ilgili bilgileri sitemiz içerisinden sizlerle sık sık paylaşıyoruz. Peki buna göre aracınızla benzin istasyonuna gittiğinizde benzini ne kadara alacaksınız? Güncel son dakika bilgilerine göre İstanbul’da benzinin litre fiyatı an itibari ile 20.33 TL…

Bir Litre Benzin Kaç TL?

Bir Litre benzin fiyatı kaç TL sorusuna yanıt verilirken genel olarak şehir isimlerini duyar ya da görürsünüz. Bunun nedeni akaryakıtın heryerde yakın olsa da farklı fiyatlardan satışa sunulmasıdır. İstanbul’da 20.33 TL’ye alacağınız benzini Anadolu yakasında ise 20.34 TL’ye alırsınız.

Ankara için ise bir litre benzin kaç TL sorusunun yanıtı 20.44 TL olarak uygulanmaktadır. Motorin ise Ankara’da 22.12 TL’den satışa sunulmakta ve araçlara yüklenmektedir. İzmir’de de benzinin litre fiyatı Ankara’daki ile aynı. Bu durum motorin için de geçerli.

Gaz Kaç Para Oldu?

Gaz kaç para oldu sorusuna da İstanbul, Ankara ya da İzmir gibi şehirlerde, Opet, Shell, Aytemiz… gibi firmalar için farklı yanıtlar verebiliriz. Olaya İstanbul açısından baktığımızda 20.65 TL gibi bir fiyatı gaz için verebiliriz.

1 Litre LPG Kaç TL

1 Litre LPG kaç TL sorusunun yanıtları tüm LPG’li araç sahipleri tarafından merak ediliyor. Ve biraz önce şu anda fiyatı diğerlerine göre en uygun yakıtın LPG olduğunu belirtmiştik. Fakat yine de LPG fiyatı uygun satılmaz. Şöyle ki 1 litre LPG’yi 11.91 TL’ye alabilmeniz mümkün.

Brent Petrol Varil Kaç Litre

Brent petrol varil kaç litre sorusu genellikle benzin fiyatlarının brent petrole endekslendiği zamanlarda vatandaşlar tarafından soruluyor. Çünkü yapılan zamlar genellikle Brent petrol varil fiyatına göre hesaplanıyor. Aslında benzinin işlenişindeki ortalama fiyat ve dolar kuru, benzin fiyatları üzerinde değişikkliklere neden oluyor.

Hesaplamalar rafineler tarafından yapılıyor ancak biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi şehirler ve firmalar arasında küçük farklılıklar ortaya çıkabiliyor. Bu durumun en önemli nedeni ise sektörde rekabet ortamının bulunması. Dolayısı ile Shell benzin fiyatları ile Opet benzin fiyatları aynı değildir. Ankara ile Adana benzin fiyatları farklıdır.

Peki brent petrol varil kaç litre? SPK tarafından verilen bilgilere göre bir varil brent petrol 42 galon ham petroldür. Ve bu değer 159 Litreye tekabül etmektedir.

1 Litre Benzinle Kaç KM Yol Gidilir?

1Litre benzinle kaç KM yol gidilir sorusunun yanıtı özellikle uzun yola gidecek olanlar için, yol masrafını hesaplamak adına aranır. Ancak bu sorunun net bir şekilde yanıtını verebilmek mümkün değildir. Çünkü arabada kaç kişi olduğunuzdan, yolun yokuşlu ya da inişli olup olmadığına göre, sizin ne kadar yavaş ya da hızlı gittiğinize göre, aracınızın harcayacağı yakıt miktarı farklılık gösterir.

Benzin Fiyatları Ne Kadar Oldu

1 Litre Benzinle Kaç KM Yol Gidilir

Ne kadar kırmızı ışıkta durduğunuzdan, aracınızı hangi viteste kullandığınıza kadar dahi farklılık gösterebilen, harcanan yakıt miktarı değişimleri söz konusudur. Yine de genel bir bilgi niteliğinde olması adına şu detayları aktarabiliriz:

• 1 Litre benzinle 14.7 KM yol gidebilirsiniz.

• 1 Litre LPG ile 11.36 KM yol gidebilirsiniz.

• 1 Litre motorinle 22.22 KM yol gidebilirsiniz.

Olaya bu açıdan bakacak olursak

•1 KM yolu benzinle 1.38 TL’ye gidersiniz.

• 1 KM yolu LPG ile 1.04 TL’ye gidersiniz.

• 1 KM yolu motorinle yani mazotla 0.99 TL’ye gidebilirsiniz.

Bu bilgilere göre en ucuz akaryakıtın yine de motorin olduğunu söyleyebiliriz hem de en pahalıakaryakıt gibi görünmesine karşın.

MaviBoncugum ailesi olarak iyi yolculuklar dileriz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.