Pirinç Unu Nasıl Yapılır? Pirinç Unu Neyle Yapılır?

Pirinç Unu Nasıl Yapılır? Pirinç Unu Neyle Yapılır?

Pirinç unu nasıl yapılır sorusunun yanıtı çok sayıda kişi tarafından araştırılıyor. Çünkü maliyeti yüksek olmayan pirinç unu sağlıktan güzelliğe her alanda kullanılabiliyor. Daha önce size pirinç ununun faydaları hakkında bilgilerden söz etmiş, pirinç unu maskesi nasıl kullanılır sorusunun yanıtlarını da vermiştik. Aslında bu konularda pirinç unu yapımını da anlattık.

Ancak bu konuya bir de kendi özelinde değinmemiz gerekiyor. Çünkü herkes evinde pirinç unu yapabilir. Ancak bu esnada dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunduğunu unutmamak kaydı ile… Örneğin pirinç ununu çok yaparsanız bozulur ve kullanımınızdan arta kalan kısmını atmak durumunda kalırsınız. Ve bu size yaptığınız tasarrufun anlamsız olması sorununu doğurur.

Pirinç Unu Neyle Yapılır

Pirinç Unu Nasıl Yapılır

Genel olarak baktığımızda un denilince aklımıza buğday, kepek ya da mısır unu geliyor. Bu unlarla hamur işi yemekler, pastalar ve ekmekler yapılabiliyor. Ancak bunun haricinde bir de pirinç unu var ki bazen muhallebilerde; bazen ise bebek mamalarındaama genellikle kıvam tutturmak adına kullanılıyor.

Ama sadece yiyecek içecek anlamında değil, aslında pirinç unu cilt bakım ürünlerinde de kullanılıyor. Çünkü herşeyin öncesinde cilt rengini açıyor. Cilt tonunu eşitliyor. Bu nedenle cilt lekeleri ile uğraşanlar ya da göz altı morluk problemi bulunanlar bu malzemeden bolca yararlanıyor.

Pirinç Unu Nasıl Yapılır

Pirinç Unu Nasıl Yapılır

Ve her şeyin doğalının tercih edildiği günümüzde pirinç ununu ev ortamında yapmak isteyenler pirinç unu nasıl yapılır sorusuna yanıt arıyorlar. Genel olarak baktığımızda pirincin kurutulup öğütülmesi ile elde edilen pirinç unu beyaz ya da esmer pirinç ile hazırlanabiliyor.

Pirinç Unu Nasıl Yapılır?

Pirinç unu nasıl yapılır sorusuna yanıt olması dolayısı ile sizlere biraz önce de az pirinç kullanmanız gerektiğinden bahsetmiştik. Çünkü evde yapılan pirinç ununun çabuk bozulabilme özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle kullanabileceğiniz kadar pirinç unu yapmaya ve her seferinde taze bir şekilde hazırlamaya dikkat etmelisiniz.

Küflenmemesi için cam bir kavanozda ve loş; aynı zamanda da serin bir ortamda saklamanız gereken pirinç unu nasıl yapılır sorusunun yanıtı için ilk aşamada 2 su bardağı pirinç kullanmanız önerisinde bulunacağız. Sonrasında da uygulama aşamalarını adım adım anlatalım.

• Pirinçleri derin bir kabın içerisine koyun. Üzerine çıkana kadar da sıcak su ilave edin.

• Suyun, pirinçlerle birlikte soğumasını bekleyin. Ardından pirinci suyun içerisinden süzerek ayırın. Ve kağıt havlunun üzerine koyup, üstüne bir kağıt havlu daha kapatarak pirinçlerin kurumasını bekleyin.

• Fırınınızı 180 dereceye ayarlayın ve ısınmasını bekleyin.

• Fırın tepsisinin içerisine yağlı kağıt serip, pirinçleri de bu kağıdın üzerine yayın ve fırın tepsisini fırına yerleştirip 8 dakika pişmesini sağlayın. Bu süre zarfında pirinçler renk almayacaktır. Ancak daha uzun süre bekletmemelisiniz.

• Pirinçleri ikiye bölün ve mutfak robotuna alarak toz kıvamına gelinceye kadar güzelce çekin.

Pirinçununun yapılış aşamaları bu kadarla sınırlı. Ve işlem bu derece basit. Sonrasında nasıl saklamanız gerektiğine de zaten biraz önce değinmiştik. Cam bir kavanoz ya da kilitli bir poşet içerisinde loş ve serin bir ortamda küflenmemesi için uzun süre olmamak kaydı ile saklayabilirsiniz.

Bebekler İçin Evde Pirinç Unu Nasıl Yapılır?

Bebekler için evde pirinç unu nasıl yapılır sorusuna yanıt aradığınız noktada ilk işiniz kullanacağınız kadar pirinci sıcak suyun içerisine koyup, suyun pirincin üzerine çıkmasını sağlamak olmalı. Ardından suyun bu şekilde soğumasını beklemeli ve sonra da süzerek kağıt havluda pirincin iyice kurumasını sağlamalısınız.

Bir sonraki aşamada, içerisinde yağlı kağıt bulunan tepsiye pirinciyayın ve ardından da önceden ısıtmışolduğunuz 180 dereceye ayarlı fırında pirinci 8dakika pişirin. Bir sonraki aşamada pişirmiş olduğunuz pirinçleri mutfak robotuna alıp toz oluncaya kadar çekin.

Bebekler için evde pirinç unu nasıl yapılır sorusunun yanıtı için bir sonraki aşamada sütün içerisine şeker ve pirinç ununu da karıştırın ve tencereyi ocağın üzerine alın. Ortalama 5 dakika içerisinde bebek maması koyulaşmış ve kıvam almış olacaktır. Kaynayıp göz göz olduğunda ocağın altını kısın ve 2 dakika daha karıştırarak pişirin.

Soğumasını ya da ılımasını beklediğiniz bebek mamasını, daha sonra bebeğinize yedirebilirsiniz. Bebeğin vitamin ve mineral gereksinimini karşılayacak olan pirinç unu maması, aynı zamanda bebeğinizin yutma yeteneğini de geliştirecektir.

Pirinç Unu Neyle Yapılır?

Pirinç Unu neyle yapılır sorusunun yanıtı, aslındaadından da anlaşılacağı gibi pirinç şeklinde verilmektedir. Hem beyaz hem de esmer pirinç kullanılarak yapılabilen pirinç unu daha çok sütlü tatlılarda ve bebek mamasında kullanılır. Glutensiz beslenmek isteyenler de pirinç ununu rahatlıkla kullanabilirler.

MaviBoncugum.Com içerisinde pratik pek çok farklı tarifi de bulabilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.