Karaciğer Yağlanması Hakkında Bilgiler

Karaciğer Yağlanması Hakkında Bilgiler

Karaciğer, vücudumuzun en büyük organı olmanın yanında, vücudumuz ve sağlığımız için çok önemli görevleri de bulunmaktadır: sindirime katkıda bulunur, enerji depolar, toksinleri vücuttan atar… Yorulmadan çalışan karaciğerimize bizim de iyi bakmamız gerekmektedir. Toksinleri vücuttan atmak, yağların sindirilmesi için safra salgılamak, vitamin ve mineralleri depolamak, hormonları parçalamak… gibi hayati önemi bulunan pek çok işlevin sorunsuz şekilde yerine getirilmesi için karaciğer yağlanmasına karşı gerekli önlemleri almamız gerekmektedir. Karaciğer yağlanması neden oluşur, karaciğer yağlanmasının nedenleri nelerdir gibi soruların yanıtları ile birlikte, karaciğer yağlanması hakkında bilgileri ilerleyen bölümlerde bulabilirsiniz.

Karaciğer yağlanmasının nedenleri hakkında genel bir bilgi vermek istersek, egzersiz yapmamak, sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek yerine daha çok hayvansal gıda tüketmek, alkol ve sigara kullanımı gerçekleştirmek… karaciğer sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir.

Emilimi bağırsaklar tarafından gerçekleştirilen yiyecekler, sonrasında karaciğer tarafından kontrol edilir. Ve bu kontrol sırasında karaciğerin ağırlığı ortalama %7.5 civarında artış gösterir. Bu artış genel olarak karaciğer yağlanması şeklinde değerlendirilmektedir. Karaciğer yağlanması bulunan bir kişinin genel olarak karaciğerindeki yağ metabolizması bozulmuş demektir. Karaciğer yağlanması hakkında bilgilerimize şunu da eklemeliyiz ki: sindiremediği yağı kendi bünyesinde depolamaya başlayan karaciğerin fonksiyonları bozulmuştur ya da bozulacaktır.

Karaciğer yağlanmasının nedenleri arasında batı tipi beslenme tarzının da yer aldığını belirtmemiz gerekmektedir. Şöyle ki, çok yağlı beslenmek ya da basit karbonhidratlar tüketmek sağlıklı değildir. Beraberinde karaciğer yağlanmasını getirir. Bununla birlikte, kilosu yüksek ya da obez olan kişilerde de karaciğer yağlanmasının görülebilmesi söz konusudur. Elbette ki her obez kişi karaciğer yağlanması ile karşılaşacak diye bir durum yoktur; ama oran ortalama %70’tir. Özellikle çocukluğunda çok şişman olan bireyler, ileriki yaşlarda karaciğer yağlanması ve buna bağlı sorunlarla, genellikle karşılaşırlar.

Karaciğer yağlanması neden oluşur sorusunun yanıtları arasında, doktor kontrolü dışında ilaç kullanımı da yer almaktadır. Hızlı zayıflamış kişiler ve bağırsak florası bozulmuş olanlarda da karaciğer yağlanması ile karşılaşmak mümkündür. Tedaviye başladığınızda ilk olarak beslenme alışkanlıklarınızı düzenlemeniz gerekecektir.

Beslenme alışkanlıklarınızı karaciğer yağlanmasına göre düzenleyecekseniz, her şeyin öncesinde alkolden uzak durmalısınız. Bunun sonrasında basit karbonhidratları, şekeri ve şekerli gıdaları, sodalı içecekleri hayatınızdan çıkartmalısınız. İşlenmiş, paketlenmiş gıdalardan olabildiğince uzak durmalısınız. Doğal beslenme sizin için çok önemli bir kural niteliğinde olmalıdır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.