Baş Dönmesi Neden Olur? Bir İnsanın Neden Başı Döner?

Baş Dönmesi Neden Olur? Bir İnsanın Neden Başı Döner?

Baş dönmesi neden olur sorusunun yanıtını, baş dönmesi problemi yaşayan herkes ciddi bir şekilde araştırıyor. Ve insanlar baş dönmesinin tanımını kendilerine göre, kendilerini boşlukta hissetme ya da sersemlik şeklinde yapabiliyorlar. Bazı durumlarda bu soruna mide bulantısı ve göz kararması da eşik ediyor.

Siz yerinizde sabit dururken, etrafınızdaki obje, kişi ya da yerlerin döndüğünü hissediyorsanız başınızın döndüğünü söyleyebiliriz. Tek başına bir hastalık sayılmayan baş dönmesi hakkında detaylı bilgileri sitemiz içerisinde farklı konularda bulabilirsiniz. Pek çok kişi her baş dönmesinin vertigo olduğunu düşünür. Ancak verdigo baş dönmesine neden olan bir hastalıktır.

Bir İnsanın Neden Başı Döner

Baş Dönmesi Neden Olur

Baş dönmesi, vertigo başta olmak üzere pek çok hastalığın sizde bulunduğunu size haber verebilir. Ancak baş dönmesi neden olur sorusunun yanıtı her zaman hastalıklar da değildir. Bazen kullandığınız bir ilacın yan etkileri bazen de alkol alımınız bu sorunu ortaya çıkartabilir.

Araba tutması, zehirlenme, uykusuzluk… baş dönmesine neden olan sorunlar arasında sayılabilmektedir. Bu nedenle her baş dönmesini ciddiye almak doğru değildir. Hatta takıntılı olma hali şeklinde de tanımlanabilir. Ancak sürekli tekrarlayan, tekrarladığında uzun süren baş dönmeleriniz varsa doktor kontrolüne başvurmalısınız.

Çevrenizdeki insanlara sorarsanız, hepsinin, hayatının bir döneminde bu sorunu yaşadığını anlarsınız. Herkes size baş dönmesinin nasıl hissettirdiğini anlatacaktır. Bu da zaten yaşamış olduklarını çok net bir şekilde ortaya koyar. Önemli olan bu sorunun günlük hayatınızı olumsuz etkilememesidir.

Ani hareketettikten sonra başınız dönüyorsa, bunu bilirsiniz. Stresli olduğunuz zamanlarda tansiyon problemi yaşıyorsanız başınız illa ki döner. Gecenin bir yarısı çalan telefonla uykunuzdan aniden uyanırsanız, başınızın döndüğünü hissedersiniz. Alkol alıp, oturduğunuz yerden kalktığınızda da başınız dönebilir.

Baş Dönmesi Neden Olur

Baş Dönmesi Neden Olur

Ancak yatağınızda yatarken başınız dönüyorsa, bir gariplik olduğunu düşünebilir ve altında yatan sebebi araştırmak isteyebilirsiniz. Peki böyle bir araştırma ile karşınıza neler çıkabilir?

Bir İnsanın Neden Başı Döner?

Bir insanın neden başı döner sorusunun çok sayıda farklı yanıtı bulunabilir. Bu yanıtlar arasında sayılabilecek en yaygın nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

• Beyin tümörleri
• Damarsal problemler
• Periferik vertigo
• Enfeksiyonlar
• Migren
MS hastalığı
• Hipertansiyon
• Diyabet
• Travmalar
• Psikolojik nedenler
• Metabolik problemler

Bir insanın neden başı döner sorusuna vermiş olduğumuz maddeler halindeki yanıtları biraz da açıklayalım sizler için. Ancak her birinin kendi içinde ayrı ayrı önemli problemler olduklarını ve çözümleri için mutlaka doktor kontrolünde bulunmanız gerektiğini belirtmeden de geçmeyelim.

Periferik vertigo, iç kulakta bulunan dengemerkezinde yaşanan problemler sebebi ile ortaya çıkan baş dönmesi şeklinde tanımlanabilir. Beyinle alakalı olmaması dolayısı ile Kulak Bırın Boğaz uzmanı tarafından tedavi edilmesi gerekir. Daha çok iç kulaktaki kristallerin yerlerinden oynaması ile bağlantılıdır.

Meniere hastalığı da baş dönmesi neden olur sorusunun yanıtları arasında yer almaktadır. Buna göre iç kulakta fazla basınç söz konusu demektir ve sorunun çözümü için yine Kulak Burun Boğaz doktorunun kontrolü esastır.

Beyinde ortaya çıkan damar sertliği, baş dönmesine neden olan bir diğer etkendir. Ayrıca beyinde bulunan iyi ya da kötü huylu tümörlerin de baş dönmesi ortaya çıkarabilmeleri mümkündür. Bu gibi durumlar için Beyin Ve Sinir Cerrahi bölümüne kontrol olunması önerilmektedir.

Multiple Sklerpz hastalığı halk arasında MS hastalığı olarak bilinmekte olup, ayakta olan kişilerde baş dönmesi ve denge kaybına neden olmaktadır. Hastalar oturdukları yerde dengelerini korurlar. Bu hastalık beyin ve omurilik ile alakalıdır.

Migrenin en temel belirtisinin baş ağrısı olduğunu biliriz. Ancak zaman zaman bu duruma baş dönmesi, mide bulantısı ve denge kaybı da eşlik edebilir. Bu durumun sık tekrarlanması halinde ise Vestibüler Migrenden söz edilmektedir.

Çok bilinmese de bazı enfeksiyıonlar da baş dönmesine neden olabilir. Bu enfeksiyonlar arasında ilk sırayı orta kulak iltihabı ve grip almaktadır. Yapılan doğru tedaviler ile enfeksiyonların azalması,baş dönmesinin azalması ve hatta geçmesini de olanaklı hale getirmektedir.

Baş Dönerse Ne Yapmalı Evde?

Baş dönerse ne yapmalı evde sorusunun yanıtı, kişinin düşmesini ve herhangi bir sakatlık durumu ile karşılaşmasını önlemek adına çok büyük önem arz etmektedir. Başınız döndü. Evdesiniz. Ve yanınızda kimse yok. Ne yapmalısınız? İşte yanıtları:

• Başınız döndüğünde, eğer yanınızda birisi varsaondan yardım isteyerek, sizin için güvenli bir yere geçim. Yere düşerseniz sakatlanabilirsiniz. Yakınınızda cam varsakırabilirsiniz ve size batmasına; dolayısı ile kanama yaşamanıza neden olabilir. Havasız biryerde iseniz havadarbir yere geçmeniz sizin için iyi olacaktır.

• Mutlaka oturmalısınız. Baş dönmesi dengenizi kaybetmenize neden olabilir. Bu da düşmenize… Otururken bile dengenizi kaybedebilirsiniz. Ama en azından düşüşünüz daha yavaş olur. Dolayısı ile yüzeye yakın konumda bulunmanız çok önemlidir. Başınızı çarpabileceğiniz yerlerden uzak durmalısınız.

Baş dönerse ne yapmalı evde sorusuna yanıt aldığınızda ve uyguladığınızda istediğiniz sonuca ulaşmış olabilirsiniz. Ancak başınızın dönmesi geçmiş gibi bile hissetsenizani hareket etmeyin. Birden doğrulmayın.

• Başınızın dönmesini kan şekerinizin düşmüş olmasına bağlıyorsanız, abartmamak kaydı ile şekerli bir şeyler yiyebilirsiniz. Bir tatlı kaşığı toz şeker ya da bal, bir tane kesme şeker iyi alternatifler olabilir. Bunlardan hangisini seçersenizseçin, dilinizin altına yerleştirin ki kana karışmaları daha kolay olsun.

• Düşük tansiyona bağlı baş dönmesi yaşadığınızı, tansiyonunuzu ölçtürerek öğrendiyseniz, bir bardak tuzlu ayran içebilir ve kendinize gelebilirsiniz. Yüksek tansiyon söz konusu ise sarımsak ya da limon suyu da iyi gelecektir. Ancak tansiyonunuz hareketli ise kesinlikle bunları, tansiyonunuzun kaç olduğunu bilmeden kullanmamalısınız.

Sık aık baş dönmesi sorunu yaşıyorsanız, baş dönmesi neden olur sorusunun yanıtını almak için en kısa zamanda bir doktor kontrolünden geçmeyi kesinlikle ihmal etmeyin.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.