Kadir Gecesinin Önemi

Kadir Gecesinin Önemi

Kadir Gecesi‘nin bin aydan daha hayırlı olduğu bilinir. Kadir Gecesi 2018‘e kısa bir zaman kala sizlere, Kadir Gecesi hakkında bilgiler vermek istedik. İlk olarak Kadir Gecesi 2018 ne zaman sorusunun yanıtlarını sizlerle paylaşacağız. Sonrasında da Kadir Gecesinde nasıl ibadet yapılır sorusunun yanıtlarını sizlere aktaracağız. Tüm bu bilgilerin öncesinde kısaca da olsa Kadir Gecesinin öneminden söz edelim.

Kadir Gecesinin Önemi Nedir?

Kadir Gecesinin önemi İslam alemi için çok büyüktür ve bu özel gece Ramazan ayı içerisinde kutlanmaktadır. Bin aydan daha hayırlı bir gece olduğunu bildiğimiz Kadir Gecesi’nde kutsal kitabımız Kur’an-i Kerim indirilmeye başlanmıştır. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’e ilk ayetler, Hira Mağarası’nda gelmiştir ve bu ayetler Alak Suresi içerisinde yer alır. Kadir Gecesi hakkında bilgi verirken, Cebrail Aleyhisselamın da Oku emrini bu gece verdiğini belirtmeden geçmemeliyiz.

Kadir Gecesi 2018 Ne Zaman?

Üç Ayların sonuncusu olan Ramazan ayının son on günü içerisinde yer alan Kadir Gecesi’nin günü tam olarak bilinmemekle birlikte, Ramazan ayının 27. gecesinde kutlanmaktadır. O gece bütün melekler ve Cebrail a.s. yeryüzüne bir iş için indirilir. Gün doğuncaya kadar da esenlik ve huzur devam etmektedir. Bu nedenden dolayıdır ki, bu önemli ve bin aydan daha hayırlı gecenin değerlendirilmesi gerekmektedir.

Kadir Gecesinde Nasıl İbadet Yapılır?

■ Kadir Gecesi’nde mutlaka Kur’an-i Kerim okunmalı, Kur’an-i Kerim okuyanlar dinlenmelidir.
■ Pek çok kişi Kadir Gecesi 2018’de sabaha kadar namaz kılacak. Ancak eğer üzerinizde namaz borcu varsa, nafile namazları kılmadan önce, en az beş rekat kaza namazı kılmalısınız.
■ Peygamber efendimize salat’u selam getirilmeli ve onun şefaati ümit edilmelidir. Böylece Peygamber Efendimizin ümmetinden olma şuuru da tazelenmiş olur.
■ Kadir Gecesinde tefekkürde de bulunulmalıdır. Ben kimin, nerden geldim, nereye gidiyorum, dinimin benden istedikleri nelerdir gibi konularda derin düşüncelere girilmelidir.
■ Kadir Gecesi 2018’de bol bol zikir ve evrad ü ezkarda bulunun.
■ Yakınlarınızla helalleşin. Onların rızalarını bu gece almaya özen gösterin bu nedenle de iletişimde kalın.
■ Kederli yüzleri güldürmeye, küsleri barıştırmaya, kırgınlıkları gidermeye çalışın.
■ Günahlarınızdan, içten şekilde tövbe istiğfar edin.

Eski Yorumlar
  1. Fırat

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.