Küresel İklim Değişikliği Isınma Nedir Nedenleri Sonuçları

Küresel İklim Değişikliği Isınma Nedir Nedenleri Sonuçları

Küresel iklim değişikliği ile ilgili son zamanlarda herkes bir şeyler söylüyor. Çünkü hava sıcaklıkları ve iklimsel olaylarda bir takım farklılıklar yaşanıyor. Öyle ki geçtiğimiz yıl yaşanan orman yangınları bile bu durumun sonucu olarak ortaya çıktı şeklinde söylentiler alıp başını gitti.

İlerleyen günlerde ve yıllarda da bu konu hakkında çok şey duyacağız. Dolayısı ile fikir sahibi olmamız önemli. Çünkü küresel iklim değişikliği bitkiler, hayvanlar ve biz insanlar üzerinde ciddi olumsuz etkilere sebep olabilir. Peki bu kadar önemli olan durum aslında nedir? Nedenleri nelerdir ve ne gibi sonuçları olacak?

Orman yangınları, havaların bir anda ısınması ve ardından da ani ve çok şiddetli yağmurların yağması, nem ve hatta toplu hayvan ölümleri… Küresel iklim değişikliğine bağlı ise konu hakkında mutlaka bilgi sahibi olmalıyz demektir. Bu konuda bilinçlendirici yayınlar yapılmalı; bizler de takip etmeliyiz.

Küresel İklim Değişikliği Nedir?

Küresel iklim değişikliği nedir sorusuna yanıt verirken, belirli bir dönemde yaşanan hava olaylarının farklılaşması şeklinde basit bir tanım yapabiliriz. Örnek vermek gerekirse: Ankara’da Haziran ayında çok fazla yağmur yağmazdı ama ne olduysa artık yağıyor…

Küresel İklim Değişikliği Nedenleri

Küresel İklim Değişikliği

İstanbul’da Ağustos ayında seller gidiyor. Dükkanları, evleri sular basıyor. Hatta sele kapılan insanlar ülkemizin bazı şehirlerinde kayboluyorlar: Ve ne yazık ki cesetlerine aylar sonra rastlanabiliyor…

Küresel iklim değişikliği nedir sorusunun bir diğer yanıtı da küresel ısınmadır. Küresel ısınma, gezegenlerin ısısının ortalamanın üstüne çıkması halidir. Peki bu durumlar neden ortaya çıkar?

Küresel İklim Değişikliği Nedenleri

Küresel iklim değişikliği nedenleri arasında atmosfere yayılan zararlı gazlardan söz etmeden önce bu durumun ortaya çıkmasına neden olan beş farklı faktörden bahsetmeliyiz. Küresel iklim değişikliğinin olması için

• Atmosfer
• Biyosfer
• Hidrosfer
• Litosfer
• Kriyosfer

Burada atmosfer havayı, hidrosfer suyu, biyosfer canlı yaşamı, kriyosfer buzları, litosfer ise yer kabuğunu ifade etmektedir. Bu faktörler olmadan iklim değişikliklerinin ortaya çıkması söz konusu olamaz. Yani sorunu tamamen insanlara bağlamak büyük bir yanlıştır.

Bu doğrultuda diyebiliriz ki: İnsanlar olsa da olmasa da iklim değişiklikleri yaşanacak. Ancak bu kadar fazla yaşanmayabilir. İnsanların neden olduğu küresel iklim değişikliği nedenleri ise şu şekilde özetleyebiliriz:

• Atmosfere yayılan fosil yakıtlar
• Toplu taşıma araçlarından atmosfere yayılan egzoz gazları
• Endüstriyel üretim yapılması için kullanılan fabrikalar
•Ağaçların kesilip yerine taş binaların yapılması
• Toprağın böceklerden arındırılmak adına ilaçlanması
• Sera gazları

Küresel Isınma Ve İklim Değişikliği

Küresel ısınma ve iklim değişikliği kavramları sürekli birbirine karıştırılmakta ve hatta birbiri yerine kullanılmaktadır. Peki bu iki sorun neden ortaya çıkıyor? Herşeyin öncesinde dünyanın yaşamını sağlıklı sürdürebilmesi için ekosistem, su ve mevsim döngüsüne ihtiyacı bulunuyor.

Küresel Isınma Ve İklim Değişikliği Nedir

Küresel Isınma Ve İklim Değişikliği

Fakat bir tarafta,atmosferin temizlenmesini sağlayan kaynaklar insanlar tarafından sürekli olarak tüketiliyor. Bir yandan da atmosfere zararlı gazlar sürekli olarak artarak ortama yayılıyor. Hal böyle olunca küresel ısınma ve iklim değişikliği problemleri kaçınılmaz oluyor.

Küresel iklim değişikliğinin uzun vadeli sonuçlarına baktığımızda,insan hayatını ciddi anlamda riske attığını görebiliyoruz. Şöyle ki: Okyanuslar ısınıyor. Buzullar eriyor. Deniz seviyesi yükseliyor. Olağan dışı doğa olayları sürekli olarak artıyor. Ev alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun yanıtları bu noktadadepreme dayanıklılık açısından büyük önem taşıyor.

Bu anlamda bakıldığında küresel iklim değişikliği büyük oranda küresel ısınma kaynaklıdır diyebiliriz. Pekiküresel ısınma nedir o halde? Atmosfere yayılan sera gazlarının sürekli artması dolayısı ile dünyanın ortalama sıcaklığının artması, küresel ısınma olarak tanımlanabilmektedir.

Sera gazları arasında yer alan karbondioksit miktarının artışı, bununla birlikte azot ve metan gibi gazların miktarlarının da artması, güneşten gelen ısının daha fazla emilmesine sebep olmaktadır. Bu da beraberinde küresel ısınmayı getirir. Genel olarak güneş ışınlarının tamamı dünya yüzeyinde kalmayıp, yeniden yukarı yansımaktadır.

Ancak sera gazları dünyamızdan uzaklaşması gereken güneş ışınlarının gidememesine neden olmakta ve dolayısı ile küresel ısınma; buna bağlı olarak da küresel iklim değişikliği ortaya çıkmaktadır.

Küresel İklim Değişikliğinin Sonuçları

Küresel iklim değişikliğinin sonuçları en çok insan ve insan hayatı üzerinde etkilidir… Aslında bu durum tabiri caizse külliyen yalandır. İnsanlar klimalarla ya da hızlı bir şekilde konum değiştirerek küresel iklim değişikliğinin yarattığı olumsuzlukları en aza indirgeyebilir; buna göre giyinebilirler.

Elbette ki ilerleyen dönemlerde insanların da bu sorunla baş edebilme güçleri azalacaktır. Ancak hiç bir teknolojiye sahip olmayan hayvanlar ve bitkiler durumdan çok daha olumsuz şekilde etkilenmektedirler. Doğal yaşamda tahribata neden olan küresel iklim değişikliği konusunda kutup bölgelerini düşünelim.

Ve buzulları ele alıp, burada yaşayan penguenleri düşünelim… Ve buzulların erimeye başladığını… Hal böyle olunca penguenlerin yaşam alanları daralmaktadır. Malum buzullarda yaşıyorlar.

Küresel iklim değişikliğinin sonuçları arasındaküresel ısınma ve soğuma da yer almaktadır. Kuraklıklar ve asit yağmurlarının da yaşanacağını tahmin etmek zor değil elbette.

Doğal yaşama zarar vermesi beklenen küresel iklim değişikliği, bu nedenle pek çok hayvan neslinin tehlikeye girmesine sebep olacaktır. Bu konuda bilinçlendirici yayınların yapılması ve insanların duyarlı hale gelmesi çok büyük önem arz etmektedir.

Ancak kedi ve köpekler için bir kap suyu evlerimizin önüne koyabiliyor olsak da penguenler, ayılar, kangurular… için yapabileceğimiz şeyler oldukça sınırlı…

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.