Dökülen Saçları Geri Getirme Yöntemleri

Dökülen Saçları Geri Getirme Yöntemleri

Dökülen saçları geri getirme özellikle erkekler tarafından istenen durumlar arasında yer alıyor. Çünkü kalıcı kellik sadece erkeklerde ortaya çıkıyor. Peki dökülen saçları yeniden çıkarmak ya da dökülen saçları geri çıkarmak için yapılması gerekenler arasında neler yer alıyor? Aslında bu amaca ulaşabilmek adına hem beslenmenize dikkat edebilir hem de saçlarınıza harici uygulamalarda bulunabilirsiniz. Peki bu uygulamalar nelerdir? Beslenmede nelere dikkat etmemiz gerekir? İşte tam da bu noktada dökülen saçları geri getirmenin doğal yolları:

Dökülen Saçları Geri Getirmek İçin Beslenme

Bazı besinlerin, dökülen saçları geri çıkarmak üzerinde önemli etkileri vardır ve bu etkiler besinlerin zengin içeriklerinden kaynaklanır. Söz konusu besinlerin isimleri ve içeriklerini şu şekilde sıralayabiliriz:
Dökülen Saçları Geri Getirme

Yumurta: İçeriğinde Biyotin ve Protein bulunduran yumurta, dökülen saçları yeniden çıkarmak ve onların daha hızlı büyümesini olanaklı hale getirmek adına etkilidir.

Ispanak: A vitamini, Demir ve Folat içeriğine sahip olan ıspanağın bu zengin içeriği de tıpkı saç uzaması açısından etkilidir.

Et: Saçların sağlıklı olmaları için gereksinim duydukları Demir ve Proteini içeriğinde bulundurur.

Balık: Somon başta olmak üzere diğer yağlı balıklar, Omega-3 içerikleri dolayısı ile saç yoğunluğunun artması açısından etkili isimlerdir.

Avokado: Dökülen saçları geri getirmede etkili olan yağ asitlerinin yanında avokado C ve E vitamini de içermektedir.

Dökülen Saçları Yeniden Çıkarmak İçin Yağlar

Dökülen saçları geri getirme adına kullanılan yağlar saçlara harici olarak uygulanmaktadır. Bu noktada çok sayıda bitkisel yağ isminden söz edebiliriz. Bunlar arasında en etkili olanlardan biri biberiye yağıdır. Haftada 2 – 3 sefer, biberiye yağından bir kaç damla damlatıp saç derinize masaj yapabilir ve sonrasında saçlarınızı her zamanki gibi yıkayabilirsiniz. Bu şekilde sadece saçlarınızın hızlı uzamasını sağlamaz; aynı zamanda dökülen saçları geri getirme etkisinden de yararlanmış olursunuz.

Çam terebentin yağı da bu noktada çok etkili isimler arasında yer almaktadır. Kullanımının çok farklı yöntemleri bulunmakla birlikte,en kolay çam terebentin kullanımı için bir kapak çam terebentin yağını bir şişe şampuanın içerisine karıştırmayı tercih edebilirsiniz. Bu şekilde saçlarınızı her yıkamanızda çam terebentin yağı kullanımını da gerçekleştirmiş ve bunun için ekstra bir çaba sarf etmemiş olursunuz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken detay ise bu yağın gözlerinizle temas etmemesinin gerekliliğidir.

Dökülen Saçları Geri Getirmenin Doğal Yolları

■ Dökülen saçları yeniden çıkarmak için kullanılabilecek en etkin doğal yollardan biri soğan suyu kullanımıdır. Bunun için bölgesel kellik problemi yaşadığınız bölgeye soğan suyunu uygulamanız yeterli olacaktır. Ardından ise beklemelisiniz elbette ve soğanın dayanılması zor kokusuna biraz katlanmalısınız. Bu sayede göreceksiniz ki dökülen saçları geri getirmede etkili olan maddeler açığa çıkacak ve saçlarınız yeniden çıkmaya başlayacaktır.
Dökülen Saçları Yeniden Çıkarmak

■ Yeşil çayın çok etkili bir antioksidan olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Dökülen saçları yeniden çıkarmak için de bu etkiden faydalanabilirsiniz. Eğer kafein ile aranız kötü değilse, yüksek tansiyon ya da kalp sağlığı ile alakalı problemleriniz yoksa yeşil çayı, 17:00’a kadar günde 2 fincan tüketebilirsiniz. Ancak yüksek tansiyon ya da kalp sağlığı açısından sorunlarınız varsa, yeşil çayı hazırlayıp, saçlarınıza harici olarak uygulamanızı önermekteyiz.

■ D vitamini güneşten alınan en önemli besin kaynağı olmakla birlikte, eksikliği halinde saç dökülmesi problemi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Dolayısı ile doktorunuza danışarak kan tahlili yaptırmanızı ve D vitamini seviyenizi ölçmesini rica edin. Kafanıza göre D vitamini kullanmamalısınız. Çünkü eksikliği kadar fazlalığı da zararlı olan bu güneş içeriğinin kansere dahi zemin hazırlaması durumu söz konusu olabilmektedir.

■ Saçlarınızı yıkadıktan hemen sonra,ıslakken kesinlikle taramayın. Bu sırada daha elastik olan saçlarınız kırılmaya ve dökülmeye daha müsaittir. Bunun yerine ya kurumalarını bekleyin ya da saç kurutma makinesi ile siz kurutup, hemen sonrasında şekil verin. Böylece ne denli etkin sonuçlar elde ettiğinize siz de şaşıracaksınız.

■ Dökülen saçları geri getirmeye yönelik yapılabilecek bir diğer şey de kabak çekirdeği yağı kullanmak. Bölgesel kellik yaşadığınız bölgeye kabak çekirdeği yağını düzenli aralıklarla uygulayabilirsiniz.

■ Saç dökülmesini önlemek, saçların uzamasını sağlamak ve saç köklerini uyarmak için meyan kökü içerikli bitkisel bir şampuan kullanabilirsiniz. Dökülen saçları yeniden çıkarmak için oldukça etkili bir yöntemdir.

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Günde 50 – 100 tel arası bir sayıda dökülen saçlar için saç dökülmesinden söz edemeyiz. Ancak dökülen saçların sayısı 100’ü aştığında saç dökülmesi var demektir. Bu noktada dökülen saçarı geri çıkarmak için uğraşmak yerine, önce saç dökülmesinin nedenlerini araştırmak gerekir. Biz de bu nedenle sizlere saç dökülmesi neden olur sorusunun yanıtlarından bahsetmek istedik.
Saç Dökülmesinin Nedenleri

■ Genetik faktörler, saç dökülmesinin nedenleri arasında ilk sırada yer alır. Bu durum da kadınlar ve erkekler için farklılık göstermekle birlikte, genellikle 16 – 18 yaş aralığında başlamaktadır. Buna göre, ailesinde saç dökülmesi ve buna bağlı kellik problemleri yaşayanlar, önleyici tedbirler alabilirler. Mezoterapi, PRP gibi yöntemler yanında dengeli beslenme için kullanılan vitamin takviyeleri de kelliğe giden süreci uzatacaktır. Bununla birlikte genç kızlara hormon tedavileri de uygulanabilir.

■ Saç dökülmesinin nedenlerinden bir diğeri de yağlı cilt, mantar, egzama, liken, sedef… gibi cilt hastalıklarıdır. Bu hastalıkların saç derisini etkilemesi sonucunda saç dökülmesi problemi gelişir. Burada dökülen saçları geri getirme yerine, altta yatan deri hastalığının tedavi edilmesi daha etkin sonuçları ortaya çıkarmaktadır.

■ Yanlık beslenme alışkanlıkları arasında yer alan uzun süre aç. kalmak, tek yönlü beslenmek, bazı besinleri hiç tüketmemek… saç derisi ve saçların gereksinim duyduğu besinlerin sağlanamaması anlamına gelir ki bu durum saç dökülmesinin nedenleri arasında yer almaktadır. Dengeli beslenmek ise bu sorunun tek tedavisidir.

Saç Dökülmesi Neden Olur?

■ İnsanlar her ne kadar dengeli beslenseler de vitamin ve mineral eksikliği problemi kanda belirlenebilir. Bu durumda saçların gereksinim duyduğu vitamin ya da mineraller eksik ise saç dökülmesi ortaya çıkar. Dökülen saçları geri getirme adına bu eksiklerin tamamlanması gerekir ki söz konusu eksikleri belirleyebilmek adına doktorunuzdan kan tahlili istemenizi ve gerekli görmesi halinde size destek amaçlı vitamin ve mineral takviyeleri vermesini talep edebilirsiniz. Buna ek olarak Demir eksikliği sorununuz yoksa bile, demir içerikli mineral takviyesi aldığınızda saç dökülmesi sorununuz azalacaktır.

■ Saç dökülmesi neden olur sorusunun bir diğer yanıtı da hormonal düzensizliklerdir. Bunu anlamak için sadece saç dökülmesinden değil, hızlı kilo alımından, aknelerden, adet düzensizliklerinden… de söz etmek gerekir. Bu gibi durumlarda adetin 3. günü bir kan tahlili yapılır ve hormon seviyeleri kontrol edilir. Elde edilen sonuca göre uygulanan bir hormon tedavisi ile dökülen saçları yeniden çıkarmak mümkün olacaktır.

■ Bazı iç hastalıkları ve bunların tedavisi için kullanılan ilaçlar ya da bu ilaçların bırakılması da saç dökülmesinin nedenleri arasında yer almaktadır. Özellikle son 3 ay içerisinde hızlı bir şekilde başlamış saç dökülmesi probleminiz varsa, yakın zamanda ameliyat olup olmadığınızı, kullanmaya yeni başladığınız ya da kullanmayı bıraktığınız ilaçları, diyabet, tansiyon, romatizmal hastalıklar… gibi problemlerden birine sahip olup olmadığınızı düşünmelisiniz. Özellikle doğum kontrol hapları saç dökülmesi üzerinde çok etkilidir. Dökülen saçları geri getirme adına doktorunuzun bu problemi tespit etmesi için gerekli tetkikleri yapmasına izin vermelisiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.