Kadir Gecesi 2013 Ve Kadir Gecesi Hakkında Bilgiler

Kadir Gecesi 2013 Ve Kadir Gecesi Hakkında Bilgiler

Ramazan ayının sonlarına geldiğimiz bu günlerde, pek çok kişinin aklında, Kadir Gecesi ne zaman 2013; ve Kadir Gecesi hangi gün 2013 sorularının yanıtları yer almaktadır. Bu nedenle biz de bu yazımızda sizlere, Kadir Gecesi 2013 ile ilgili bilgiler vermeye çalışarak, Kadir Gecesi hakkında detaylı fikir sahibi olmanızı olanaklı hale getirmeye çalışacağız. Dilerseniz hiç zaman kaybetmeden soralım: Kadir Gecesi ne zaman 2013? Kadir Gecesi hangi gün 2013?

Kadir Gecesi ne zaman 2013? Kadir Gecesi hangi gün 2013? Kadir Gecesi 2013, 3 Ağustos 2013 Cumartesi gecesini, 4 Ağustos 2013 Pazar gününe bağlayan gece kutlanacaktır. Kadir Gecesi ne zaman 2013; ya da Kadir Gecesi hangi gün 2013 sorusunun yanıtı olan Kadir Gecesi 2013’ün, 2013 senesi Ramazan ayının 27. gecesinde kutlanacağını belirtmemiz gerekmektedir. Ve Ramazan 2013’ün 27. gecesi de, 3 Ağustos 2013 Cumartesi gecesini 4 Ağustos Pazar gününe bağlayan gece olarak bilinmelidir.

Kadir Gecesi hakkında bilgi verirken şu detayı hatırlatmamız gerekmektedir ki, Ramazan ayında herkes Kadir Gecesi’ni beklemektedir. Kadir Gecesi’nin bu denli beklenmesinin nedeni, Kadir Gecesi’nin bin aydan daha hayırlı olmasından ileri gelmektedir. Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’nde, tüm günahların affedildiği, isteklerin ise yerine getirildiğine inanılmaktadır. Kadir Gecesi aynı zamanda, Ramazan ayının son günlerinde yaşanması dolayısı ile, Ramazan Bayramı’nın da müjdecisi olarak bilinmektedir.

Kadir Gecesi hakkında bilgiler verirken şu detayı da aktarmalıyız ki, Kadir Gecesi’nde, Kur’an-i Kerim Hz Muhammed’e vahiy yolu ile gelmeye başlamıştır. Kur’an-i Kerim’de, Kadir Gecesi’nden bahseden sure beş ayetlik olup, Kur’an-i Kerim’in 97. suresi olan Kadr Suresi olarak belirtilmektedir. Arzu ederseniz Kadr Suresi, ve Kadr Suresi Mealini de sizlere hemen aktaralım:

Kadr Suresi:
İnnaa enzelnâhü fî leyletil kadr. Ve maa edrâke mâ leyletül kadr. Leyletül kadri hayrün min elfi şehr. Tenezzelül melâiketü verrûhu fîhâ biizni rabbihim. Min külli emrin selâm. Hiye hattâ matla’ıl fecr.

Kadr Suresi’nin meali şu şekildedir: Biz Kur’an-i Kerim’i Kadir Gecesi’nde indirdik. Bu gerçektir. Sana Kadir Gecesi’nin var olduğunu bildiren şey nedir? Bu gece, Kadir Gecesi, bin aydan daha hayırlı bir gecedir. Ruh, ve melekler, Kadir Gecesi’nde, işlerini yerine getirmek için yeryüzüne, rablarının izni ile inmektedirler. Kadir Gecesi’nde, tan ağarana kadar bir selam olarak bilinmelidir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.