Pastırma Nasıl Yapılır? Pastırma Tarifi

Pastırma Nasıl Yapılır? Pastırma Tarifi

Bu yazımızda sizlere pastırma hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Pastırma nasıl yapılır sorusunun yanıtları arasında yer alan pastırma tariflerinden bir tanesi olan pastırma tarifini yazımız içerisinde bulabileceğinizi belirterek, pastırma nasıl yapılır sorusunun yanıtları arasında yer alan pastırma tariflerinden biri ile pastırma tarifini sizlere vermeden önce, pastırma yapmak için ihtiyacınız olan malzemelere bakalım:

Pastırma yapmak için gerekli malzemeler:

Kuzu bonfile
Çemen
Bir paket ince tuz
Daha önce giyilmemiş temiz bir çorap

Pastırma için gerekli malzemeleri sizlere bu şekilde aktarmamızın sonrasında, artık pastırma nasıl yapılır sorusunun yanıtı olan pastırma tarifini, pastırma tarifleri arasından alıp sizlere aktarmaya başlayabiliriz:

Pastırma nasıl yapılır?

Pastırma yapmak için, öncelikli olarak etin içindeki kanı, ve tuzu almanız gerekmektedir. Bu işlemi gerçekleştirmek için etinizi bir tepsi içerisine koyun, ve, hem önünden, hem de arkasından, bıçak yardımı ile delikler açarak etin hem önünü; hem de arkasını tuz ile sıvayın… Tuz, etin sertleşmesini sağlaması dolayısı ile etin içindeki kanın ve de suyun akmasını sağlayacaktır. Eti tuzlu bir şekilde dolaba yerleştirin, ve her gün, içerisindeki sıvıyı boşaltıp yeniden yerine, yani buzdolabına koyun. Bu şekilde gerçekleştireceğiniz işlemi, etten hiç kan ya da su gelmeyinceye kadar devam ettirmeniz gerektiğini de unutmayın. Daha sonra ise etin tuzunu yıkamanız, ve sonrasında da eti kağıt havlu yardımı ile kurulayarak bütün suyundan arındırmanız gerekmektedir.

Bunun ardından, artık etinizin hem önünü hem de arkasını çemen ile sıvayabilirsiniz. Çemenin etin üzerindeki kalınlığı dört milim kadar olmalıdır. Daha sonra, çemen ile sıvanmış olan etinizi bir bayan çorabının içerisine, bir kişiden yardım almak sureti ile yerleştirmeli, sonrasında da S şekli vererek güneşin altına asıp kurutmalısınız. Fakat, pastırmayı kuruturken, arıların ya da sineklerin çorabı delmemesine de dikkat etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Çemen yapmak için gereken bilgiyi de, sitemizin diğer konuları arasında bulabileceğinizi belirtmemiz gerekmektedir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.