Ramazanda Dikkat Edilmesi Gerekenler Hakkında Bilgi

Ramazanda Dikkat Edilmesi Gerekenler Hakkında Bilgi

Bu yazımızda sizlere, ramazanda nelere dikkat etmeliyiz sorusunun yanıtları arasında yer alan, ramazanda dikkat edilmesi gerekenlerden söz edeceğiz. Ramazanda dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi sahibi olmanız sayesinde, ramazanda nelere dikkat etmeliyiz sorusuna bilinçli yanıt verirsiniz, ve bu da sizlerin, sağlıklı ramazan geçirmek adına en önemli yardımcınız olacaktır. O halde soralım: ramazanda nelere dikkat etmeliyiz?

Ramazanda nelere dikkat etmeliyiz sorusunun yanıtları arasında ilk sırada, ramazanda sahurun öneminin bilinmesinin gerekliliği yer almaktadır. Ramazanda sahurun önemi kavrandığında, ramazanda dikkat edilmesi gerekenler arasında mutlaka sahura kalkılmasının yer aldığı bilinir. Sahurda, kolay sindirilen, ama enerji düzeyi yüksek besinlerin tüketilmesi gerekmektedir.
Ramazanda nelere dikkat etmeliyiz sorusunun yanıtları arasında, iftar sofrasının öneminin büyük olduğunu da belirtmemiz gerekmektedir. Ramazanda iftar için, oruç nasıl açılır sorusunun yanıtlarını doğru bilmeniz gerekmektedir. Oruç nasıl açılır sorusunun yanıtı, bir bardak oda sıcaklığında su olarak verilebilmektedir. Sonrasında ise, küçük bir lokma pide ile birlikte, zeytin, peynir, hurma… gibi yiyecekleri tüketebilirsiniz, ama tadımlık. Çünkü ramazanda dikkat edilmesi gerekenler arasında, iftar sırasında karnın doyurulmasının öncesinde, bir kase çorba içileceği yer almaktadır. Hurma, zeytin, ya da peynirin tüketimini gerçekleştirdikten sonra çorbanızı almalı, ve çorbadan sonra ise kısa bir süre dahi olsa yemeğe ara vererek midenizi dinlendirmelisiniz. Yemekleriniz mümkünse hafif zeytinyağlı; ve salata içerikli olmalıdır.
Ramazanda nelere dikkat etmeliyiz sorusunun yanıtlarından bir diğeri de, ramazanda dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan doğru sıvı tüketimidir. İftar ile sahur arasında kalan zaman diliminde, az; ama sık sıvı tüketimi gerçekleştirmelisiniz. Taze sıkılmış meyve suları, kompostolar, sindirimi kolaylaştıran papatya, rezene, ıhlamur; ve nane gibi bitki çaylarını içmeyi tercih edebilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz bitki çaylarının içerisine, kabuk tarçın, limon dilimleri, elma gibi şeyler de ilave edebilirsiniz. Sahur sırasında ise, hem sıvı alımına destek, hem de doyurucu niteliği dolayısı ile kefir, ya da ayran eklemeniz önerilmektedir.
Ramazanda dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de iftar sırasında içilmesi gereken ayrandır. Ayranınızı isterseniz sade, isterseniz de naneli bir şekilde tüketebilirsiniz. Bu, sizin tansiyonunuzu dengelemeye büyük bir katkı sağlayacaktır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.