Karaciğer Yağlanması Nasıl Önlenir?

Karaciğer Yağlanması Nasıl Önlenir?

Karaciğer yağlanması hayatımıza sessizce giren ve sinsi bir şekilde ilerleyen, toplumda giderek yaygınlaşan önemli sağlık sorunlarından bir tanesidir. Karaciğer yağlanmasına, yoğun stres, yanlış beslenme ve hareketsiz yaşam gibi pek çok sebep neden olabilmektedir. Ancak karaciğer yağlanmasını önlemek için alınabilecek tedbirler de yok değil. Sizlere ilerleyen bölümlerde karaciğer yağlanması nasıl önlenir sorusunun yanıtlarından söz edeceğiz.

Normalden fazla olan karaciğer yağlanması, beraberinde, karaciğerdeki yapısal ve fonksiyonel değişimlere, aynı zamanda da karaciğerin genişlemesine neden olmaktadır. Söz konusu bu genişleme, bereberinde, organlarda oluşan baskıya sebebiyet verir. Bu nedenle karaciğer yağlanmasını önlemek için önlem almak gerekir. Aksi halde ilerlemesi halinde, siroz gibi hastalıklara sebebiyet verir ve bu da hayati risk anlamını taşımaktadır.

Karaciğer Yağlanması Nasıl Engellenir?

■ Karaciğer yağlanmasını önlemek için her şeyin öncesinde egzersiz yapın ve bu sayede vücudunuzun endorfin hormonu salgılamasını sağlayın. Endorfin hormonu stresin azalmasını, dolayısı ile insülin direncinin azalmasını sağlayacaktır ki karaciğer yağlanmasını önlemek için bu unsurların önemi çok büyüktür. Bu noktada, haftada en az 3 – 4 gün, her seferinde 45 dakikalık tempolu yürüyüşler yapmayı tercih edebilirsiniz.

■ Beslenmenize dikkat edin. Bu noktada çok fazla yemek yiyerek midenizi aşırı şekilde doldurmayın. Karışık beslenin. Ve yemekten hemen sonra meyve yemekten kaçının. Çünkü meyveler, sindirilmeyi beklerken fermente olur ve bu sırada etil alkole dönüşürler. Karaciğer yağlanmasını gerileten besinler arasında Akdeniz diyeti besinleri yer alır ki bu besinler: süt ve süt ürünleri, sebze, meyve, tahıllar ve balık etidir. Tavuk eti de yiyebilirsiniz ama öncesinde derisini ayırmanız gerektiği önerisinde bulunmadan geçmeyelim.

■ İçerisinde tatlandırıcı ve diğer katkı maddelerini bulunduran besinleri tüketmekten uzak durun. Bunların yerine ılık limonlu su içerek toksinleri vücudunuzdan atmayı tercih edin. Vücudunuza sağlıklı yağ alabilmenin en kolay yolu avokado tüketmektir. Bununla birlikte, bilinçsiz ilaç kullanımı gerçekleştirmemeli, şeker içerikli meyve suları ve koladan uzak durmalısınız.

■ Hala karaciğer yağlanması nasıl önlenir diyorsanız, size bir diş sarımsak tüketimini alışkanlık haline getirmeniz önerisinde bulunabiliriz. Vücudunuzu bakteri ve virüslere karşı koruyan sarımsak, bağışıklık sisteminizi güçlendirme etkisi ile bir avuç dolusu ilaçtan çok daha etkilidir. İçeriğinde Sülfür de bulunduran sarımsak, karaciğerin daha iyi işlev yapmasını sağlayan enzimleri salgılar ki bu durum da karaciğer yağlanmasını önlemek için sarımsak tüketmeye yönelik iyi bir sebeptir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.