Çam Terebentin Yağı Faydaları Cilde Faydaları Saça Faydaları

Çam Terebentin Yağı Faydaları Cilde Faydaları Saça Faydaları

Çam terebentin yağı faydaları, son dönemlerde arama motorlarında çok sık aranıyor ve bununla da kalmayıp, aslında çam terebentin yağının, saç bakımında bir şehir efsanesi haline geldiğini söylemeden geçmemeliyiz. Peki çam terebentin yağı nedir? Çam terebentin yağının saça faydaları ve çam terebentin yağının cilde faydaları nelerdir?

Çam terebentin yağı saça nasıl kullanılır? Çam terebentin yağı cilde nasıl kullanılır? Sizlere MaviBoncuğum içerisinde daha önce de çam terebentin yağı hakkında bilgilerden söz ettik. Yine bu yağı detaylı bir şekilde masaya yatırmak istedik. Çünkü Çam terebentin yağı kullanımı doğru gerçekleştirildiğinde, ortaya efsanevi sonuçlar çıkabiliyor.

Çam Terebentin Yağı Faydaları

Çam terebentin yağı faydaları arasında ilk sırada, kılcal damarları uyarma etkisinden söz etmek gerekir. Böylece vücudun kan dolaşımını hızlandırır. Bu durum, varsa ağrıların giderilmesini sağlarken, saç derisinin beslenmesini olanaklı hale getirir. Saç dökülmesi problemi yaşayan ya da saçlarının yavaş uzamasından şikayetçi olan kişiler rahatlıkla çam terebentin yağı faydalarından yararlanabilirler. Bunun için kullanım talimatlarını ilerleyen bölümlerde aktaracağız.

• Güçlü bir antiseptik olan çam terebentin yağı, oldukça etkili bir antioksidandır. Bu özelliği ile de saç köklerini besleyen ve saç dökülmesini önleyen çam terebentin yağı, yeni saç oluşumunu da olanaklı hale getirir.

Çam Terebentin Yağı Faydaları

Çam Terebentin Yağı Faydaları

• Çam terebentin yağı faydalarından bir diğeri ise psikolojiktir. Bu etkiden yararlanmak adına yağı banyo suyunuzun içerisine karıştırın ve olacakları görün… Hava ile temas etmesi dolayısı ile sakinleştiren ve ferahlatan çam terebentin yağı, rahatlamanızı sağlayacaktır.

• Yaş almanın en önemli göstergeleri arasında yer alan kırışıklıklarla savaşmak adına da çam terebentin yağı faydalarından yararlanabilirsiniz. Özellikle dudaklarınız ve göz kenarlarınızda oluşmasını önlemek istediğiniz kırışıklıklar için çam terebentin yağını cilt bakım maskelerinizin içerisine karıştırın.

• Saç diplerinde bulunan nemi hapseden ve dolayısı ile derinin kuruyarak pul pul dökülmesine neden olan kepeklenme sorununu önleyen çam terebentin, bu sorunla sık karşılaşan kadın ve erkekler tarafından gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

• Özellikle sakal uzatarak şekil yapmaya çalışan erkekler, sakal dökülmesi ve seyrelmesinden sıklıkla şikayetçi olurlar. Çam terebentin yağı faydaları arasında bu sorunun çözülmesinden de söz edebiliriz. Bunun için badem yağı ile karıştırarak yüzünüze sürmeniz yeterli olacaktır.

Çam Terebentin Yağının Saça Faydaları

Çam terebentin yağının saça faydaları ve bunun için detaylı olarak nasıl kullanılması gerektiğini de anlatmadan geçmemeliyiz.

• Çam terebentin yağı saça doğal bir bakım yapar ve böylece saçların daha canlı görünmesini sağlar.

• Saç köklerini besler ve böylece saç dökülmesini önlerken, saçların hızlı uzamasını da olanaklı hale getirir.

• Saç yağlanmasından şikayet eden ve saçlarını bu nedenle sık yıkayanlar, çam terebentin yağının saça faydalarından yararlanarak bu problemin önüne geçebilirler.

• Bildiğiniz gibi koparak dökülmeler, saç uçlarında kırıklara neden olur. Çam terebentin yağı ise nemi saçta hapsederek, saçların elastikiyetini arttırır ve koparak dökülmeleri, dolayısı ile saçta oluşan kırıkları önler.

• Saç köklerini besleyen ve onaran çam terebentin yağı, köklerde oluşan saç dökülmesini de önlerken, bu sırada yeni saç oluşumunu da olanaklı hale getirir.

Gördüğünüz gibi çam terebentin yağının saça faydaları saç için her alanda oldukça önemlidir.

Çam Terebentin Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Çam terebentin yağı saça nasıl uygulanır? Çam terebentin yağı nasıl uygulanır sorusunun yanıtlarını saç için vermek istediğimizde sizlere oldukça pratik yöntemlerden söz edeceğiz.

• Her şeyin öncesinde şunu belirtelim: bu yağı isterseniz saçlarınıza direkt olarak da kullanabilirsiniz ve gözlerinizle temas etmediği sürece hiç bir olumsuz etkisi yoktur. Ancak fazla kullanımı saçlarınızı sertleştirebilir ve dolaştırabilir. Dolayısı ile aşırıya kaçmamalı; kullanımı bir kaç damla ile sınırlamalı ve saç köklerinize bu şekilde masaj yapmalısınız.

• Saçlarınıza yapmış olduğunuz maskelerin içerisine çam terebentin yağı ekleyebilirsiniz. Böylece zaten saç bakımı için kullanmış olduğunuz maskenizi daha güçlü hale getirmiş olursunuz.

Çam terebentin yağı saça nasıl uygulanır sorusunun belki de en kolay yanıtı ise onu sürekli kullandığınız şampuanınızın içerisine dahil etmektir. Böylece saçlarınızı her yıkadığınızda, çam terebentin yağının saça faydalarından da yararlanmış olursunuz. Bunu yapmak için şampuanınızın kaç gram olduğuna bakın.

700 gramlık bir şampuan içerisine bir kapak çam terebentin yağı ekleyebilirsiniz. Kullanacağınız kapak, çam terebentin yağının içerisinde bulunduğu şişenin kapağı olmalıdır. Fazla kullanımın da bir zararı yoktur; ancak şampuanınızı sıvılaştırma etkisi dolayısı ile kullanım sırasında zorlanabilirsiniz. Ve daha önce de belirttiğimiz gibi, akarak gözlerinize temas edebilir. Bu durum hiç istenen bir hal yaratmaz.

Çam Terebentin Yağının Cilde Faydaları

Çam terebentin yağının cilde faydaları nelerdir? Bu noktada şunu belirterek bilgilerimizi aktarmaya başlamak isteriz: Bu yağın oldukça yakıcı etkileri vardır. Dolayısı ile hassas ciltlerde alerjik etkilere, tahriş ve kızarıklıklara neden olabilir. Bu gibi bir durumla karşılaşmamak için çam terebentin yağını kullanırken seyreltmelisiniz.

Alerjik etkiye sahip olup olmadığını görmek için ise bileğinizin arkasına bir nokta halinde çam terebentin yağı sürün. Yarım saat boyunca bölgenin ıslanmasını önleyin. Sonrasında, yağı sürdüğünüz yerde herhangi bir problem olup olmadığını kontrol edin. Yanma, kızarıklık ya da şişme gibi sorunlar söz konusu ise kullanım gerçekleştirmeyin.

Çam Terebentin Yağının Cilde Faydaları

Çam Terebentin Yağının Cilde Faydaları

Bu bilginin sonrasında çam terebentin yağının cilde faydaları hakkında detayları anlatmaya başlayabiliriz.

• Düzenli olarak cilt bakımında kullanılması ile cildin pürüzlü görünümünü ortadan kaldırır.

• Hücre yenilemesine katkıda bulunur. Dolayısı ile kırışıklıkların azalmasını sağlar.

Sedef, egzama gibi cilt rahatsızlıklarının giderilmesine yardımcı olur.

• Dudak ve göz kenarlarındaki kırışıklıklar üzerinde özel bir etkiye sahiptir.

Çam Terebentin Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Çam terebentin yağı cilde nasıl uygulanır? Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi, çam terebentin yağı faydalarından cilt için yararlanmak isterken, alerjik etkiye sahip olup olmadığına dikkat etmek gerekir. Böbrek ve tansiyon hastaları da bu yağın kullanımından kaçınmalıdırlar.

Cilde direkt olarak kullanılmasındansa, seyreltilerek uygulanması tercih edilir. Bunun için, kullanmış olduğunuz cilt bakımı maskelerinizin içerisine bir kaç damla ilave edebilirsiniz. Bu şekilde tıpkı saç bakımında olduğu gibi cilt bakımında da kolay bir kullanım söz konusu olur. Çam terebentin yağı cilde nasıl uygulanır konusunda da böylece bilgi sahibi olmuş oldunuz.

Çam Terebentin Yağı Nedir?

Çam terebentin yağı nedir? Çam terebentin yağı, isminden de kolayca anlaşılacağı gibi çam ağacından elde edilmekte olan reçinedir. Ağaçtan ayırma; daha bilimsel bir tabirle buhar distilasyon yöntemi ile elde edilir. İçeriğinde reçine asidi, piren ve kokofan isimli maddeleri bulundurur. Kokusunu ayakkabı boyasının kokusuna da benzetebilirsiniz; biraz yapıcı, ama güzeldir. Çam terebentin yağının bir rengi yoktur.

Çam Terebentin Yağı Nedir?

Çam Terebentin Yağı Nedir

Çam terebentin yağı nedir? Çam terebentin yağının bulunduğunu ve çok yararlı olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Ancak bir de çam terebentin esansı bulunmaktadır. Ve herkes, çam terebentin yağı ve esansı arasındaki farkı çok merak etmektedir. Bu farka göre, hangisinin kullanımını gerçekleştirmeleri gerektiğine karar verirler.

Ancak aslında her ikisinin de birbirinden farklı faydaları bulunduğunu unutmamak gerekir. Çam terebentin yağı ve esansı arasındaki fark, çam terebentin yağının çam ağacının gövdesindeki baldan, çam terebentin esansının ise çam ağacının dikenlerinden elde ediliyor olmasıdır. Her ikisinin ortak özelliği çam ağacından elde ediliyor olmalarıdır. Bunun haricinde birbirlerinden oldukça farklıdırlar.

Çam terebentin yağı faydaları hakkında bilgi sahibi olduk ve tabiri caizse büyülendik. Daha önce adını duymamış dahi olsanız kullanmak isteyeceğiniz bu yağ, genel olarak vücut sağlığına faydalı olduğu gibi, saç bakımı ve cilt bakımı üzerinde de özel etkilere sahiptir. Şifa olsun.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.