Karın Ağrısı İçin Evde Ne Yapılır?

Karın Ağrısı İçin Evde Ne Yapılır?

Karın ağrısı, zaman zaman hepimizin karşılaştığı bir problem olsa da, genellikle çocuklarda karın ağrısı göze batmaktadır; çünkü çocukların ağrıya tahammülleri yoktur. Kendilerini ifade etmekte de bizler kadar iyi olmamaları dolayısı ile karın ağrısı onları bizlerden daha çok etkiler. İlerleyen bölümlerde sizlere, karın ağrısı sebepleri ve karın ağrısına evde ne yapılır sorusunun yanıtlarından söz etmeye çalışacağız. Hiç birimiz hastaneyi ve doktorları sevmez, genellikle evde ilaç kullanarak sorunlarımızın geçmesini bekleriz; karın ağrısını da çoğunlukla ciddiye almadığımız için, karın ağrısı için evde ne yapılır sorusunun yanıtlarına gerek duyarız. O halde hemen karın ağrısı sebeplerini öğrenerek bu sorunu tanıyalım; sonrasında da çözüm önerilerini gözden geçirelim.

Karın Ağrısı Sebepleri

■ Hazımsızlık
■ Sindirimle ilgili problemler
■ İshal
■ Kabızlık
■ Kadınlarda adet sancısı
■ Tüketilen kızartmalar ve yağlı yiyecekler
■ Bağırsaklardaki gazların atılamaması
■ Mide bulantısı
■ Soğuk algınlığı ve buna bağlı olarak bağırsakların üşütülmesi
■ Aynı anda sıcak ya da soğuk yiyeceklerin bir anda tüketilmiş olması
■ Çok acı tüketilmesi
■ Çok sık alkol ya da sigara tüketilmesi

Karın Ağrısı İçin Evde Ne Yapılır?

■ Kasları rahatlatarak mide kramplarını gideren zencefil çayı, karın ağrısı zamanlarında ilk akla gelen çözümler arasında yer almaktadır. Her evde, sadece karın ağrısı değil, pek çok sorunun çözüme ulaştırılması için zencefil bulundurmak gerekmektedir. Zencefil çayını hazırlamak için bir bardak suyu kaynatın ve sonrasında içerisine bir tatlı kaşığı toz zencefil dökün. Bardağın üzerini kapatıp beş dakika demlendirin. Ardından süzerek sıcak sıcak içebilirsiniz. Her seferinde taze hazırlamak sureti ile zencefil çayını günde üç kere içebilirsiniz.

■ Nanenin, mide bulantısını ve kusma şikayetlerini de giderme etkisi bulunmaktadır. Doğal ağrı kesici özelliği de bulunan nane yaprakları ile nane çayı hazırlayabilirsiniz. Nane çayını da zencefil çayı gibi, suyun kaynamasının sonrasında bardağa bir tatlı kaşığı kuru nane atarak hazırlayabilirsiniz. Sonrasında bardağın üzerini kapatn ve beş dakika demlenmesini bekledikten sonra için. İsterseniz nane çayını hazırlamanızın sonrasında içerisine limon da sıkabilirsiniz. Mide bulantısı ve kusma sorunlarına iyi gelen nane limon çayı karın ağrısına da iyi gelmektedir.

■ Karın ağrısı için evde ne yapılır sorusunun yanıtları arasında elma sirkesinden de söz edebiliriz. Bunun için yapmanız gereken, bir bardak suyun içerisine bir çorba kaşığı elma sirkesi ve bir çay kaşığı bal koymaktan ibarettir. Sonra, hazırlamış olduğunuz bu sirkeli suyu yavaş yavaş içebilirsiniz.

■ Karın ağrısı sebepleri arasında soğuk algınlığı ya da bağırsakların üşütülmesi yer almaktadır. Eğer sizdeki karın ağrısı da bu sebeplerden kaynaklı ise sıcak su torbasından yararlanabilirsiniz. Suyu kaynatarak sıcak su torbasının içerisine koyar ve bu suyu ayaklarınızın altına alırsanız karın ağrısı sorununuz geçer. Ancak sıcak su torbasını kesinlikle karnınıza koymamalısınız. Bir leğenin içerisine koyduğunuz sıcak suya ayaklarınızı soktuğunuzda da sıcak su torbası ile aynı etkiyi elde edersiniz.

■ Sindirim sisteminde bulunan kasları rahatlatarak karın ağrısı sorununu gideren bir diğer şey de papatya çayıdır. Bir bardak suyu kaynatıp, sonrasında içerisine ekleyeceğiniz bir tutam papatyayı, bardağın ağzını kapatarak beş dakika demlendirip, ardından da süzerek içebilirsiniz. Bu sayede papatya çayının sakinleştirici etkisinden de yararlanır ve rahat uyuyabilirsiniz.

■ Karın ağrısı sebepleri arasında yer alan hazımsızlık sizin sorununuz ise limon suyu ile bu problemden kurtulabilirsiniz. Bir bardak sıcak suyun içerisine bir limonun suyunu sıkın ve için. Limon, asitli etkisi ile sindirim sisteminin rahat çalışmasını olanaklı hale getirecektir.

■ Sindirim sisteminin rahatlamasını ve karın ağrısının geçmesini sağlayan bir diğer şey de rezenedir. Bir tatlı kaşığı rezeneyi bir bardak kaynar suyun içerisine atın ve bardağın üzerini kapatarak beş dakika demlenmesini bekleyin. Sonrasında süzerek rezene çayını içerseniz çok yararını göreceksiniz.

■ Muz yiyerek karın ağrısı için evde ne yapılır sorunuza en kolay yanıtı bulabilirsiniz.

■ Havanda tatlı bademi ezin ve sonrasında süt ile karıştırarak için. Hem lezzetli ve bol vitaminli bir karışım tüketmiş olacak; hem de karın ağrısından kurtulacaksınız.

■ İshalden kaynaklı yaşamakta olduğunuz karın ağrısını gidermek için elma püresinden yararlanabilirsiniz. Sindirimin kolay olması elma püresi sayesinde sağlanmaktadır.

■ Adaçayı ve kuşburnu çayı da, soğuk algınlığı ve bağırsakların üşütülmesine bağlı karın ağrısını giderme konusunda etkilidir.

■ Adet sancısına bağlı karın ağrısının giderilmesi için, hem az; ama sık beslenmeli; hem de civanperçemi çayı tüketmelisiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.