Karaciğer Yağlanması Nasıl Gider?

Karaciğer Yağlanması Nasıl Gider?

Vücudumuzun en büyük organı olan karaciğer, yorulmaksızın çalışmasının yanında, sağlıklı bir şekilde yaşamımızı devam ettirebilmemiz adına da önemli bir güce sahiptir. Ancak beslenmemize dikkat etmediğimiz takdirde, karaciğer yağlanması kaçınılmazdır. Yediğimiz, içtiğimiz şeyler karaciğer yağlanmasına neden olurken, karaciğer yağlanmasına iyi gelen gıdalar da bulunmaktadır. Karaciğer yağlanması nasıl geçer bitkisel sorusunun yanıtını ve karaciğer yağlanması nasıl gider sorusunun yanıtlarını ilerleyen bölümlerde bulabileceksiniz.

Karaciğer Yağlanması Nasıl Geçer Bitkisel?

■ Sebzeler: Sebzeler, antioksidan içerikleri dolayısı ile karaciğer yağlanmasına iyi gelen gıdalar arasında yer almaktadırlar. Çiğ tüketilmeleri gerekir. Özellikle tüketilmesi gereken ve tüketilmesi halinde karaciğer yağlanmasına iyi gelen sebzeler ise şu şekildedir: Koyu yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, karnabahar, kırmızı pancar, lahana, Brüksel lahanası, maydanoz, salatalık, havu., kuşkonmaz, fesleğen, nane…

■ Zencefil: Karaciğerde bulunan toksinlerin uzaklaştırılmasına, lifli yapısı dolayısı ile katkıda bulunan zencefili, bu etkisinden yararlanmak adına taze olarak, salatalarınıza ya da yemeklerinize koyabilir; ya da sade şekilde çiğ olarak tüketebilirsiniz.

■ Tatlı Patates: İçeriğinde nişasta bulundurmayan, turpgillerden olan tatlı patates, Türkiye’de artık marketlerde ve pazar tezgahlarında yerini almaya başlamış bulunmaktadır. İçeriğinde Demir, Magnezyum, Potasyum, B6, C ve D vitaminlerini bulunduran tatlı patatesi, karaciğer yağlanmasına iyi gelen etkisinden yararlanmak için tüketebilirsiniz.

■ Muz: Karaciğer yağlanması nasıl geçer bitkisel sorusunun yanıtları arasında, içeriğinde Potasyum bulunan besinler yer alır; bunun nedeni, Potasyumun, vücuttan ağır metalleri ve toksinleri uzaklaştırma etkisinden kaynaklanmaktadır. Muz da Potasyum içeriği dolayısı ile karaciğer yağlanmasına iyi gelen gıdalar arasında yer almaktadır.

■ Karahindiba Kökü: Diüretik olması ve safrayı düzenlemesi dolayısı ile toksinleri karaciğerden hızlı bir şekilde uzaklaştırır. Karahindiba kökü pek çok sağlık sorununun giderilmesinde etkilidir, ancak özellikle karaciğer yağlanması nasıl gider sorusuna yanıt olarak katkısı, sorunu gelişim aşamasında iken önlemesinden kaynaklanmaktadır.

■ Deve Dikeni: Vücudun toksinlerden arındırılması ve detoks etkisi dolayısı ile deve dikeni önemli bir isimdir. Karaciğerde bulunan hücrelerin yenilenmesine katkıda bulunur. Bu nedenle, sadece karaciğer yağlanması değil, pek çok karaciğer sorununu giderici özellik göstermektedir.

■ Ciğer: Çok zengin vitamin ve mineral içeriği bulunan ciğer, özellikle de doğal beslenen ve gezen tavuk ciğeri, karaciğer yağlanmasına iyi gelen gıdalar arasında, kendisine önemli bir yer edinmiş bulunmaktadır.

Sadece ismini saymış olduğumuz bu besinler değil, doktor kontrolünde alınan E vitamini takviyesi, çörek otu yağı ve serdeçal da karaciğer yağlanması nasıl gider sorusuna yanıt niteliğindedir. Kısaca, beslenme alışkanlıklarınızı düzenler, doktor kontrolünde olmayan ilaç kullanımından vazgeçer, vücuttaki toksinlerin atılmasına yönelik besinler tüketirseniz, karaciğer yağlanması sorunundan kısa süre içerisinde kurtulabilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.