Süpürge Otunun Faydaları Nelerdir?

Süpürge Otunun Faydaları Nelerdir?

Süpürge otunun cilde faydaları özellikle gül hastalığı ile mücadele edenler tarafından merak ediliyor. Ancak çalı formunda olan ve her iklimde kendine yetişme ortamı bulabilen süpürge otunun faydaları sadece gül hastalığı ile bağlantılı değil. Sizlere ilerleyen bölümlerde süpürge otunun faydaları nelerdir sorusunun yanıtlarından söz edeceğiz. Ama öncesinde şunu belirtelim: şifalı bitkiler, insanlığın var oluşundan bu yana tıpta kullanılmıştırlar. Kırsal kesimlerde yaşayanlar, süpürge otu da dahil, tüm şifalı bitkiler hakkında bilgi donanımına sahiptir. Artık televizyon, gazete ve internet sayesinde bizler de bilgi edinmeye başladık ve örneğin süpürge otunun cilde faydalarının olduğunu biliyoruz. O halde, ilk olarak süpürge otunun faydaları nelerdir sorusunun yanıtlarına bakalım; sonrasında da süpürge otunun zararlarını gözden geçirelim…

Çalı formunda olan; ama özellikle soğuğu sevdiği için kış aylarında pembe çiçekler de açan süpürge otu, evlerimizde kullandığımız ya da sokakları süpürdüğümüz süpürgelerin ve sepetlerin yapımında kullanılan ana malzeme. Hal böyle olunca, süpürge otunun faydaları ya da süpürge otunun cilde faydaları olabilir mi diye düşünüyor olabilirsiniz. Yetişmesi için hiç bir özel ilgiye ihtiyaç olmayan süpürge otu, istenen büyüklüğe geldiğinde topraktan sökülür. Köklerindeki toprağın da temizlenmesinin sonrasında kurumaya bırakılır. İstenildiği kadar kuruduğunda ise bağlanır ve süpürge haline getirilir; ya da sepet yapımında kullanılır.

Süpürge otunun faydalarını sıralamaya başlamadan önce, bir diğer adının da funda olduğunu belirtelim. Ve artık herkesin merak ettiği konuyu anlatmak üzere sadede gelelim. İşte süpürge otunun faydaları:

Süpürge Otunun Faydaları Nelerdir?

Pek çok kişi bunu biliyor ki süpürge otunun cilde faydaları söz konusu. Örneğin kurdeşen döküntülerinde, süpürge otu kullanımı gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için süpürge otunun tohumlarını ezip toz haline getirmeli ve sonrasında, sabah ve akşam olmak üzere günde iki sefer, her seferinde bir tatlı kaşığı olmak kaydı ile yemelisiniz. Sade süpürge otu kullanamıyorsanız, yoğurt içerisine karıştırarak da yiyebilirsiniz. Kısa süre içerisinde kurdeşen sorunundan kurtulduğunuzu göreceksiniz.

Süpürge otunun faydaları arasında terletme özelliğinden de söz etmek gerekmektedir. Özellikle grip olan, ateşi yükselen hastaların terlemesi sağlanır ve sonrasında duş alırsa ateşinin düştüğü, vücudundaki zehirin atıldığı bilinir. Böyle bir durumda süpürge otunun çayını hazırlayarak tüketmeniz gerekmektedir.

Kadın hastalıkları arasında görülen rahim ve vajina iltihaplanmalarını giderdiği bilinen süpürge otunun, adet sancısını azaltan ve doğumu kolaylaştıran etkisinin olduğu da bilinmektedir. Ama bu etkilerinden yararlanmak için mutlaka, özellikle doğum durumu söz konusu ise doktorunuza danışmalısınız; çünkü riskli olabilmektedir. Tüm bunlara ek olarak, kalp damar hastalıklarından korur. İdrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelir. Bel soğukluğu, prostat kanseri ve gut hastalığında tedaviye destek olan süpürge otu, bununla birlikte böbrek taşının kolay düşürülmesine de yardımcı olur.

Süpürge Otunun Zararları

Tok karna tüketir ve önerilen dozu aşmazsanız, süpürge otunun zararlarına maruz kalmazsınız. Ancak dikkatsiz kullanım halinde kan dolaşımını hızlandıran süpürge otu, tansiyon düşüklüğüne neden olmaktadır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.