Maske Takarken Gözlük Buğulanması Nasıl Geçer

Maske Takarken Gözlük Buğulanması Nasıl Geçer

Maske takarken gözlük buğulanması nasıl geçer? Koronavirüs hastalığının neden olduğu semptomlar nelerdir sorusunun yanıtlarına maruz kalmamak için maske takmayı alışkanlık haline getiren ama tam da bu noktada gözlük camlarının buğulanmasından şikayetçi olduğu ortak sorular arasında yer alıyor. Herkes numaralı gözlük kullanmasa da güneş gözlüğü kullanan çok sayıda kişi mevcut ve kış ayları zaman zaman bulutlu olsa da güneşin yoğunlukta olduğu dönemlerden geçiyoruz. Bu nedenle maske takarken gözlük buğulanması problemi ile sık karşılaşıyoruz; yaz aylarında ise daha çok karşılaşacağız. Bununla birlikte yolumuzu göremediğimiz zamanlar dahi oluyor maske takarken gözlük de taktığımız ve camları buğulandığı için. Peki maske takarken gözlük buğulanması nasıl geçer? İşte yanıtları…

Maske Takarken Gözlük Buğulanmasını Önlemenin Yolları

■ Maske takarken gözlük buğulanması nasıl geçer sorusunun yanıtlarını uygulamak adına yapabileceğiniz ilk şey: maskenin telli kısmını üste getirip, teli burnunuza göre sıkıştırmak. Ardından da çift taraflı bant ile teli sıkıştırmanız halinde maskenin altından gözlüklerinize hava gitmesini önlemiş olursunuz.
Maske Takarken Gözlük Buğulanması Nasıl Geçer?

■ Maske takarken gözlük buğulanması problemi ile çok sık karşılaşıyorsanız, gözlük satışı yapan mağazalardan buğu önleyici sprey ya da buğu önleyici bez temin edebilirsiniz. Ancak bu ürünlerin sık kullanılmasının gözlük canımın yansıma özelliğini kaybettireceğini de aklınızda tutarak, sık kullanım gerçekleştirmemeye çalışmalısınız.

■ Yine gözlük satışı yapan mağazalara, buğu önleyici kaplama yaptırabilirsiniz. Umudumuz koronavirüsün bir an önce hayatımızdan silinmesidir. Sonrasında maskelerden kurtulacağımızı düşünerek bu kaplamayı çıkarttırabilir ve gözlüğünüzün kalitesine de herhangi bir zarar vermemiş olursunuz.

■ Maske takarken gözlük buğulanması nasıl geçer sorusunun yanıtlarından bir diğeri de gözlüğü günde iki kez sıvı sabun ile yıkamaktır. Bu işlemi yaptıktan sonra camları kurulamak yerine, kendiliğinden kurumalarını beklemelisiniz. Böylece cam üzerinde su moleküllerinden bir tabaka oluşacak ve bu da camların buğulanmasını önleyecektir. Ancak etkinin kalıcı olmadığını da unutmayın.

■ Genellikle cilt bakımında kullanılan gliserin, maske takarken gözlük buğulanmasını önlemek adına da önemli etkiye sahiptir. Bunu kaygan özelliği ile sağlar. Uygulamak için ilk olarak gözlüğünüzü temizleyip, ardından da gliserin sürün ve sonucu gözlemleyin. Şaşıracaksınız.

Maske Takarken Gözlük Buğulanmasını Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

■ Elma ile maske takarken gözlük buğulanması nasıl geçer sorunuza yanıt bulabilirsiniz. Bunun için yine gözlük camlarınızı temizleyin ve ardından elmayı camlara sürün.

■ Diş macunu da maske takarken gözlük buğulanmasını gidermek adına denenebilecek bir diğer yöntemdir. Sıvı sabun gibi uygulanır ve onun gibi etki gösterir. Bunun için gözlüğünüze diş macununu sıkın ve ardından bu şekilde temizleyip durulayın. İyice kurumasını beklediğiniz gözlüğünüzü takarak sonuca hayretle bakabilirsiniz.

■ Burnunuzun çıkardığı nemli havayı emmesi için, burnunuzla maske arasına kağıt mendil yerleştirebilirsiniz. Bu mendili ikiye katlamak, nem emme özelliğinin daha fazla olmasını sağlayacaktır. Dolayısı ile maske takarken gözlükleriniz buğulanmamış olur.

Maske Takmamanın Cezası Ne Kadar?

Maske takarken gözlük buğulanması nasıl geçer şeklindeki soruların yanıtlarını araştıran büyük bir kesimin yanında, maske takmamanın cezası ne kadar sorusuna yanıt bulmaya çalışan kişi sayısı da oldukça fazla. Türkiye’de 81 ilde uygulanan ve sadece meskenlerde zorunlu olmayan maske takma yasağı, alınan kararla 900 TL’lik ceza ile destekleniyor. Yani maske takmamanın cezası ne kadar sorusunun yanıtını 900 TL olarak verebiliriz. Bu durum sadece ilçeler için farklılık gösteriyor. Buna göre maske takmamanın cezası ne kadar sorusunun yanıtını sadece ilçe kaymakamları verebiliyor. Elbette bu da söz konusu ilçede koronavirüsün ne kadar yaygın olduğuna bağlı olarak değişkenlik gösteriyor.

Çift Maske Takmak Zararlı Mı?

Bundan 1 sene öncesine kadar yolda – sokakta gördüğümüz maskeli herkesi kanser hastası olarak düşünürdük. Malum onlar bizlere göre daha çok enfeksiyondan kaçınmalılar. Ancak sonrasında koronavirüs hastalığı ile karşı karşıya kaldık ve 81 ilde maske takma zorunluluğu ortaya çıktı. Ancak zorunlu olan tek bir maske kullanımı ve elinde maskesi olmayanların herhangi bir bez parçasını dahi ağzına ve burnuna takabileceği uzmanlar tarafından belirtildi.
Çift Maske Takmak Zararlı Mı?

Bununla kalmadık, yıkanabilir maskeleri kullanmasak da maskelerimiz kumaş olduğu için onları yıkayarak kullanmaya devam ettik ve böylece daha az masraf yapacağımızı düşündük. Sonrasında ise çift maske takmaya başlayan bir grup insan pek çok kişiye öncülük etti. Böylece koronavirüsten daha iyi korunabileceklerine inandılar. Gerçekten de öyle olduğunu düşünenler var. Hele ki mutasyonlu virüsün ülkemizde de görülmesinin ardından herkes çift maskenin daha fazla koruyuculuk etkisine sahip olduğunu düşünmeye başladı.

Yapılan açıklamalara göre ventilli iki maskenin üst üste takılması ile hava yolları daha iyi kapanıyor ve koronavirüs bir yerde takılmasa bir başka yerde takılıyor ve böylece koruyuculuk etkisi çift maske ile daha yüksek oluyor. Peki ama çift maske takmak zararlı mı bir yandan da? Çünkü tek maske kullananların bile boğazı yanarken çift maske kullananlar acaba kendi karbondioksitlerini geri mi yutuyorlar?

Çift maske takmak zararlı mı diyenlere sadece şunu belirtmekte uzmanlar: Çift maske takmak nefes almayı zorlaştırıyor. Bu durum özellikle sıcak havalarda ya da yorucu işlerde çalışanlarda söz konusu oluyor. Yolculuk yaparken, toplu taşımalarda ya da kalabalık bir bankada sıra beklerken ise çift maskenin nefes almaya çok da olumsuz bir etkisi bulunmayacaktır. Koruyuculuğu arttırması dolayısı ile yaşattığı hafif bir nefes alma zorluğu da rahatlıkla katlanılabilir bir durumdur; tabi yorgun değilken…

Maske Nasıl Takılır?

Maske takarken onu alır, iki yuvarlak kısmını kulaklarınıza geçirir ve telini de burnunuza sıkıştırırsınız… Olur biter değil mi? Hayır maalesef ki değil. Herkes maske takabilir ama doğru maske nasıl takılır sorusunun yanıtlarını bilmek ve uygulamak, maske kullanmak kadar önemlidir. Peki maske nasıl takılır? İşte bunun en doğru yöntemleri:
Maske Nasıl Takılır?

■ Maske takmadan önce ellerinizi en az 20 saniye, su ve normal sabunla yıkayın.
■ Maskenin katlı kısmını dış tarafa getirecek şekilde tutun.
■ Telli olan kısmı burnunuzun üzerine gelecek şekilde takın.
■ Teli iki taraftan bastırmak sureti ile burun köprüsünün üzerine oturtun.

Bu aşamadan sonra ise ellerinizi kesinlikle yüzünüze ya da maskenize değdirmeyin. Tabi burada önemli olan sadece maske nasıl takılır değil; aynı zamanda da maske nasıl çıkarılır sorusunun yanıtları… Özellikle de aynı maskeyi tekrar takacaksanız…

■ Maskeyi çıkartmak için kulak kenarlarındaki alana dokunun. Burun, çene ve ağız kısmına gelen yerler yoğun şekilde kirlenmekte olup, bu alanlardan uzak durun.
■ Çıkardığınız maskeyi, hemen çöp kutusunun içerisine atıp, kapağını da hemen kapatarak, diğer insanlara ve doğaya zarar vermesini önleyin.
■ Ellerinizi en az 20 saniye, su ve normal sabunla yıkayın.

Peki ya çift maske nasıl takılır? İşte tam da bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, maskelerden altta kalanın telinin yukarıda; üstte kalanın telinin ise aşağıda olmasının gerekliliğidir. Böylece çift maske ile kalınlığın arttırılması ile kalmamış; aynı zamanda aşağıdan hava girişini de önlemiş olursunuz. Altta kalan teli de çenenize olabildiğince oturtmaya dikkat etmelisiniz.

Maske takarken gözlük buğulanması nasıl geçer sorusunun yanıtına istinaden, yanılgıya düşüp, elinizi yüzünüze değdirmeyin.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.