19 Mayıs Bayramı 19 Mayıs Önemi Ve Samsun 19 Mayıs

Ülkemiz, sınırları ve toprakları içerisinde bulunan illerin tamamı şu anda Türkiye’ye ait olsa dahi, bu illerin kazanılması için yapılan savaşlar; ve harcanan çabaların başı ve sonu yok gibidir. Bu nedenle de Türk tarihi açısından çok önemli sayılabilecek bazı günler bulunmaktadır. Türk tarihi açısından çok önemli olan bu günler, ülkemizde Milli Bayram olarak kutlanmaktadır. 19 Mayıs da, ülkemizin kutladığı milli baydamlardan bir tanesi olarak günümüze adını yazdırmıştır. 19 Mayıs bayramı ve 19 Mayıs önemine geçmeden önce, Samsun’da 19 Mayıs’ta neler olduğuna kısaca bir göz gezdirelim:

<

1914 senesinde, Osmanlı Devleti’nin de içinde bulunduğu Birinci Dünya Savaşı başlatılmıştır. Ve Birinci Dünya Savaşı’nda, savaşan devletler İtilaf Devletleri; ve İttifak Devletleri olmak üzere ikiye ayrılmışlardır. Osmanlı İmparatorluğunun da içerisinde bulunduğu grup, Birinci Dünya Savaşı’nda, kendi aralarında bölünüp parçalanan devletlerden oluşmaktaydı. Bu nedenle de dört yıl süren Birinci Dünya Savaşı, Osmanlı İmparatorluğu da dahil olmakn üzere, İttifak Devletleri’nin yenilgisi ile sonuçlanmıştır.
Birinci Dünya Savaşının sonunda ise bir antlaşma imzalanmış; ve bu antlaşmanın adına Mondros Ateşkes Antlaşması adı verilmiştir. Mondros Ateşkes Antlaşmasına göre, Fransızlar Hatay, Adana çevrelerini alırken, İngilizler, Merzifon, Mardin ve Urfa’yı almış, İtalyanlar ise Antalya’yı ele geçirmişlerdir. Yani kısaca, ülkemiz, düşman güçleri tarafından Mondros Ateşkes Antlaşması ile parçalanmıştır. Buna ilaveten 15 Mayıs 1919’da da Yunan’lıların İzmir’e girmesi üzerine, Muttafa Kemal Atatürk, 16 Mayıs 1919’da İstanbul’dan Bandırma Vapuruna binerek 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basmış; ve Samsun 19 Mayıs 1919 günü, özgürlüğe atılan ilk adımın merkezi olmuştur.
Samsun 19 Mayıs’ta yaşamış olduğu bu olayın sonrasında, 19 Mayıs bayramı, tüm Türkiye’de her sene, coşkulu; ve spor gösterileri ile birlikte kutlanan bir bayram niteliği kazanmıştır. Samsun 19 Mayıs olaylarının bu derece coşkulu kutlandığı 19 Mayıs bayramı, neden bu denli önemli hale gelmiştir, dilerseniz bunu da 19 Mayıs önemi adı altında açıklayalım…
19 Mayıs önemi: 19 Mayıs 1919’da, Anadolu’da yeni Türk devletinin ilk adımı fiilen atılmıştır. 19 Mayıs öneminin bu denli konuşulmasının nedenlerinden bir başkası da 19 Mayıs 1919’un, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk olayı olarak nitelendirilmesidir. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutku’nun da 19 Mayıs 1919’da başladığı belirtilmektedir.
Mustafa Kemal Atatürk’e doğum gününü soranlara, ulu önderimiz, 19 Mayıs olarak cevap vermiştir. 19 Mayıs bayramının bir başka kanıtı da, yine, 19 Mayıs önemi hakkında bizlere bilgi vermektedir. Mustafa Kemal Atatürk, Samsun 19 Mayıs olayının dışında, Milli Mücadele döneminde, ülkemizin pek çok farklı şehrine giderek ziyaretlerde bulunmuştur; ancak bunlardan sadece Samsun, 19 Mayıs Milli bayram olarak kutlanmakta; bunun dışında kutlanan günler sadece şehirler içerisinde kutlanmaktadır.
19 Mayıs bayramı hepimiz için kutlu olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası