Ramazan Ayında Kuranı Hatmetmenin Sevabı İle İlgili Bilgiler

Ramazan Ayında Kuranı Hatmetmenin Sevabı İle İlgili Bilgiler

Bu yazımızda sizlere, ramazanda kuranı katmetmenin sevabı, ramazan ayında kuranı hatmetmenin sevabı, ve ramazanda kuranı hatmetmenin fazileti hakkındaki bilgilerden kısaca söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de, ramazanda kuranı hatmetmenin sevabı, ramazan ayında kuranı hatmetmenin sevabı, ve ramazanda kuranı hatmetmenin fazileti hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını sizler için gerçekleştirmeye başlayalım…

Her şeyin öncesinde hatırlatmalıyız ki, Kur’an-i Kerim Ramazan ayında indirilmeye başlanmıştır. Bu nedenle de, ramazan ayının en çok okunan kitabıdır. Ve bunun yanında, peygamberimizin de belirtmiş olduğu üzere, kuranı okumanın sevabı çok büyüktür. Helalin helal, haramın haram olduğunu bilen, ve bunun yanında kuran okuyan kişiler, okudukları her bir harf için on sevap kazanırlar. Ve bu nedenledir ki, ramazanda kuranı hatmetmenin fazileti cennet olarak belirtilmektedir. Bundan dolayıdır ki ramazan ayında pek çok mukabele düzenlenmekte; ve insanlar senelerce bu mukabelelere gitmektedirler.
Elbette ki ramazanda kuranı hatmetmek önemli. Pek çok kişi şu sorunun yanıtını merak eder: Kuranı Türkçe mi okumalıyız, yoksa Arapça okumak zorunda mıyız? Ramazan ayında kuranı hatmetmenin sevabı, biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi büyüktür. Bununla birlikte, mukabelelerde, Kur’an-i Kerim, hoca tarafından Arapça okunur; diğer kişiler de ellerinde bulunan kitaptan, hocayı takip eder; ya da sadece dinlerler. Eğer ki kişi Arapça bilmiyorsa, bunun çok da yeterli bir hatim olmadığını belirtmemiz gerekmektedir. Önemli olan sadece göz ile, kulak ile Kuranı takip etmek değil, aynı zamanda da anlamak, ve içerisinde verilen mesajları uygulayarak, doğru, dürüst bir insan olmaktır.
Bu nedenledir ki, ramazanda kuranı hatmetmenin faziletinden yararlanmak için, kuranı anlayarak okumak, bir yeri anlamadan, bir diğer yere geçmemek gerekmektedir. Peygamberimiz, kuranı okuyan kişilerin, kuranın neresini okuduklarının önemi bulunmadığını, önemli olanın, kuranı okumak olduğunu belirtmektedir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.