Son Doong Mağarasının Gizemi

Son Doong Mağarasının Gizemi

Son yıllarda, dünyada ilgi çeken bir gizemli mağaradan sıklıkla konuşuluyor. Son Doong Mağarası Vietnam’da bulunuyor. Son Doong Mağarasının gizemi ise hem içeriden gelen sesler; hem de görülen ayak izlerinden kaynaklı olarak, kısacası haklı sebeplerden dolayı ortaya çıkıyor. Biz de sizlere bu nedenle, Son Doong Mağarası hakkında bilgilerden kısaca söz etmek istedik: Bizim olduğu gibi, bu gizemli mağaranın, sizin de ilginizi çekebileceğini düşündük.

Son Doong Mağarası’nın keşfi 1991 senesine dayanıyor. Yani aslında çok da yeni olduğu söylenemez. Ancak ilk önce bizlerden gizleniyor. Sonrasında ise turistik gezilere açılıyor. Çünkü gerçekten bu gizemli mağara, aynı zamanda turistik; içerisinde kendine has bulutları, dikitleri, ormanları ve hatta sahilleri bulunuyor.Ve bunlar Son Doong Mağarasının sadece bilinen kısımları… Çünkü henüz sadece dokuz kilometrelik kısmı keşfedilebilmiş. Ancak Vietnam’da bulunan dünyanın en büyük mağarası ünvanını haklı olarak kazanan mağaranın uzunluğunun 240 kilometre olduğu tahmin ediliyor ki bu pek çok şehirden daha büyük bir alan anlamına geliyor.

Mağaranın içerisine girenler başka bir dünyada olduklarını düşünüyor ve kendilerini formatlanmış gibi hissediyorlar. Guinnes rekorlar kitabında da yer alan Son Doong Mağarası nerede diyenler için tam olarak mağaranın yerini aktarmak istersek: Quang Binh eyaletinde, Phong Nha – Ke Bang milli parkında mağaranın girişinin olduğunu söyleyebiliriz. Belirtmiş olduğumuz gibi çok geniş bir alanı kaplamakta olan bu mağaranın devamının nerede olduğu hakkında daha detaylı bilgi vermemiz zordur.

Oluşumunun 2 – 5 milyon yıl kadar eskiye dayandığının, jeologlar tarafından belirtildiği Son Doong Mağarası’nın genişliği 150 metre, derinliği ise 240 metre olarak belirtiliyor. İçeride, şimdiye kadar dünya yüzeyinde hiç görülmemiş hayvanların bulunduğu tahmin ediliyor. Bir de, insan ayağına benzer ayak izleri bulunuyor; ancak insan ayağından çok daha büyük ayak izleri… Değişik insan fresklerinin de bulunduğu belirtilen Son Doong Mağarası hakkında bilgilere bakıldığında, sır daha çok merak ediliyor; çünkü, nereden geldiği belli olmayan sesler söz konusu.

Bu sesler insan sesine benzetiliyor ve konuşma olarak algılanıp cümlelere çevrildiğinde ise oraya nereden gittiğini bilmediği ve bundan dolayı kaybolduğunu anlatan insanların olduğu iddia ediliyor. Bu insanlar yardım talebinde bulunuyor; oldukları yerin çok korkutucu olduğunu belirtiyorlar… Yani, dünyanın en büyük mağarasının görünen yüzü güzel; ancak görünmeyen tarafında bir cehennem olduğu iddia ediliyor.

Her ne kadar 2013 itibari ile turistlere açık olsa da, Son Doong Mağarası zaman zaman ziyarete kapatılıyor. Bu zamanlarda mağaranın girişinde askerler nöbet tutuyor. Tüm uyarılara rağmen o bölgeye yaklaşan insanlar ise vurulmakla tehdit ediliyor. Bir diğer iddia ise mağara içerisinde yaşayan uzaylıların olduğu yönünde. Kıyamet alameti olan yecüc mecüc kavminin de burada yaşıyor olabileceği ve kutsal kitaplarda tarif edilen varlıkların burada yaşayan varlıklara çok benzediği de bir diğer iddia…

Kısacası, Son Doong Mağarası daha çok sular götürür.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.