Ayak Detoksu Nedir?

Ayak Detoksu Nedir?

Ayak detoksunu sizlerle paylaşacağımız ilerleyen bölümlerde, ayak detoksu nedir, ayak detoksu ne işe yarar ve ayak detoksu nasıl yapılır gibi soruların yanıtlarını bulabileceksiniz. Aslında hepimiz detoksun nasıl faydalı bir uygulama olduğunu ve vücuttaki zararlı toksinlerin atılması için kullanıldığını biliyoruz. Ancak bilmediğimiz, ya da çok bilinmeyen konu ayak detoksu. Bu nedenle sizleri, az bilinen bu konu hakkında bilgi sahibi yapmaya karar verdik. Sağlıklı yaşama önem veriyorsanız, hemen ayak detoksu hakkında bilgileri gözden geçirmeye başlayalım.

Ayak Detoksu Nedir?

Vücuttaki toksin ve metallerin ayaklara çekilerek, sonrasında da ayaklardan çıkartılması işlemine ayak detoksu adı verilmektedir. Ayak detoksu yapabilmek için maskeler, pedler, akupuntur işlemleri ve iyonik detoks cihazları bulunmaktadır. Ayak detoksu hakkında pek çok inanış ve düşünce bulunmaktadır. Bunlar arasında, vücudun pH seviyesini dengelemek, zararlı mikroorganizmaların vücuttan atılması… gibi pek çok şey bulunmaktadır. Sağlık merkezleri ve güzellik salonlarında ayak detoksuna ilişkin uygulamalar bulunmakla birlikte, ayak detoksu pedlerini de farklı kozmetin mağazalarında bulabilirsiniz. Evde hazırlamış olduğunuz karışımlarla, ayak detoksunuzu doğal olarak kendiniz de gerçekleştirebilirsiniz.

Ayak Detoksu Ne İşe Yarar?

Ayaklarda çok fazla ter bezi ve sinir ucu bulunmaktadır. Bu nedenle detoks için ayakların çok işe yarayacağına inanılır. Ayaklarımızı ılık ya da sıcak su ile ıslatarak sakinleştiğimizi hepimiz biliyoruz. Ayrıca ayakları sıcak su ile ıslatmak ayak şişmesinin giderilmesinden bağışıklık sisteminin iyileşmesine, ruh hali ve genel sağlığın iyileşmesine de katkıda bulunmaktadır. Ayak detoksunun faydaları arasında, belirtmiş olduğumuz unsurların yanında şu noktalar da yer almaktadır:

■ Toksinleri vücuttan atmak
■ Ayak şişkinliklerini azaltmak
■ Ruhsal sakinleşmeyi sağlamak
■ Bağışıklık sistemini güçlendirmek
■ Ruh sağlığını daha iyi hale getirmek
■ Daha hızlı kalori yakarak kilo vermeyi kolaylaştırmak
■ Kalp sağlığını iyileştirmek
■ Diyabeti önlemek

Ayak detoksunun ped ya da iyonik ayak detoksu cihazları ile yapılmasının, tüm faydalardan yararlanmayı olanaklı hale getirip getirmediği ile ilgili yapılan çok sayıda araştırma bulunmaktadır. Ancak iyonik ayak detoks cihazları ile yapılan ayak detoksunun özellikle vücuttaki metallerin atılımına katkıda bulunduğu kanıtlanmış bir gerçektir.

Ayak Detoksu Nasıl Yapılır?

■ Evde ayak detoksu yapmanın en etkili yollarından bir tanesi, deniz tuzu ve karbonatın karıştırılıp, bir kova, olabildiğince sıcak suyun içerisine atılmasıdır. Suyun sıcaklığı, ayakların dayanabileceği kadar olmalıdır. Bu karışımın içerisinde ayaklarınızı 45 dakika bekletin. Her gün hazırlar ve uygularsanız, çok etkin sonuçlarını görebilirsiniz.

■ İçeriğinde antiseptik maddeler bulunduran ağız gargarası ile de ayak detoksu yapabilirsiniz. İki kapak ağız gargarasını, içerisinde su bulunan leğenin içerisine dökün ve bu karışımda ayaklarınızı bekletin. Sadece ayak detoksu yapmakla kalmamış olur, ayak mantarının önlenmesine de bu sayede katkıda bulunursunuz.

■ Bir litre suyun içerisine iki yemek kaşığı sirke, bir çorba kaşığı Epsom tuzu ilave edin ve bu karışımın içerisinde ayaklarınızı 35 dakika bekletin. Epsom tuzu ve sirke bir araya geldiğinde ortaya muhteşem bir ikili çıkmaktadır.

■ Ayak detoksu nasıl yapılır sorusunun son yanıtı da ayak detoksu pedlerini kullanmaktır. Kozmetik mağazalarından ya da internet üzerinden bu pedlere ulaşabilirsiniz. Gece yatmadan önce ayaklarınıza yapıştırmanız ve sabah çıkartmanız halinde, vücudunuzdaki ağır metal ve zararlı maddelerin atılacağını belirtebiliriz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.