Biyopsi Nedir?

Biyopsi Nedir?

Biyopsi nedir sorusunun yanıtlarını pek çok kişi bilmese de, bazılarımız biyopsi hakkında yeterince bilgiye sahip ama doktorumuz bizden biyopsi istediğinde yine de korkuyoruz, kanımızın çekildiğini hissedebiliyoruz. Biz sizleri ilerleyen bölümlerde biyopsi hakkında bilgi sahibi yapacağız. Biyopsi nedir, biyopsi çeşitleri nelerdir, biyopsi ne işe yarar gibi pek çok sorunun yanıtlarını bulabileceksiniz. Ancak bu noktada şunu belirtebiliriz: biyopsi, her ne kadar aklımıza kanser şüphesini getiriyor olsa da, hastalıklarınız hakkında doktorların daha iyi bilgi sahibi olmasını sağlayan, bunun için doku, hücre gibi sizden bir şeylere ihtiyaç olduğunda kullanılan bir operasyon gibidir. Pek çok biyopsi sonucu kötü çıkmamaktadır. Ancak kanser erken teşhis edilmesi gereken bir hastalık olduğu için kaçılmaması gereken bir süreç olarak nitelendirilebilir.

Biyopsi Nedir?

Bazı hastalıklarda, durumun teşhisi için hastanın doku ya da hücresine gereksinim duyulabilir. Bu gibi durumlarda hastadan,analiz için doku ya da hücre alınması durumuna biyopsi adı verilmektedir. Genellikle ağrı ya da risk gibi durumlardan korkulsa da, ağrı ya da risk biyopsi sürecinde oldukça az hatta bazen yoktur. Aslında biyopside analiz için gerekli doku, deri, hücre ya da organa göre bu durumun değişkenlik gösterdiğini belirtebiliriz. Alınan parça laboratuvara gönderilerek analiz süreci gerçekleşir ve hastalığın teşhisi buna göre daha kolay konulur.

Biyopsi Ne İşe Yarar?

Günümüzün en sinsi hastalıkları arasında yer alan kanser, hemen hemen herkesin korkulu rüyasıdır. Bu şüphe ile doktorunuza gittiğinizde, doktorunuz vücudunuzda kanserin var olup olmadığını anlayabilmek için biyopsiye gereksinim duyabilir. Kanserin varlığını Bilgisayarlı Tomografi ya da MR gibi X ışınları ile yeteri kadar anlayamayan doktorlar, bu uygulamalarla problemin nerede olduğunu tespit ederler. Sonrasında, kanserli hücre ve kansersiz hücrelerin ayrımı için biyopsiye gereksinim duyarlar. Kanserin teşhisinde biyopsi kilit öneme sahiptir.

Biyopsi ne işe yarar ya da biyopsi nedir sorularının yanıtlarını verirken sizlere hep kanserden söz etmemiz, doktorunuz sizden biyopsi istediğinizde sizin hemen kanserden korkmanız anlamına gelmemelidir. Kanser olma ihtimalinizin varlığı ile aynı orana sahip bir diğer ihtimal de kanser olmamanızdır. Göğsünüzde bir şişliğin varlığı söz konusu ise biyopsi sayesinde bu şişliğin kanser ya da başka bir şey olup olmadığı anlaşılır. Kanser ise dahi tedavinin erken teşhiste çok etkili olduğunu unutmamalı ve yine durumdan kaçmamalısınız.

Biyopsi Çeşitleri

Biyopsi çeşitleri bir kaç tane olmakla birlikte, sizin için bunlardan hangisinin uygulanacağına doktorunuz, sağlık durumunuz ve incelenecek bölgeyi baz alarak karar verecektir. Bununla birlikte, biyopsi çeşitlerinden hangisi sizin için uygulanacak olursa olsun lokal anestezi ile yapılacaktır.

■ Kemik İliği Biyopsisi: Kanınız ile ilgili bir problem olduğunu düşünen doktorunuz sizden kemik iliği biyopsisi isteyebilir. Bu biyopsi sonucunda, lösemi, lenfoma, anemi ya da enfeksiyon gibi problemler ortaya çıkabileceği gibi, vücudunuzun herhangi bir yerinde bulunan kanserin, kemiklerinize metastaz yapıp yapmadığını da öğrenebilirsiniz.

■ Endoskopik Biyopsi: Biyopsi çeşitleri arasında yer alan endoskopik biyopsi, vücut içerisinde yer alan dokulara ulaşmak için kullanılır ki bu sırada akciğer, mesane, mide ve bağırsaklara ulaşılabilir. Endoskop adı verilen ince ve esnek tüpün ucunda bir kamera ile farklı cerrahi cihazlar yer almaktadır. Kamera, doktorunuzun iç organlarınızdaki görüntüyü izlemesi için video monitörüne görüntüleri yansıtır. Ve bu görüntülere göre işlemlerini devam ettirir.

■ İğne Biyopsileri: Cilt ile alakalı ya da cilt altında bir yere kolayca ulaşılabilecek dokuları inceleyen iğne biyopsilerinin de bir kaç farklı çeşidi bulunmaktadır.
• Vakum Destekli Biyopsiler: Hücreleri toplamak adına bir vakumdan destek alan iğneli biyopsi çeşididir.
• İnce İğne Biyopsileri: İnce uzun bir iğnenin bir şiringaya bağlanarak, sıvı ya da hücreleri dışarıya çektiği iğneli biyopsi çeşididir.
• Görüntü Kılavuzlu Biyopsiler: Bilgisayarlı tomografi ya da X ışınları gibi görüntüleme prosedürlerini kullanarak yönlendirilen iğneli biyopsi çeşididir ve bu sayede doktorunuzun, karaciğer, akciğer gibi iç organlarınıza ulaşması sağlanır.

■ Cilt Biyopsisi: Cildinizde bulunan kızarıklık ya da lezyonların, doktorunuz tarafından verilen ilaçlara cevap vermemesi durumunda uygulanan biyopsi çeşitleri arasında yer almaktadır.

■ Cerrahi Biyopsi: Biyopsi çeşitlerinin hiç birinin uygulanamayacağı ya da uygulansalar dahi etkin sonuç vermediklerinin düşünüldüğü durumlarda bir kesi ile ya da cerrahi laporaskopi ile yapılan biyopsiye cerrahi biyopsi adı verilmektedir.

Doktorunuzun kontrolünde, onun talimatlarına uyularak yapılan biyopsilerin sağlığınız açısından hiç bir tehlikesi bulunmamaktadır. Analiz için alınan doku ya da hücrelerin sonuçlarının laboratuvar ortamından gelmesi bir kaç gün ile bir hafta arasında değişen bir zaman dilimini kapsayabilir. Biyopsi sonucunuz çıktığında doktorunuz sizi arayacak, sonuç bilgisi verecek, ya da durum değerlendirmesi için bir randevu ayarlayacaktır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.