Ülkelerin İlginç Yılbaşı Gelenekleri Ve Yılbaşı İnançları

Ülkelerin İlginç Yılbaşı Gelenekleri Ve Yılbaşı İnançları

Bu yazımızda sizlere, yılbaşı gelenekleri arasında yer alan ilginç yılbaşı geleneklerinden söz etmeye çalışacağımızı belirtmemiz gerekmektedir. İlk olarak da Brezilya’dan başlayacağımızı belirtmeliyiz. Her ülkenin kendine özgü yılbaşı gelenekleri vardır ya, işte Brezilya’nın da öyle. Brezilya yılbaşı geleneklerine göre Brezilya’lılar, yeni gelen yılın ilk gününde, mutlaka mercimek ile hazırlanmış yemekler tüketiyorlar. Bunun nedeni de yılbaşı inançlarına göre mercimeğin, bolluk, ve bereketi simgelemesinden kaynaklanıyor. Eğer siz de yılbaşı inançlarına uyum sağlamak isterseniz, yarın, yani 1 Ocak’ta mercimek yemekleri pişirebilirsiniz.

Almanyanın yılbaşı geleneklerine baktığımızda ise her şeyden önce, geleneksel bir kek türü olan üzümlü kekin, yılbaşı günü Alman’lar tarafından tüketildiğini görüyoruz. Bununla birlikte, Almanya’nın ilginç yılbaşı geleneklerinden bir diğeri de, mutlaka yemek öncesinde, sofra başında, aile bireylerinin, birbirlerine yılbaşı hediyelerini vermeleri…

İspanya’nın yılbaşı inançlarına baktığımızda, her bir kişinin, yediği 12 adet üzümden söz etmemiz gerekiyor. Yılın 12 ayının her birini simgeleyen bir üzüm, 00:00’da yenilmeye başlanıyor; saatler 00:01 olmadan 12 adet üzümün tüketilmesi gerekiyor. Bu durum, İspanyolların yeni yıla girerken içlerinden geçen yılbaşı dileğinin gerçek olacağını işaret ediyor.

Danimarka’nın ilginç yılbaşı geleneklerş arasında, yılbaşı ağacının arkasına saklanan cüceler yer alıyor. Bu cücelerin, ağacın ruhunu temsil ettiğine inanılıyor.

Fransa’nın yılbaşı gelenekleri arasında, bir şömine etrafına bırakılan çocuk ayakkabıları yer alıyor. Bu ayakkabıların içlerinin yeni yıl ile birlikte hediye ile dolacağı düşünülüyor. Yılbaşı geleneklerinden bir diğeri de, yine Fransa’da, yılbaşı sofrasının baş köşesine konulan, yılbaşı ağacı gövdesi şeklindeki yılbaşı pastası…

İsveç inançlarına göre, hazırlanan yılbaşı pastasının içerisine badem saklanıyor. O badem kimin tabağına giderse; ve o kişi bekar ise, onun, yeni gelen yıl ile birlikte evleneceğine inanılıyor. İsveç gelenekleri arasında, babaların, eve noel baba kılığında gelmeleri de yer alıyor.

Avustralya’nın ilginç yılbaşı gelenekleri arasında kötü ruhları kovmak var. Bunun için gürültü yapabilecekleri ne varsa, yılbaşı gecesi onunla gürültü yapıyorlar.

Hindistan’ın yılbaşı geleneklerine göre, süslenen yılbaşı ağaçları, çam ağacı değil de, muz ağacı, ya da mango ağacı oluyor. Bununla birlikte, yılbaşı inançlarına göre, yılbaşı gecesi uyurken baş ucuna kutsal bir şey koyanın gelen yılı ona bereket; ve mutluluk getiriyor.
Japonya’nın yılbaşı inançlarına göre ise, 31 Aralık gecesi, tam 00:00’da kilise’de çanlar çalınıyor; ve kahkaha atılıyor. Bunun nedeni, kötü ruhların kovulmak istenmesi…

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.