Hangi Hayvanlar Kurbanlık Olur? Kurbanlık Olma Şartları

Bu yazımızda sizlere, kurban bayramı 2012 öncesinde, kurbanlık olma şartlarından, ve kurbanlık olacak hayvanlardan söz edeceğiz. Hangi hayvanlar kurbanlık olur sorusunun yanıtı için yazımızdan destek alabileceğinizi belirtmemiz gerekmektedir. Hangi hayvanlar kurbanlık olur sorusunun yanıtları arasında yer alan, kurbanlık olma şartları ile birlikte, kurbanlık olacak hayvanları birlikte tanıyalım:

Hangi hayvanlar kurbanlık olur? Koyun ve keçi kurbanlık olmakla birlikte, koyun ve keçi için kurbanlık olma şartlarının, bir yaşını geçmiş olmalarının gerekliliği olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Kurbanlık olacak hayvanlar arasında yer alan koyunların yedi ya da sekiz aylık olanlarının da, bir yaşındaki koyunlar gibi gösterişli bulunmaları halinde kurbanlık edilebilmeleri durumu söz konusudur. Kurbanlık olacak hayvanlar arasında yer alan koyun ya da keçinin, sadece bir kişi adına kurban bayramında kesilebileceğini de belirtmek gerekmektedir.
Hangi hayvanlar kurbanlık olur sorusunun yanıtları arasında manda, ve sığır da yer almaktadır. Manda ve sığırın kurbanlık olma şartları ise, iki yaşını tamamlamış olmaları şeklinde belirtilmektedir.
Hangi hayvanlar kurbanlık olur sorusunun yanıtları arasında deve de yer almaktadır. Ancak, kurbanlık olacak hayvanlar arasında yer alacak olan devenin, kurbanlık olma şartları arasında, beş yaşını tamamlamış olmasının bulunduğunu belirtmeyi de unutmamalıyız…
Kurbanlık olacak hayvanlar arasında yer alan, sığır, manda, ya da devenin kurbanlık olma şartlarını tamamlamış olmaları durumunda, bir kişi için olabileceği gibi, yedi kişi için de kesilebileceklerini belirtmemiz gerekmektedir.
Hangi hayvanlar kurbanlık olur sorusunun yanıtı sonrasında, kurbanlık olma şartlarına daha detaylı bir şekilde değinecek olursak, kurbanlık olma şartları arasında, kurbanlık olacak hayvanların kesinlikle erkek olmasının gerekliliği, ya da boynuzlarının bulunması gibi bir gereklilik söz konusu değildir. Kurbanlık olacak hayvanların boynuzlarının uçlarının biraz kırılmış, ya da kulaklarının kesilmiş olması da, kurbanlık olma haline engel taşımamaktadır.
Kurbanlık olma şartları arasında yer alan bazı durumları da şu şekilde sıralayabiliriz: kurbanlık olacak hayvanların tek gözleri dahi kör olmamalıdır. Kurbanlık olacak hayvanların kulakları mutlaka duymalı, kuyrukları mutlaka bulunmalıdır. Boynuzlarından sadece bir tanesi dahi kökünden kırılmış olan hayvanlar kurbanlık olamamaktadır. Dişleri genel olarak olmayan hayvanlar kurbanlık olamazlar. Kemiklerinde ilik kalmamışçasına zayıflık sorunu bulunan; ya da hasta olan hayvanlar kurbanlık olamazlar…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası