Kadir Gecesi 2022 Resimli Mesajları Ne Zaman Duası Namazı

Kadir Gecesi 2022 Resimli Mesajları Ne Zaman Duası Namazı

Kadir Gecesi 2022 ne zaman sorusunun yanıtı, Ramazan Bayramı 2022 yaklaştıkça her zamankinden daha çok merak edilir oldu. Biz de bu nedenle sizlere ilerleyen bölümlerde, hem Kadir Gecesinin öneminden söz edip, hem de Kadir Gecesi hakkında bilgilerin aktarımını gerçekleştirmeye çalışacağız.

Bin aydan daha hayırlı olduğu sürekli dile getirilen Kadir Gecesi‘ni, yaşayacağınız son Kadir Gecesi gibi değerlendirerek, hiç bir dakikasını ziyan etmemelisiniz. Peki bu geceneden Müslümanlar için bu kadar önemli? Çünkü Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’e Kur-an’i Kerim Cebrail tarafından bu gece indirilmeye başlandı.

Her sene Ramazan ayının son 10 günü içerisinde kutlanan Kadir gecesi 2022 bu sene ne zaman kutlanacak? Hangi dua okunmalı; hangi ibadetler yapılmalı? Bu gecede nelere dikkat edilmeli? Bu sene için değişik kadir gecesi mesajları var mı? Tüm bu soruların yanıtlarını ilerleyen bölümlerde bulabileceksiniz.

Kadir Gecesi 2022 Mesajları

Kadir gecesi 2022 mesajları genel olarak herkes tarafından internet üzerinden araştırılıyor. Bulunan sonuçlar ilk olarak Facebook, İnstagram gibi sosyal medya hesaplarında paylaşılıyor. Ardından da WhatsApp üzerinden bir toplu mesaj oluşturulup, istenilen herkese gönderiliyor.

Peki ama böyle mi olmalı? Bundan bir kaç sene öncesine kadar insanlar hiç birşey yapamazlarsa helva yapar ve apartmanlarında komşularına, geçmişlerinin ruhu için dağıtırlardı. Camilere kurabiyeler götürülür, ibadet etmeye gelenlere geçmişler adına ikram edilir; duaları alınırdı.

Köylerde büyükler toplanır,börek ya da ekmek yapar, çocuklar başta olmak üzere komşulara dağıtırlardı. Peki ya şimdi? Bundan bir kaç sene öncesine kadar hepimiz yakınlarımızıtelefonla kutlamaya başladık. Ardından da Kadir gecesi 2022 mesajları aranmaya başlandı.

Yani artık bayramdan bayrama ve hattadiğer dini günler sebebiyle görüşen insanların birbirlerinden koptuklarını söyleyebiliriz. Koronavirüs salgını dolayısı ile daha yakın akrabalar arasında gelme gitme bile kalmadı. Dolayısı ile herkes kendisine yeni bir çevre oluşturmanın derdinde.

Anneler, çocukları okuldaysa diğer velilerle arkadaş oluyor. Hem çocuklar hem de veliler kaynaşıyor. Apartman komşulukları ise yok denecek kadar az. Hatta insanlar birbirlerini gördüklerinde tanımadıkları için karşılaştıklarında selam dahi vermiyorlar.

Bu durumun taraftarı olmasak da takipçilerimiz için Kadir gecesi mesajları 2022 listesinden bir kaç örneği sizlerle paylaşmak istiyoruz.

• Bugün unuttuklarımı hatırladığım değil; çok sevdiklerimi dua ile andığım Kadir gecesi. “Ben, beni seven ümmetimi de yanıma almadan cennete girmem” diyen peygamberimizin ümmeti olmanın hakkını verebilmek dileği ile.Kadir gecenizmübarek olsun.

• Sevda denizden, ırmak vadiden, dua yürekten kopar da gelir. Seni yüreğimdeki dualarıma ortak ettim. Sen de beni dualarından mahrum etme. Dostun hası huzur, muhabbeti ömür verir. Yüzündeki tebessümü Resul’den gelir. Allahım ömrüne ömür; gönlüne huzur versn.Kadir gecen mübarek olsun.

• Allahım, hayatını dualı yaşayan; duasını hayatına taşıyan, başkalarının duasını alıp, duaları kabul olanlardan eylesin. Mübarek Kadir geceniz kutlu olsun.

Kadir Gecesi 2022 Resimli Mesajlar

Kadir gecesi 2022 resimli mesajlar şeklinde arama yapan müslümanlar, buldukları mesajları diğer mümin kardeşlerine, Kadir gecelerini kutlamak adına göndermekte ya da sosyal medya hesapları üzerinden paylaşmakta ve kimseye göndermek için de uğraşmamaktadırlar.

Size Kadir gecesi 2022 resimli mesajlar arasında kullanabileceğiniz üç farklı alternatif öneride bulunacağız.

Kadir Gecesi 2022

Kadir Gecesi 2022 Resimli Mesajlar

Kadir Gecesi 2022

Kadir Gecesi 2022 Mesajları

Kadir Gecesi 2022 Mesajları

Kadir Gecesi 2022

Kadir Gecesi 2022 Ne Zaman?

Kadir gecesi 2022 ne zaman sorusunun yanıtını tam olarak kimse bilmiyor. Bilinen tek bir şey varsa o da Kadir gecesinin Ramazan ayının son 10 günü içinde idrak edildiğidir. Net tarihin bilinmemesi dolayısı ile her sene Ramazan ayının 27. gecesinde kutlanır.

Yani Ramazan ayının 26. gününü 27. gününe bağlayan gece Kadir gecesi olarak kutlanmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanan dini günler ve bayramlar takvimine göre ise Kadir gecesi 2022 ne zaman sorusunun yanıtı 27 Nisan olarak verilmiştir. Yani Çarşamba gününe denk gelmektedir.

Kadir Gecesi 2022 Hangi Gün

Kadir gecesi 2022 hangi gün sorusunun yanıtı, 27 Nisan 2022 Çarşamba olarak verilmektedir. Bu tarih her yıl değişmekte olsa da her zaman Ramazan ayının 27. gecesidir. Ancak kesin tarih tam olarak bilinmemekle birlikte Ramazan ayının son 10 günü olarak belirtilmektedir.

Kadir Gecesi 2022 Duası

Kadir gecesi 2022 duası internet üzerinde pek çok kişi tarafından aranıyor. Çünkü pek çok kişi bu gecede indirilmeye başlanan Kur’an-i Kerim okumayı tercih ediyor. Size daha önce en kolay Kuran öğrenme şekli başlıklı yazımızda bu konuda bilgilerden söz etmiştik.

Ancak bazı Müslümanlar da Kadir gecesi 2022 duası olarak Peygamber efendimizin hangi duayı ettiğini merak ediyor ve kendileri de aynı duayı okumayı istiyorlar. Buna göre Peygamber efendimiz Hz. Muhammed Ha. Ayşe’ye şöyle dua etmesini söylemiştir:

Allahümme inneke afüvvün kerîmün tuhibbül afve fa’fü anni

Kadir gecesi 2022duası anlamı ise şu şekildedir: Allahım sen afedicisin. Affı seversin. Beni affet.

Bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesinde inanarak,isteyerek ve mükafatını Allah’tan bekleyerek edilen duaların kabul olacağını dile getiren peygamberimiz, bu gece Allahtan affedilmenin istenmesi önerisinde bulunmuştur.

Hangi güne denk geldiği bilinmeyen Kadir gecesi için kendisi de Ramazan ayının son on gün, özellikle de gecesini ibadet ederek geçiren peygamber efendimiz, bu süreçte ailesini de uyanık tutmakta ve onların da ibadet etmesini sağlamış bulunmaktadır.

Kadir gecesi Kur’an-iKerim içerisinde yer alan şu surelerin deokunmasının faydalı olacağı belirtilmektedir:

• Yasin
• Tebareke
• Amme
• İnşirah
• Kadir

Kadir gecesi çekilmesi önerilen tesbihler ise şu şekildedir:

• “Elem neşrah leke sadrak…”
• “İnnâ enzelnâhü fî leyletil-kadr…”
• Resûlullah (s.a.v.)
• İstiğfar ” estağfirullah el azim ve etübü ileyk”
• La ilaheillallah
• Elhamdülillah
• Allahü Ekber
• Sübhanallah
• La havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim
• Subhanallahi vel Hamdülillahi vela ilahe illallahu vallahuekber.
• Salavat(Allahümme salli ala seyyidina Muhammed ve ala ali seyyidina Muhammed.)

Kadir Gecesi 2022 Namazı

Kadir gecesi 2022 namazı da tıpkı kadir gecesi duası kadar önemlidir. Peygamberimiz,bu gece kılınan namazın bir aylık namaza eş değer olduğunu belirtmektedir. Dolayısı ile ibadet etmek istiyorsanız ibadetleriniz arasına namazı da eklemelisiniz.

Peki Kadir gecesi 2022 namazı nasıl kılınır? Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu, iki rekatta bir tahiyyata oturulması gerektiğidir. İlk olarak Selam verilir. Sonra 11 defa “Allahu ekber Allahu ekber, Lâ ilâhe illallahu vallahu ekber. Allahu ekber ve lillahi’l-hamd” denir. Ardından 100 defa İnşirah suresi, 100 defa da Kadir suresi okunur.

Kılınacak olan namazın 4 ya da 12 rekat olarak kılınması gerekmektedir. Rekatlarda okunması gereken sureler ise şu şekildedir.

• 1. Rekat: Fatiha ve 3 Kadir suresi
• 2. Rekat: Fatiha ve 3 İhlas suresi
• 3. Rekat: Fatiha ve 3Kadir suresi
• 4. Rekat: Fatiha ve 3 İlhas suresi

Pek çok kişi Kadir gecesi namazı saat kaçta kılınır sorusunun yanıtını da merak eder. Bu sorunun belirli bir yanıtı bulunmamakla birlikte ya yatsı namazının sonrasında, ya da sahurda kılınması önerilmektedir. İmsak vaktine kadar namaz kılınmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Mümkünse Tesbih namazının da kılınması önerilmektedir.

Kadir Gecesi Nedir?

Kadir gecesi nedir sorusunun yanıtını pek çok müslüman biliyor olsa da bazı kişiler sadece kandil olması ve bu gecede ibadet etmenin sevap olması dolayısı ilene olduğunu bilmeden geceyi idrak etmektedirler.

Kadir gecesi nedir? Bin aydan daha hayırlı olduğu bilinen Kadir gecesi, dört büyük melekten Cebrail tarafından Kur’an-i Kerim’in peygamberimize vahyedilmeye başlandığı gecedir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.