Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?

Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?

Ayak kokusu, zaman zaman hepimizin karşılaşabildiği; sonrasında da bizi sosyal ortamda rahatsız eden, psikolojik olarak kendimizi kötü hissetmemize neden olan durumlar arasında yer almaktadır. Bazı kişilerin adını söylediğinizde, akılda bıraktığı ayak kokusu ile hatırlandığına siz de şahit olmuşsunuzdur. Her ne kadar kurtulması mümkün olan bir sorun olsa da ilk olarak ayak kokusu nedenleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Çünkü bir takım sağlık sorunları ayak kokusu nedenleri arasında yer almaktadır ve giderilmeleri önem arz edebilir. Ancak herhangi bir önemli nedeni yoksa, ayak kokusu nasıl giderilir sorusunun yanıtlarını bitkisel olarak verebiliriz. Evde bulunan malzemelerle, yaz – kış, ayak kokusundan uzak, daha kaliteli bir sosyal hayat yaşayabilirsiniz.

Ayak Kokusu Nedenleri

■ Tiroitlere bağlı problemler; yani hormon dengesizliği de diyebileceğimiz sorunlar ayak kokusuna neden olabilir.

■ Bir mikroorganizma grubu olan mantarlar ayaklarınızda beslenip çoğalabilir ve bu da ayak kokusuna neden olabilir. Bazen tırnaklara dahi yayılabilen mantar, tedavi edilmesi zaman alan hastalıklar arasında yer aldığı için, hemen doktora başvurmak, evde çözüm aramaktan daha mantıklıdır.

■ Hiperhidrozis adı verilen problem cildin aşırı derecede terlemesidir. Bu sorun daha çok ellerde ve ayaklarda meydana gelir. Böyle bir durumun varlığı ise ayak kokusuna neden olabilir. Sorunun altında yatan temel neden yine hormonlarla alakalıdır. Çözümü için doktora başvurmak gerekir.

Ayak Kokusu Nasıl Geçer?

■ Bir bardak ılık suyun içerisine yarım çay bardağı siyah çay ilave edin. Ardından bu karışımın içerisine ayaklarınızı sokup, en az yirmi dakika bekletin. Ardı ardına on gün bu yöntemi uygulayın.

■ Beş bardak ılık suyun içerisine altı çorba kaşığı sirke ilave edin ve sonrasında bu karışımın içerisine ayaklarınızı batırıp, ortalama yirmi dakika bekletin. Üst üste bu uygulamaya da on gün boyunca devam edin.

■ Bir çorba kaşığı lavanta yağını bir litre suyun içerisine koyun ve sonrasında ayaklarınızı bu suyun içerisinde yirmi dakika bekletin. Düzenli kullanım halinde bu uygulamanın, ayak kokusu nasıl giderilir sorusuna kesin yanıt olduğu belirtilmektedir.

■ Ayak kokusunun nedeni eğer ayaklardaki ter bezlerinin çok çalışması ise bir kovanın içerisine biraz ılık su koyup, üzerine de bir kaç tane adaçayı yaprağı ilave edin ve ayaklarınızı bu suyun içerisinde yirmi dakika kadar bekletin.ö Ter bezlerinin daha az çalışmasını sağladığı için bu yöntemin etkili olduğu düşünülmektedir.

■ Ilık suyun içerisine biraz tuz; biraz da karbonat ekleyip ayaklarınızı bu suyun içerisinde ortalama yirmi dakika bekletin. Uygulamayı düzenli yaparak ayak kokusundan kurtulabilirsiniz.

■ Ayaklarınızı sabunlayıp sonra da ılık su ile duruladıktan sonra, limon kabuğu ile ovun. Limon kabuğu ferahlığı ayaklarınıza da yansıyacaktır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.