19 Mayıs Hakkında Bilgi 19 Mayıs’ın Önemi Nedir?

19 Mayıs Hakkında Bilgi 19 Mayıs’ın Önemi Nedir?

19 Mayıs hakkında bilgi sahibi olmak herkes için büyük önemesahip. Çünkü ülkemizin kurtuluşuna ilişkin pek çok adım bu tarih itibari ile atılmış olup, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün de 19 Mayıs’ta söylemiş olduğu çok önemli sözler bulunmaktadır.

Her şeyin öncesinde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı olarak kutlanır. Bununla birlikte pek çok kişi 19 Mayıs Tatil Mi şeklinde sorular sormaktadır. Sitemiz içerisinde bu konular hakkındaki tüm merak ettiklerinizi yanıtlamaya çalıştık. 19 Mayıs resmi tatildir. Ancak özel sektörde çalışanlar bu tatilden yararlanamazlar.

19 Mayıs'ın Önemi Nedir

19 Mayıs Hakkında Bilgi

Takvimler 19 Mayıs’ı gösterdiğinde, televizyonlarda, Atatürk’ü AnmaGençlik Ve Spor Bayramı’na ilişkin düzenlenen törenleri görebilirsiniz. Pek çok kişi haber programlarında bugünün önemi ve anlamı hakkında bilgiler aktarır. Sosyal medya hesapları 19 Mayıs mesajları, Atatürk resimleri ve Türk bayrakları ile dolar.

İnsanlarevlerinin balkonlarına Türk bayrakları asar. Çocuklar, bu bayram için düzenlenen törenlere götürülür.Akşamları fener alayı ile birlikte yürüyüşler yapılır. Bulunduğunuz şehrin belediyesi bugüne özel konserler düzenleyerek kutlamalar gerçekleştirir. Yani 19Mayıs’ta sadece Samsun değil tüm Türkiye kutlanır. Bayramı tüm Türkiye kutlar.

Peki 19 Mayıs hakkında bilgi almak istersek neler söyleyebiliriz? 19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Bandırma Vapuru ile Samsun’a ayak basması, Kurtuluş Savaşımızın ilk adımı olmuş ve ülkemiz İtilaf Devletleri ile ilk olarak bugün karşı karşıya gelmiştir. Önemi zaman geçtikçe dahaçok anlaşılan bugünü, Ulu Önderimiz Atatürk, Türk gençliğine armağan etmiştir.

Bildiğinizgibi Atatürk, Milli Mücadelenin ilk adımlarını Samsun’da, silah arkadaşlarının önderliğinde atmıştır. Yine Atatürk tarafından kurtuluşa eren ülkemiz, önce çocuklara; sonra da gençlereemanet edilmiştir. Bu noktada Atatürk’ün Samsun’a silah arkadaşları ile birlikte, Bandırma Vapuru’ndan inerek ayak basması anı çok önemlidir.

19 Mayıs Hakkında Bilgi

19 Mayıs Hakkında Bilgi

Ülkemiz, Birinci Dünya Savaşı sonrasında kötü günler yaşamaya başlamıştır. Bunun üzerine Atatürk, korkusuzbir şekilde, silah arkadaşları ile birlikte 16 Mayıs 1919’da Bandırma Vapuru’na İstanbul’dan biner ve 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basarak, Cumhuriyetimizin kuruluşuna vesile olacak en önemli adımlardan birini atar.

19 Mayıs’ın Önemi Nedir?

19 Mayıs’ın önemi nedir sorusuna yanıt vermeye devam ederken, Gençlik Ve Spor Bayramı’nın ilk olarak 1926yılında Samsun’da Gazi Günü adı altında kutlandığını söyleyebiliriz. Daha sonra ise1935 yılında, 24Mayıs tarihinde Atatürk Günü olarak resmiyet kazanmıştır.

İlk 19 Mayıs kutlaması, Beşiktaş’ın girişimi ile Fenerbahçe Stadı’nda yapılmış ve kutlamaya yüzlerce Galatasaray ve Fenerbahçe taraftarı da katılmıştır. Hal böyle olunca bu özel günün bir spor günü haline getirilmesine karar verilmiştir. Bunun için de bir spor kongresinde Beşiktaş kurucu üyelerinden Ahmet Fetgeri Aşeni söz almıştır.

Atatürk Günü kutlamalarının tüm gençliğe mal edilmesi ve Gençlik Ve Spor Bayramı olarak her yıl kutlanması önerisinde bulunmuştur. Bu öneri kongre içerisinde oylamaya sunulmuş ve oy çokluğu ile kabul edilmiştir. Sonrasında da Atatürk’ün onayını almış ve 20 Haziran 1938’de kanunlaşmıştır.

İlk zamanlar 19 Mayıs Gençlik VeSpor Bayramı olarak kutlanan gün, 12 Eylül Darbesi olayının sonrasında adını Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı olarak değiştirmiş ve her sene daha coşkulu şekilde kutlanmaya devam etmiştir. Gençler ve özelllikle de genç fikirli olanlar Atatürk için çok önemlidir.

Bu durumu bir sözünde “Genç fikirli demek, doğruyugören ve anlayan gerçek fikirli demektir”sözleri ile açık ve net bir şekilde dile getirmiştir.

19 Mayıs 1919 Tarihi Neden Önemlidir?

19 Mayıs 1919 tarihi neden önemlidir sorusunun yanıtı hakkındaazçok fikir sahibi oldunuz. Bu tarih önemlidir. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri Milli Mücadelenin başlaması ile atılmıştır. Atatürk’ün silah arkadaşları ile birlikte Samsun’a ayak basması, İtilaf Devletlerine karşı başlatılan Milli Mücadelenin ilk adımıdır.

Başka birifadeile Birinci Dünya Savaşı’nın ülkemiz üzerindeki etkileri bu adım ile silinmeye başlanmıştır. Dolayısı ile Türk gençliğine armağan edilen bugün, 12 Eylül Darbesi sonrasında da Atatürk’ü Anma ön adını almıştır. Her sene 19Mayıs’ta Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı, ülkemizde büyük coşku ile kutlanır.

19 Mayıs Deyince Akla Ne Gelir?

19 Mayıs deyince akla ne gelir sorusuna, Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı Bandırma Vapuru şeklinde yanıt verilebilir. Aynı zamanda bayram da aklımıza gelir. Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı bugün kutlanmaktadır.

Bir de Atatürk’ün kişiliği hakkında fikir yürütebiliriz. Kabullenmemiş, baş kaldırmış ve sorunları çözme yolunda korkusuzca hareket etmi başarılı bir liderdir. Nutuk da bugün itibari ile yazılmaya başlanmıştır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.