Kadir Gecesinin Önemi Nedir Kısaca Kadir Gecesi Ne Zaman

Kadir Gecesinin Önemi Nedir Kısaca Kadir Gecesi Ne Zaman

Kadir gecesinin önemi düşünüldüğünde, bin aydan daha hayırlı olduğu herkes tarafından bilinir. Kadir Gecesi 2022‘ye kısa bir zaman kala sizlere, Kadir Gecesi hakkında bilgiler vermek istedik. İlk olarak Kadir Gecesi 2022 ne zaman sorusunun yanıtlarını sizlerle paylaşacağız. Sonrasında da Kadir Gecesinde nasıl ibadet yapılır sorusunun yanıtlarını sizlere aktaracağız. Tüm bu bilgilerin öncesinde kısaca da olsa Kadir Gecesinin öneminden söz edelim.

Kadir Gecesinin Önemi

Kadir gecesinin önemi, Ramazan ayının son 10günü içerisinde bulunduğumuz bu günlerde artık herkes tarafından araştırılıyor. Bu gecede kapıların semaya açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği biliniyor. Kur’an-i Kerim’in peygamberimize Cebrail As. tarafından vahyedilmeye başlandığı gece olması ise tüm bunların sebebi.

Kadir Gecesinin Önemi Nedir

Kadir Gecesinin Önemi

Zamanı hakkında kesin bir bilgiye sahip olunmaması ile birlikte Ramazan ayının son 10 günü içerisinde olduğu biliniyor. Kabul gördüğü tarih ise Ramazan ayının 27. gecesi.Yani 26. günün 27. güne bağlandığı gece. 2022 yılında bu gece 27 Nisan Çarşamba akşamına genk geliyor.

Kadir gecesinin önemi düşünüldüğünde şunu söyleyebiliriz: İçerisinde bir Kadir gecesi bulunmayan bin ay boyunca yaptığınız ibadetlerin sevabını Kadir gecesinde yaptığınız ibadetlerle kazanabilirsiniz. Dolayısı ile gecelerin en feyizlisi ve bereketlisidir. Bu durum Kadir suresinde şu şekilde ifade edilmektedir:

Doğrusu biz Kur’an’ı Kadir gecesinde indirmişizdir. Kadir gecesinin ııe olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Melekler ve Cebrail (a.s.) o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler. Gece tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.

Dolayısı ile Kadir gecesi hakkında verilen bilgiler kulaktan dolma değil, Kur’an-i Kerim’den alınmadır. Bu nedenle bu gece bol bol dua etmeli, ibadet yapmalısınız. Meleklerin dahi yer yüzüne indirildiği gece olması dolayısı ile ibadetleriniz daha değerli, dualarınız daha makbuldür.

Kadir Gecesinin Önemi Nedir?

Kadir Gecesinin önemi nedir sorusunun yanıtları İslam alemi için çok önemlidir. Ve bu özel gece Ramazan ayı içerisinde kutlanmaktadır. Bin aydan daha hayırlı bir gece olduğunu bildiğimiz Kadir Gecesi’nde kutsal kitabımız Kur’an-i Kerim indirilmeye başlanmıştır.

Kadir Gecesinin Önemi

Kadir Gecesinin Önemi Nedir

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’e ilk ayetler, Hira Mağarası’nda gelmiştir. Ve bu ayetler Alak Suresi içerisinde yer alır. Kadir Gecesi hakkında bilgi verirken, Cebrail Aleyhisselamın da Oku emrini bu gece verdiğini belirtmeden geçmemeliyiz.

Kadir Gecesinin Önemi Kısaca

Kadir gecesinin önemi kısaca öğrenilmek istendiğinde,bin aydan daha hayırlı olduğunu belirtmemiz gerekir. Bu bilgi Kur’an-i Kerim’in 97. suresi olan Kadirsuresi içerisinde de paylaşılmaktadır. Bu gece edilen tövbeler kabul edilir. Dualar, istekler yerine getirilir. İbadetler daha çok sevap kazandırır.

Kadir Gecesi 2022 Ne Zaman?

Kadir gecesi 2022 ne zaman? Üç Ayların sonuncusu olan Ramazan ayının son on günü içerisinde yer alan Kadir Gecesi’nin günü tam olarak bilinmemekle birlikte, Ramazan ayının 27. gecesinde kutlanmaktadır. O gece bütün melekler ve Cebrail a.s. yeryüzüne bir iş için indirilir.

Gün doğuncaya kadar da esenlik ve huzur devam etmektedir. Bu nedenden dolayıdır ki, bu önemli ve bin aydan daha hayırlı gecenin değerlendirilmesi gerekmektedir.

Kadir Gecesinde Nasıl İbadet Yapılır?

Kadir gecesinde nasıl ibadet yapılır sorusunun yanıtı, Kadir gecesinin önemi hakkında yeterince bilgi sahibi olmuş herkes tarafından araştırılmaktadır. Biz de bu nedenle konu hakkında sizleri bilgilendirmek istedik.

• Kadir Gecesi’nde mutlaka Kur’an-i Kerim okunmalı, Kur’an-i Kerim okuyanlar dinlenmelidir.

• Pek çok kişi Kadir Gecesi 2022’de sabaha kadar namaz kılacak. Ancak eğer üzerinizde namaz borcu varsa, nafile namazları kılmadan önce, en az beş rekat kaza namazı kılmalısınız.

• Peygamber efendimize salat’u selam getirilmeli ve onun şefaati ümit edilmelidir. Böylece Peygamber Efendimizin ümmetinden olma şuuru da tazelenmiş olur.

• Kadir Gecesinde tefekkürde de bulunulmalıdır. Ben kimim, nerden geldim, nereye gidiyorum, dinimin benden istedikleri nelerdir… gibi konularda derin düşüncelere girilmelidir.

• Kadir Gecesi 2022’de bol bol zikir ve evrad ü ezkarda bulunun.

• Yakınlarınızla helalleşin. Onların rızalarını bu gece almaya özen gösterin. Bu nedenle de iletişimde kalın.

• Kederli yüzleri güldürmeye, küsleri barıştırmaya, kırgınlıkları gidermeye çalışın.

• Günahlarınızdan, içten şekilde tövbe istiğfar edin.

Kadir gecesinde nasıl ibadet yapılır sorusunun yanıtlarını mümkünse Ramazan ayının son 10günü boyunca her gece uygulayın. Çünkü Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen takvimde her ne kadar 27 Nisan 2022 olarak belirtilse de Kadir gecesi Ramazan ayının son 10 günü içerisinde bir gündür.

Eski Yorumlar
  1. Fırat

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.