Ayak Kokusu Nasıl Geçer?

Kış bitti, ve yaz aylarının gelmesi ile birlikte ter kokusu, ayak kokusu gibi problemler başımızı ağrıtmaya başladı. Ayaklarımızın terlemesi; sonrasında da ayaklarımızda bulunan bakterilerin bu terleri yemesi, ayak kokusunun oluşmasına neden olan unsur olarak belirtiliyor. Peki ayak kokusu nasıl geçer? Ayak kokusu nasıl giderilir? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde ayak kokusuna çare olabilecek öneriler bulabileceksiniz…

Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?
Ayak Kokusu Nasıl Geçer?

• Biraz önce, ayak kokusuna, bakterilerin, ayağımızdaki teri yemesinin neden olduğunu aktarmıştık. Bu durumu önleyerek ayağımızdaki nemi azaltmak adına tuzu kullanmamız gerekiyor. Günde yirmi dakika ayaklarımızı tuzlu suyun içerisinde bekletir, ve bu uygulamayı iki hafta süreyle her gün yaparsak, hem ayaklarımızın nemi azalacak, hem de bakterilerin yaşam şansı azalacaktır. Bu nedenle tuzlu su ayak kokusuna çare olarak belirtilmektedir.

• Sirkeli su da ayak kokusu nasıl giderilir sorusunun yanıtları arasında yer almaktadır. Haftada sadece bir sefer, yarım saat boyunca ayaklarınızı sirkeli su içerisinde bekletmeniz yeterli olacaktır. Cildin kurumasını sağlayan bu öneri de teri azaltır; ve böylece bakterilerin yaşam şansının azalması ile birlikte ayak kokusu da ortadan kalkmış olur.

• Haftada bir sefer, ya yarım saat uygulamanızın önerildiği bir diğer yöntem de siyah çaylı sudur. Yapmanız gereken soğuk suyun içerisine iki poşet siyah çay atmak, sonrasında da ayaklarınızı bu suyun içerisinde bekletmektir. Gözeneklerin kapanmasını sağlayan bu uygulama sayesinde daha az terleyecek olan ayaklarınızın ayak kokusuna daha az maruz kalacağını görebilirsiniz.

• Ayak kokusu nasıl geçer sorusunun bir diğer yanıtı da, ayakkabıların içerisine pudra; ya da mısır nişastası dökmektir. Bu uygulama sayesinde ayakların terlemesi azalmakta, ve dolayısı ile ayak kokusuna çare üretilmiş olmaktadır.

• Ayaklarınıza giydiğiniz çorapların pamuklu çorap olması da dikkat etmeniz gereken bir diğer konu. Bu sayede nefes alabilecek olan ayakların terlemesi önlenebilmektedir. Terleyen ayaklarınıza ise, yanınızda bulunan kuru bir pamuklu çorap giyerek, ayak kokusunu yine önleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası