Cumhuriyet Bayramı 2012’de Atatürk’ün Cumhuriyet İle İlgili Sözleri

Bugün, Türkiye olarak Cumhuriyet Bayramı 2012 kutlamalarını gerçekleştirdiğimiz gündür. Her sene ülkemizde Cumhuriyet Bayramı büyük bir coşku ile kutlanmaktadır. Bunun nedeni, 29 Ekim 1923 tarihinde Türkiye’nin yönetim şeklinin Cumhuriyet olarak belirlenmesinden kaynaklanmaktadır. 24 Temmuz 1924 tarihinde imzalanan Lozan Barış Antlaşması ile Kurtuluş Savaşı‘nı kazanan ülkemiz, Mustafa Kemal Atatürk, ve arkadaşları ile birlikte, Türkiye’nin yönetim şeklinin Cumhuriyet olması gerektiğine karar vermiş, ve bu nedenle de 29 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ülkemizin yönetim şekli belirlenmiştir. Peki Cumhuriyet Bayramı 2012’yi kutlamakta olduğumuz bu coşkulu günde, Atatürkün Cumhuriyetle ilgili sözleri, ve Atatürk’ün Cumhuriyet ile ilgili sözlerini merak etmiyor muyuz? Cumhuriyet Bayramı 2012 kapsamında, Atatürkün Cumhuriyetle ilgili sözleri, ve Atatürk’ün Cumhuriyet ile ilgili sözlerine birlikte bakalım:

Atatürkün Cumhuriyetle ilgili sözlerinde ilk olarak, kendisinden sonra gelenlere, yani bizlere vermiş olduğu mesajı sizlere hatırlatmamız gerekmektedir… Ulu Önder Atatürk der ki: ”Biz Cumhuriyeti kurduk, siz de yaşatacaksınız…”

Atatürk’ün Cumhuriyet ile ilgili sözleri arasında yer alan bir diğer unsur da şudur: ”Türkiye’nin bilgisine, ve de ruhuna en uygun yönetim şekli Cumhuriyettir…”

Atatürkün Cumhuriyetle ilgili sözleri arasında yer alan bir diğer şey: ”Benim karakterimdir bağımsızlık, ve hürriyet…”

Atatürk’ün Cumhuriyet ile ilgili sözlerini sizlere aktarmayı sürdürürkenb belirtmemiz gereken bir diğer şey de: ”Benim vücudum ölümlü, ve bir gün mutlaka toprak olacak, fakat, Türkiye Cumhuriyeti’nin sonsuza kadar ayakta kalacağını biliyorum…”

Atatürkün Cumhuriyetle ilgili sözlerine baktığımızda gördüğümüz bir diğer şey de, Türk gencine emanet ettiği Cumhuriyetin, sonsuza kadar korunması; ve müdafaa edilmesini istemesidir.

Atatürk’ün Cumhuriyet ile ilgili sözleri arasında yer alan son sözün de, Cumhuriyetin temelinin Türk kültürü, ve Türk kahramanlığı olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Az zamanda başarılan çok işin en önemlisinin Cumhuriyet olduğu, Ulu Önderimiz Atatürk tarafından bu şekilde sözlere yansıtılmaktadır…

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.