Pirinç Ununun Faydaları Pirinç Unu Faydaları Nelerdir?

Pirinç Ununun Faydaları Pirinç Unu Faydaları Nelerdir?

Pirinç ununun faydaları bebeklik döneminden itibaren biz yetişkinlere kadar herkes tarafından kolaylıkla elde edilebilir. Çünkü anne sütünün az olması ya da olmaması halinde önceden bebek mamaları pirinç unu ile yapılırdı. Şimdilerde ise anneler hazır mamaların kullanımını tercih ediyorlar. Aslında bütçelerine büyük zarar veriyorlar…

Pudinglerle muhallebi yapmaya alışmadığımız zamanlarda bizler de muhallebilerimizi pirinç unu ile yapardık. Olaya bütçe açısından baktığımızda yine pirinç unu ile muhallebi yapmanın fiyat açısından daha uygun olduğunu görebiliyoruz. Ayrıca cilt bakımında pirinç unu maskesi kullanarak cildimizi güzelleştirebilmemiz de mümkün oluyor.

Pirinç Unu Kilo Aldırır Mı

Pirinç Ununun Faydaları

Pirinç unu maskesi nasıl kullanılır sorusunun yanıtlarını MaviBoncuğum içerisinde sizlerle daha önce paylaşmıştık. Pirincin faydaları nelerdir sorusuna yanıt verirken de pirinç ununun faydaları hakkındaki detayları anlatmıştık. Ve aslına bakarsanız pirinç unu, evdeki pirinçle kendinizin yapabileceği bir malzeme olması dolayısı ile çok tercih edilmektedir.

Aslında bu da pirinç ununu daha ucuza mal etmeniz anlamına gelir. Ve şimdi sıkı durun, size güzel bir haberden söz edeceğiz: Pirinç unu rahatlıkla beyaz unun yerine kullanılabilir ve ondan çok daha faydalıdır. Pek çok ev hanımı pasta ve tatlılarında pirinç unu kullanır ama aslında beyaz unun yerine geçtiğinden haberi bile yoktur.

Peki bu kadar çok övdüğümüz pirinç unu nedir? Beyaz un yerine kullanılabilen, glutensiz olması ile çok sık tercih edildiği gibi lif oranının yüksekliği dolayısı ile de tercih edilen faydalı bir un türü olarak tanımlanabilir. Genellikle uzun ve orta taneli pirinçlerin un halini alıncaya kadar öğütülmesi ile elde edilmektedir.

Pirinç Ununun Faydaları

Pirinç Ununun Faydaları

Pirinç nişastası ile pirinç ununun birbirine karıştırılmaması gerekir. Kullanılan pirincin türüne göre pirinç ununun üç farklı çeşidi olduğunu da söyleyebiliriz ki bunlardan biri beyaz pirin. unu, diğeri kahverengi pirinç unu, öbürü de tatlı pirinç unudur.

Pirinç Ununun Faydaları

Pirinç ununun faydaları beyaz undan çok daha fazladır. Her şeyin öncesinde bahsettiğimiz bu lifler sağlıklı miktarda olup çözünmeyen liflerdir. Sistemi optimum düzeyde tutarlar. Sindirim sisteminin sağlıklı çalışması ise liflere bağlıdr. Metabolizmanızın hızlanması, bağırsaklarınızın düzgün çalışması… gibi pek çok şey tüketilen liflere bağlıdır. Bunlar zayıflamanızı da sağlar.

Pirinç Unu Faydaları Nelerdir

Pirinç Ununun Faydaları

• İçeriğinde yüksek miktarda Kalsiyum bulunduran pirinç unu, bu sayede kas, iskelet ve kemik sağlığına olan önemli faydaları ile bilinir. Bu nedenle kemik erimesi bulunan yaşlılar, kemik gelişimi döneminde olan bebek ve çocuklar ile menopoz sonrası kadınların bol bol pirinç unu tüketmeleri önerilmektedir.

• İçeriğinde gluten bulundurmayan pirinç unu, bu sayede gluten hassasiyeti ya da çölyak hastalığı bulunan kişiler tarafından rahatlıkla tüketilebilir.

• Özellikle beyaz pirinç ununun faydaları arasında kolesterole iyi gelen etkisinden söz etmeden de geçmek olmaz. Vücuttaki kolesterol birikmesini önleyen Kolin içeriği pirinç ununda mevcuttur.

• Kolesterole iyi gelen Kolin aynı zamanda karaciğer sağlığı açısından da önemlidir. Karaciğerde yağ birikmesini önleme özelliği bulunmaktadır.

• Pirinç unundan mineral deposu olarak söz edebiliriz. Ancak özellikle Çinkonun bağışıklık sistemini güçlendiren etkisine değinmeden de geçmemeliyiz.

• Sporcular açısından da rahatlıkla tüketilebilen pirinç ununun bu etkisi de içeriğinde bulunan gerekli miktardaki Protein sayesinde elde edilmektedir.

• Pirinç ununun cilt üzerinde de önemli faydaları bulunmaktadır. Bu faydalar arasındacilde peeling yapma etkisi, gözenekleri sıkılaştırma ve koyu halkaları giderme gibi pek çok farklı unsurdan söz edilebilir. Pirinç maskesi nasıl yapılır başlıklı konumuzu bu noktada gözden geçirmenizi öneriyoruz.

Pirinç Unu Faydaları Nelerdir?

Pirinç unu faydaları nelerdir konusunda pek çok kişi bilgi sahibi değil. Hatta pirinç ununu evde nasıl yapacağını bilmeyen çok kişi de bulunuyor. Onlar marketten pirinç unu alma taraftarılar. Ancak doğalı gibi olur mu? Pilav ve sütlaç ile çorba içerisindeki halini daha çok bildiğimiz pirinci pirinç unu olarak kullanıp faydalarından da rahatlıkla yararlanabiliriz.

O halde pirinç unu faydaları nelerdir sorusunun yanıtlarını maddeler halinde gözden geçirmenin zamanı gelmiş demektir.

• Bebek gelişimine önemli katkılarda bulunur. İçeriğindeki vitamin ve mineraller bebeğin sağlığı için gereklidir. Aynı zamanda bebeğin yutma gelişimi de pirinç unu ile hazırlanan mama sayesinde sağlanabilir. Bunun için süt ve su ile seyreltilmiş pirinç unu karışımını kullanarak ek gıdaya geçen bebeğinize lezzetli bir mama hazırlayabilirsiniz.

• İçeriğinde bulunan faydalı asitler, pirinç unu maskesi yaparak cildinize uyguladığınızda pirinç ununun doğal bir güneş koruyucu rolünü üstlenmesini sağlamaktadır. Bu maske sadece cildi güneşten korumakla da kalmaz. Beraberinde güneş lekelerini hafifletir ve gözenekleri küçülterek sağlıklı bir cilt görünümü ortaya çıkartır.

• Tatlı, pasta, muhallebi, sütlaç… pirinç unu ile lezzetlenir. Ve sadece bununla da kalmayıp daha kıvamlı birhal almasını olanaklı hale getirir. Bu da pirinç ununun faydaları arasında sadece sağlığa olan katkısının bulunmadığını bizlere en açık şekilde gösteren kanıtlar arasında yer almaktadır.

• Özellikle kahverengi pirinçten elde edilen pirinç unu içeriğinde çok yüksek miktarda Protein ve B vitamini bulunmaktadır. Dolayısı ile pirinç unu deyip geçmeden önce besin değerinin çok yüksek olduğunu hatırlamak gerekir.

• B vitamini sayesinde sinir sistemine çok önemli katkılarda bulunmaktadır. Pirinç unu tüketen bir kişinin sinir sistemi bu tüketimden çok olumlu etkilenir. Bir de fiyatının yüz gülümseten cinsten olduğunu düşünecek olursak…

• Hücre yenileme sürecine katkıda bulunan pirinç ununun, yaşlanma etkilerini geciktiren özellikleri de bulunmaktadır.

Pirinç Unu Kilo Aldırır Mı?

Pirinç unu kilo aldırır mı sorusunun yanıtı pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Biraz önce bu besinin faydalarından söz ederken, içeriğinde yüksek oranda çözünemeyen lif olduğunu da belirttik. Ve bu durumun metabolizmayı hızlandırmaya katkı sağlayacağını dile getirdik. Ancak pirinç ununun içeriğinde yüksek oranda nişasta da yer alıyor.

Bu da beraberinde şöyle bir sorunu getiriyor: Pirinç unu size tokluk hissi veriyor ve bu sırada birmiktar kalori almış oluyorsunuz. Ancak hemen sonrasında nişasta sizin kısa süre içerisinde yeniden acıkmanıza sebep oluyor. Hal böyle olunca da yeniden yemek yemeniz ve yeniden kalori almanız gerekiyor. Çünkü nişastanın kan şekerini hızlı yükselttiği gibi hızlı da düşüren bir etkisi var.

Bu nedenle Pirinç unu kilo aldırır mı sorusuna aldırabileceği yanıtını da vermeden geçmemeliyiz.

Bebeklerde Pirinç Unu Kilo Aldırır Mı?

Bebeklerde pirinç unu kilo aldırır mı sorusuna da aldırabileceği yanıtını verebiliriz. Pek çok kişiye göre pirinç ununun bebekler üzerinde besleyici özelliği yoktur. Ancak kilo almalarını sağlar. Dolayısı ile özellikle zayıf bebekler için tercih edilmektedir. Pirinç suyu hakkında bilgileri de linki tıklayarak gözden geçirebilirsiniz. Gördüğünüz gibi pirinç ununun faydaları bebekler açısından da oldukça önemli.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.