Aldatma Nedenleri

Aldatma Nedenleri

Aldatma nedenleri her insan ve her çift için farklı olabilir. Eşim beni neden aldatıyor ya da sevgilim beni neden aldatıyor sorularının çok farklı yanıtlarını alabiliriz. Ünlü psikologların yapmış olduğu araştırmalarda da çok farklı aldatma nedenleri söz konusudur. Ama bununla birlikte, eşim beni neden aldatıyor ya da sevgilim beni neden aldatıyor sorularının önemli beş yanıtı bulunmaktadır. Sizlere bu yanıtları sıralayacağız. Sonrasında, hangisinin size ve ilişkinize uygun olduğuna karar vermek ve düzenlemek elbette sizin göreviniz.

Aldatma Nedenleri

■ Eşim beni neden aldatıyor diyorsanız, ilk olarak ilişkide birlikte ne kadar zaman geçirdiğinizi gözlemleyin. Eğer genel olarak birbirinizden uzaksanız ve sosyal medyada çok zaman geçiriyorsanız, ya da zaten eşinizin yüz yüze iletişimde de girişken bir yapısı varsa, aldatma nedenlerini çok da araştırmanıza gerek yok. Sizin aranızdaki sevgi azalır ve biri gelip, eşinizi alıverir, sizden çok zaman geçirirler, sizin ruhunuz bile duymaz.

■ Eşim beni neden aldatıyor sorusunun yanıtlarından bir diğeri de fiziksel birlikteliğin eskisine göre daha az sıklıkta yaşanıyor olması. Fiziksel olarak eşinizle birlikte olduğunuzda, hormonlara bağlı olarak aynı anda aynı duyguları ve mutluluğu yaşıyorsunuz ve birbirinize olan sevginiz de aynı oranda artıyor. Buna bağlı olarak, fiziksel birlikteliğin azalması aldatma nedenleri arasında yer alıyor ki bu hatayı yapmayın.

■ Sevgilim beni neden aldatıyor sorusuna verilebilecek bir diğer yanıt da, aranızdaki paylaşımların azalıyor olması. Kim bilir belki önceden konuşur, dertleşir, birbirinizle fikir alışverişi yapardınız; ama şimdi bunu yapmıyorsunuz. O halde onun da, kendisi ile iletişim bağları yüksek bir başka kişiye yönelmesi çok doğal ve kendisi için haklı imiş gibi geliyor. Dolayısı ile paylaşım ve iletişiminizden ödün vermeyin.

■ Bulunulan ortam, izlenen filmler, yapılan sosyal medya paylaşımlarının aldatmayı destekler nitelikte olması… Ve çok daha fazlası, belki de aldatma fikrine %100 karşı olan bir insanın, problemli bir ilişkide eşini ya da sevgilisini aldatmasını ona hoş gösterebiliyor. İnsanların beyinleri, içerisinde yaşadıkları topluma göre şekil alıyor. Dolayısı ile bulunulan ortam önemli. Aldatmanın doğal bir şey olduğu, abartılmaması gerektiği, büyütülmesinin yanlış olduğu… gibi pek çok nedenden dolayı insanlar zamanla aldatmayı hoş karşılayabiliyor.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.