Ruj Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ruj Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ruj alırken dikkat edilmesi gerekenler hem önemlidir; hem de ruj, sadece güzelliğimize değil, aynı zamanda sağlığımıza da damga vurur. Makyaj yapmayı hiç sevmeyen kadınların; hatta küçücük kız çocuklarının dahi ruj sürdüğüne çok sık rastlarız. Bu nedenle sizlere ilerleyen bölümlerde, ruj alırken nelere dikkat etmeli sorusunun yanıtları arasında yer alan, ruj seçiminde dikkat edilmesi gerekenlerden söz edeceğiz. Makyajın son dokunuşu olan ve bu anlamda belirleyicisi konumunda bulunan ruj, ağız yolu ile vücudumuza girmektedir. Hatırlayın: yemek yediğimizde, kahve, çay, meyve suyu içtiğimizde rujumuz bozuldu mu diye hep bir aynaya bakışımız söz konusudur. İşte bu nedenle ruj seçiminde dikkat edilmesi gerekenler çok önemlidir; hem sağlık, hem de güzellik adına…

Ruj Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ruj alırken nelere dikkat etmeli sorusunun yanıtlarından ilki ve en önemlisi sağlığımız. Rujlar içeriklerinde mineral yağ, paraben, alerjen parfüm, kobalt, nikel, hayvansal kaynaklı etken madde… gibi sağlığımız için zararlı çok fazla madde bulundururlar. Bu nedenle, biraz pahalı da olsa, içeriğinde bu zararlı markaları bulundurmayan markaları satın almaya dikkat etmelisiniz. Bunun güzelliğinizle değil, sağlığınızla ilişkilendirilmesi durumu söz konusu olduğu için çok önemli olduğunun da altını çizmeliyiz.

Ruj alırken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de, alınan rujun, cilt, saç, göz ve hatta diş renginize uygun olmasının gerekliliğidir. Bu sayede hem makyajın size daha çok yakışmasını sağlayabilir; hem de daha canlı ve enerjik bir görünüme kavuşabilirsiniz. Bu nedenle alacağınız rujların ilk olarak testırlarını denemelisiniz. Ancak fondöten gibi el bileklerinize sürerek değil, direkt olarak dudaklarınıza uygulayarak söz konusu denemeyi yapmalı ve her denemede, kişiye özel yeni ruj fırçalarının açılmasını sağlamalısınız. Aksi halde ağız yolu ile bulaşan pek çok hastalık, hiç tanımadığınız insanlardan size bulaşabilir ve eminiz bunu istemezsiniz.

Ruj seçiminde dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan cilt rengine göre tavsiyelerimizi öğrenmek isterseniz, hemen sizin için bu anlamda önerilerimizden de söz edelim. Bu noktada ilk olarak cilt renginizi belirlemeniz gerekiyor. Temelde, çok açık, açık, orta, koyu ve çok koyu olmak üzere beş farklı cilt tonu bulunuyor. İlk olarak bu cilt renklerinden hangisine sahip olduğunuzu bilmelisiniz. Sonrasında, cilt rengine göre ruj seçimi önerilerimiz şu şekilde olacaktır:

• Cilt renginiz çok açık ya da açık ise seçeceğiniz rujun rengi açık pembe ya da turuncu tonları olabilir. Bu noktada dudaklarınız ince ise dudak kenarlarınıza açık ton bir dudak kalemi uygulamalı ve üzerini parlak bir ruj ile kapatmalısınız. Açık pembe ya da turuncunun parlak tonlarını, cilt renginiz çok açık ya da açık ise ve dudaklarınız ince ise rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Ama dudaklarınız kalın ise seçeceğiniz rujların rengi daha koyu olabilir.

• Eğer cilt renginiz orta tonlarda ise ya da buğday tenli iseniz tercih edeceğiniz çok fazla ruj rengi alternatifi bulunmaktadır. Pembe – mor karışımları, turuncu tonlar, kiremit ve kızıl pembe tonlarındaki rujlar size oldukça yakışacaktır. Bununla birlikte, hem gece, hem de gündüz makyajlarınızda nude tonlardan rahatlıkla yararlanabilirsiniz.

• Cilt renginiz koyu ya da çok koyu ise açık renk rujlardan uzak durmalısınız. Koyu tonlar size oldukça yakışacaktır. Kahverenginin her tonu ve toprak renkleri size hem çok yakışacak, hem de doğal bir görünüme sahip olmanızı sağlayacaktır. Dudaklarınız dolgun ise bordo ve kırmızı gibi koyu tonları rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Ancak ince dudaklı iseniz koyu renklerden, koyu ve çok koyu tenli de olsanız kaçınmalı, daha doğal renklere yakın durmalısınız.

Ruj alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında sadece cilt rengi değil, saç renginin de yer aldığından söz etmiştik. Peki saç renginiz ne ise ne renk ruj almalısınız, bir de ona bakalım.

• Saç renginiz kızıl ise mercan, pembe ve somon ruj renklerini tercih edebilirsiniz.
• Saç renginiz kahverengi ise pembe, mercan ve bej tonlarını rahatlıkla kullanabilirsiniz.
• Sahibi olduğunuz için suçlu olduğunuz sarı saçlarınız varsa, sıcak pembe, karamel, kırmızı, açık pembe ve mora yakın pembe rujları tercih edebilirsiniz.
• Siyah saçlı iseniz de kırmızı, vişne, erik, bronz tonlar, turuncu gölgeler ve altın bej ruj renklerini rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Peki ya ruj alırken nelere dikkat etmeli sorusunun yanıtları arasında yer alan, göz rengine göre ruj seçimi nasıl yapılmalı? Unutmayın, ruj seçiminizi göz renginize göre seçmeniz halinde sadece dudaklarınızı değil, aynı anda gözlerinizi de ön plana çıkartmış olacaksınız. O halde bir de göz rengine göre ruj seçiminden söz edelim:

• Göz renginiz kahverengi ise parlak pembe, parlak kırmızı ve kahverengi rujları tercih edebilirsiniz.
• Göz renginiz mavi ise kırmızının farklı tonları ve vişneyi ruj renginiz olarak tercih edebilirsiniz.
• Göz renginiz yeşil ise pembe tonları ve bronz ruj renklerini tercih etmelisiniz.

Ruj alırken dikkat edilmesi gerekenleri göz önünde bulundurarak, sağlığınıza zarar vermeden güzelliğinize güzellik katabilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.