Neden Hala Evli Değilim?

Neden Hala Evli Değilim?

Neden hala bekarım? Neden hala evlenemedim? Neden hala evli değilim? Pek çok insanın merak ettiği sorular, sorular, aklındaki sorular… Ancak bu soruların yanıtının olumlu olabilmesi için sizin de biraz kımıldamanız gerekiyor. Bazen hayat, bizler için tüm şartları uygun hale getiriyor; sonrasında da bize diyor ki: “Kımılda…” Biz de diyoruz ki: “Ben kımıldamayayım, sen her şeyi benim önüme sun.” Sonrasında da neden hala bekar olduğumuzu sorguluyoruz. O halde, tüm bu soruların yanıtları, bizim yapmış olduğumuz yanlışlarda gizli. O halde hatalarımızı gözden geçirelim:

Neden Hala Evli Değilim?

■ Bir kadınsanız, zamanınızı bir erkek yerine arkadaşlarınızla, hobilerinizle, ya da işinizle değerlendirmeyi seviyor olabilirsiniz. Bu durum sizin tembel olduğunuzu göstermez; ama neden hala bekarım diye sormanız da biraz tuhaf olur. Bir erkekle zaman geçirmiyor; hatta bunu istemiyorsanız, kimse sizi zorla adamın biri ile bir odaya kapatamaz; ya da nikah masasına oturtamaz. Bu nedenle, dedik ya, biraz kımıldayın. Birileriyle tanışın, gidip bir kahve için. Sonrasında olabilecek ya da olmayabilecek şeyleri düşünürsünüz.

■ Neden hala evlenemiyorum diyorsanız, aklınızda, unutamadığınız eski sevgiliniz de olabilir. Ya da, belki ilginizi çeken bir iş arkadaşınız vardır ve sizin gözünüz ondan başkasını; onun gözü de sizi görmüyordur. Bu durumu ilk olarak kendinize itiraf edebilmelisiniz ki mutlu olasınız. Sonrasında da bu durumdan nasıl kurtulabileceğinizi düşünmeye başlayabilirsiniz. Eski sevgilinizden ya da o sizi görmeyen insandan size hayır gelmeyeceğini anlayacağınız anda hayatınızda yeni ilişkilere hazır olacaksınız.

■ Neden hala evli değilim sorusunun bir diğer mantıklı yanıtı da, sizin doğru insanı arıyor olmanız olabilir. Olabilir; ama, o kişiyi bulmak için kendinizi, size yanlış gelen herkesten çekiyor da olabilirsiniz. Bu da sizin yapmamanız gereken hatalardan bir diğeridir. Tabi ki her erkek sizin beyaz atlı prensiniz olamaz; ama mutlaka her erkek sizin için bir öğretmen olacaktır. Yani, en olmaz dediğiniz insandan bir şeyler öğrenirsiniz; bu öğrendiğiniz şeyin adı tecrübe de olabilir ki aslında en güzel derstir.

■ İnsanların sizi kırmasından korkuyor olabilirsiniz. Kırarlar da, bu doğrudur. Ancak bu korku ile kendinizi insanlardan çekiyorsanız, insanlara karşı açık olmuyor ve ne hissettiğinizi anlatmıyorsanız da neden hala evli değilim diye sormamalısınız. İlk olarak insanlara karşı açık olmalı, onların arasına karışmalı, sonrasında da onlara ne hissettiğinizi, ne istediğinizi anlatabilmelisiniz. Sonrasında hayat sizin için bir seferberlik başlatacak; en azından siz mutlu olacaksınız. Deneyin ve görün.

■ İlk buluşmaları sevmediğiniz için birileri ile yeni ilişkilere başlamaktan korkuyor olabilirsiniz. Bunun sebebi belki de edinmiş olduğunuz acı tecrübelerinizdir. Ancak o ilk buluşmayı atlatamazsanız da hiç bir zaman ikinci ya da üçüncü buluşmaları gerçekleştiremezsiniz. Bu noktada ilk buluşmaların da çok iyi geçebileceğini unutmayın. Elinizi sıcacık bir el tutabilir, size sıcacık, sevgi dolu bakabilir. Hatta belki de o anın bitmesini hiç istemezsiniz. İlk olarak adayınızla uzun bir süre telefonda konuşun; hatta kamerada sohbet edin. Hem böylece gerçekten birlikte iyi olup olmayacağınıza da karar vermiş olur, o insanı yakından tanırsınız. Sonrasında ilk buluşmayı, en istediğiniz, kendinizi rahat hissettiğiniz yerde gerçekleştirin. Göreceksiniz ki o buluşma artık sizi korkutmayacak, hatta bunu siz de isteyeceksiniz. Uzun bir süreden kastımız ise bir kaç ay bile olabilir. Bu sayede karşınızdaki insanın size verdiği değeri ve anlayışı da test etmiş olursunuz.

■ Neden hala bekarım diyor ve bütün iyi erkeklerin birileriyle birlikte olduğunu mu düşünüyorsunuz? Hiç de öyle değil. Öncelikle, iyi olduğunu düşündüğünüz her erkek göründüğü gibi değil. Sonrasında, sizin bilmediğiniz o kadar iyi insan var ki… Tanımıyorsunuz. Tanısanız, demek istediğimizi anlayacaksınız. Bu nedenle, ilk olarak hedefinize birini alıp, sonrasında da onun ilgiye değer bir insan olabileceğini düşünerek onunla ilgilenin. Aslında kötü olduğunu düşündüğümüz insanların bile kötü olduğunu düşündüğünüz yanlarının nedenleri; ya da iyi yönleri mutlaka vardır. Her insanın bir şansa ihtiyacı olduğu gibi…

■ Hep yanlış insanları seçiyor olabilirsiniz ve bu duygu da sizi korkutuyor olabilir. Sürekli yanlış insanları seçmenizin sebebini ilk olarak kendinizde aramalısınız. Belki, hayatınızda sadece bir insan olsun diye birileri ile ilişkiye başlıyorsunuz, ya da ciddi ilişkilerden korktuğunuz için doğru insanlardan kaçıyorsunuz… Bu noktada ilk olarak kendi içinize dönün ve sebebi bulun. Sonrasında ne istediğinizi sorgulayın ve birlikte olacağınız kişiyi ona göre seçme gayretine girişin.

■ Evde, sürekli televizyon karşısında zaman geçirmeyi seviyor olabilirsiniz. Ama televizyondan bir insanla evlenme ihtimaliniz yok. Bu nedenle, neden hala bekarım diyorsanız, değişik insanlarla dışarı çıkıp zaman geçirmeniz gerekiyor demektir. Hep ailenizle ya da arkadaşlarınızla değil, farklı insanlarla dışarı çıkmalısınız ki hem onlarla da zamanın güzel geçebileceğini görün; hem de kendinize yeni insanlarla tanışma fırsatı tanıyın. Ancak bu şekilde amacınıza ulaşabilirsiniz.

■ Neden hala evli değilim sorusunun bir diğer yanıtı da kendinize bakmamanız… Pek çok kadın, hayatında olan kişiye nasıl göründüğüne ve onun ne istediğine göre kendine bakarken, bazı kadınlar da beni beğenen beğenmiş mantığı ile kendine bakmıyor. Ancak sizin güzel, fit ve sağlıklı olmanız sadece sizi ilgilendirir. Bu nedenle kendinize her koşulda iyi bakmalısınız. Başkalarına nasıl göründüğünüzün önemi yok; önemli olan sizin kendinize olan güveniniz.

■ Neden hala evlenemedim sorusunun son yanıtı, işi kendiniz için bahane olarak kullanmanız. Özellikle de kötü giden bir buluşmanın ya da biten bir ilişkinin sonrasında ayrılık acısını, kendinizi işinize adayarak unutabilirsiniz. Ancak bu doğru bir tutum değildir. Belki işinizin en başarılı ismi siz olursunuz, ama yalnız kalırsınız. Bu kaçış yolundan çıkmalısınız.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.