19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı Önemi Tatil

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı Önemi Tatil

19 Mayıs, ülkemizde 1919 yılından bu yana Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı olarak kutlanmaktadır. 2020 ve 2021 yıllarında sokağa çıkma yasaklarının da gündeme geldiği ve Koronavirüs salgını dolayısı ile kutlamaların gönüllere göre yapılamadığı gün 2022 yılında büyük bir coşku ile kutlanacak.

Ülkemiz, sınırları ve toprakları içerisinde bulunan illerin tamamı şu anda Türkiye’ye ait olsa dahi bu illerin kazanılması için yapılan savaşlar ve harcanan çabaların başı ve sonu yok gibidir. Bu nedenle de Türk tarihi açısından çok önemli sayılabilecek bazı günler bulunmaktadır.

Türk tarihi açısından çok önemli olan bu günler, ülkemizde Milli Bayram olarak kutlanmaktadır. 19 Mayıs da ülkemizin kutladığı milli baydamlardan bir tanesi olarak günümüze adını yazdırmıştır. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı ve 19 Mayıs’ın önemine geçmeden önce, Samsun’da 19 Mayıs’ta neler olduğuna kısaca bir göz gezdirelim:

19 Mayıs 1919’da Samsun’da Neler Oldu?

19 Mayıs 1919’da Samsun’da neler oldu sorusunun yanıtlarını almaya başlamadan önce ilk olarak o güne nasıl gelindiğini gözden geçirelim. Çünkü yaşanan önemli savaşlar, yapılan anlaşmalar… ve çok daha fazlası Türkiye tarihi açısından büyük bir öneme sahiptir. Ve sadece öğrenciler değil; herkes tarafından bilinmesi gereklidir.

19 Mayıs

19 Mayıs 1919’da Samsun’da Neler Oldu

1914 senesinde, Osmanlı Devleti’nin de içinde bulunduğu Birinci Dünya Savaşı başlatılmıştır. Ve Birinci Dünya Savaşı’nda, savaşan devletler İtilaf Devletleri ve İttifak Devletleri olmak üzere ikiye ayrılmışlardır.

Osmanlı İmparatorluğunun da içerisinde bulunduğu grup, Birinci Dünya Savaşı’nda, kendi aralarında bölünüp parçalanan devletlerden oluşmaktaydı. Bu nedenle de dört yıl süren Birinci Dünya Savaşı, Osmanlı İmparatorluğu da dahil olmakn üzere, İttifak Devletleri’nin yenilgisi ile sonuçlanmıştır.

Birinci Dünya Savaşının sonunda ise bir antlaşma imzalanmış; ve bu antlaşmanın adına Mondros Ateşkes Antlaşması adı verilmiştir. Mondros Ateşkes Antlaşmasına göre, Fransızlar Hatay, Adana çevrelerini alırken, İngilizler, Merzifon, Mardin ve Urfa’yı almış, İtalyanlar ise Antalya’yı ele geçirmişlerdir.

Yani kısaca, ülkemiz, düşman güçleri tarafından Mondros Ateşkes Antlaşması ile parçalanmıştır. Buna ilaveten 15 Mayıs 1919’da da Yunan’lıların İzmir’e girmesi üzerine, Mustafa Kemal Atatürk, 16 Mayıs 1919’da İstanbul’dan Bandırma Vapuruna binerek 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basmış ve Samsun 19 Mayıs 1919 günü, özgürlüğe atılan ilk adımın merkezi olmuştur.

19 Mayıs 1919’da Samsun’da Neler oldusorusunun bu şekilde yanıt bulmasının ardından, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı, tüm Türkiye’de her sene, coşkulu ve spor gösterileri ile birlikte kutlanan bir bayram niteliği kazanmıştır.

Samsun’da 19 Mayıs’ta yaşanan bu olayların neden bu derece coşkulu kutlandığı; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramının, neden bu denli önemli hale gelmiş olduğu herkes tarafından yine de merak ediliyor. Dolayısı ile bu konu hakkında da bilgi aktarımında bulunmak istiyoruz.

19 Mayıs’ın Önemi

19 Mayıs’ın önemi nedir? Kazanılan bu zafer neden ülkemizde bayram olarak, coşkulu bir şekilde kutlanır? 19 Mayıs 1919’da, Anadolu’da yeni Türk devletinin ilk adımı fiilen atılmıştır. 19 Mayıs’ın önemi bu nedenle bu kadar büyüktür. Ancak tek nedenin bu olmadığını da belirtmeliyiz.

19 Mayıs

19 Mayıs’ın Önemi

19 Mayıs 1919, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk olayı olarak nitelendirilir. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutku’nun da 19 Mayıs 1919’da başladığı belirtilmektedir.

Mustafa Kemal Atatürk’e doğum gününü soranlara, ulu önderimiz, “19 Mayıs” olarak cevap vermiştir. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramının bir başka kanıtı da, yine 19 Mayıs’n önemi hakkında bizlere bilgi vermektedir. Mustafa Kemal Atatürk, Samsun 19 Mayıs olayının dışında, Milli Mücadele döneminde, ülkemizin pek çok farklı şehrine giderek ziyaretlerde bulunmuştur.

Ancak bunlardan sadece Samsun ziyareti, 19 Mayıs Milli bayram olarak kutlanmaktadır.Bunun nedeni Atatürk’ün burada Samsun’u işgalden kurtarması değildir sadece. Bu olay ülkemiz için genel olarak milli mücadelenin başlaması anlamını ifade etmektedir.

Diğer şehirlerin de düşman işgalinden kurtulmaları kutlanmaktadır. Ancak sadece kendi içlerinde yapılan bu kutlamalar milli bayram niteliği taşımazlar.

19 Mayıs Tatil Mi?

19 Mayıs tatil mi sorusunun yanıtları özellikle memurlar ve öğrenciler tarafından çok sık soruluyor. Ancak genel olarak bilinmesi gereken konu: ülkemizde hem dini; hem de milli bayramların tatil olduğudur. 19 Mayıs da milli bayram olması dolayısı ile tatil olacaktıer. 2022 yılında Perşembe gününe denk gelen 19 Mayıs 1 gün tatil olacaktır.

Bu tatilin hafta sonu ile birleştirilerek 4 gün olup olmayacağı konusunda ilerleyen günlerde resmi açıklama yapılacaktır. Maviboncugum.com olarak bu anlamda sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.