Kurbanlık Nedir? Kurban Kesmek Kimlere Vaciptir?

Bu yazımızda sizlere, yaklaşan kurban bayramı 2012 dolayısı ile, kurbanlık nedir, kurbanlık ne demek, kurban kesmek kimlere vaciptir, peygamberimizin kurbanla ilgili sözleri, ve peygamberimizin kurbanla ilgili hadisleri gibi konularda sahip olduğumuz bilgilerden söz etmeye çalışacağımızı belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de, kurban bayramı 2012 için, kurbanlık nedir, kurbanlık ne demek, kurban kesmek kimlere vaciptir, peygamberimizin kurbanla ilgili sözleri, ve peygamberimizin kurbanla ilgili hadisleri gibi konularda bilgi edinmek istiyorsanız, işte size merak ettiklerinizin yanıtları:

Kurbanlık nedir, kurbanlık ne demek? Kurban bayramının ilk üç gününde, ibadet etmek amacı ile kesilen, özel olarak seçilerek sahip olunmuş olan hayvana kurbanlık adı verilmektedir. Peki kurban kesmek kimlere vaciptir? Kurbanlık nedir; ve kurbanlık ne demek gibi soruların yanıtlarından sonra bir de bu bilgiyi edinelim:
Kurban kesmek kimlere vaciptir? Kurban kesmesi vacip olan kişilerin, zorunlu ihtiyaçlarını karşılamalarının sonrasında, ellerinde 560 gram gümüşleri, 80.18 gram altınları, ya da bu değerli eşyaların değerine eşit malları, ya da paraları var ise, kurban kesmelerinin vacip olduğunu belirtmemiz gerekmektedir.
Peygamberimizin kurbanla ilgili sözleri, ve peygamberimizin kurbanla ilgili hadislerine bakmak istediğimizde ise şunu görürüz: ”Hali vakti yerinde olan bir kişi, kurban kesmiyorsa, mescidimize yakın olmasın…”
Peygamberimizin kurbanla ilgili sözleri, ve peygamberimizin kurbanla ilgili hadislerinin yanında, kuranda kurbanla ilgili ayetler de bulunmaktadır. Kurabda kurbanla ilgili ayetler arasından bir tanesini sizlere aktarmak istersek: ”Rabbin için namaz kıl, ve kurban kes” şeklinde buyurulmaktadır.
Kuranda kurbanla ilgili ayetlerden de söz etmemizin sonrasında, kurban bayramının önemi nedir sorusunun yanıtını da sizlere aktarmamız gerekmektedir. İsterseniz bir de bu sorunun yanıtını bulmaya çalışalım: kurban bayramının önemi nedir?
Kurban bayramının önemi nedir? Kurban bayramının öneminden söz ederken, ilk olarak, Allah’ın Ahiret günü vereceği mükafatlardan en güzel şekilde yararlanmak gibi bir durumun söz konusu olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Kurban bayramının öneminden söz ederken, fakir olan insanların, kurban bayramı sayesinde, gereksinim duydukları et ihtiyaçlarını karşıladıklarından da söz etmemiz gerekmektedir. Kurban bayramının önemi hakkında bilgi vermeye devam ederken, kurban kesen kişinin, kurban bayramı sayesinde fakirlere yardım etmesi dolayısı ile insanlar tarafından sevilerek saygı gösterilen bir birey haline geldiğini de belirtmemiz gerekmektedir. Kurban bayramının önemi ile ilgili, zengin insanların da, Allah’ın istekleri doğrultusunda yaşamayı alışkanlık haline getirdiklerini belirtmemiz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası