Saç Ekimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Saç Ekimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Saç ekimi günümüzde yaygın olarak yapılan; yapılması tercih edilen işlemler arasında yer almaktadır. Saç dökülmesi ile başı dertte olanlar ya da kelliği genetik olarak kazananlar saç ekimine yönlenmektedir. Ama saç ekimi hakkında merak edilenler de oldukça fazla. Pek çok kişinin aklında saç ekini hakkında sorular bulunmakta. Bu nedenle saç ekimi hakkında herşeyi sizlere olabildiğince aktarmaya çalışacağız.

Saç Ekimi Hakkında Bilgiler

■ Saç ekimi hakkında merak edilenlerden ilki, herhangi bir ağrısının olup olmadığı ve kişiye zararının bulunup bulunmadığıdır. Saç ekimi lokal anestezi ile uygulanan ve sonrasında işlemi hastanın hissetmediği bir uygulamadır. İşlem sonrasında da hasta için herhangi bir ağrı durumu söz konusu değildir.

■ Saç ekimi işleminin yapılış aşamaları şu şekildedir: İlk olarak kişiye belirli kan tahlilleri yapılır ve saç ekimine engel olabilecek bir durumun varlığı araştırılır. Sonuçların sorunsuz çıkması halinde ilk olarak kişi tıraş edilir. Sonrasında saç ekimi işlemine konu olacak saç kökleri, kişide uygun bölgeden, lokal anestezi ile alınır. Ardından da saç ekiminin nereye yapılacağı ve saç çizgisi belirlenir. Buraya da lokal anestezi uygulanıp, saçların çıkış yönü ve açısına göre kanal açılımı gerçekleştirilir. Alınan saç kökleri, açılan kanallara yerleştirilir ki kanal açma ve saç köklerini yerleştirme, saç ekiminin en önemli aşamalarıdır. Sonrasında da saç ekimi işlemi sonlandırılır.

■ Saç ekimi hakkında sorulardan bir diğeri de, kadınlara da bu işlemin uygulanabilip uygulanamayacağı. Ve evet, saç ekimi kadınlara da, erkek tipi saç dökülmesi ya da farklı nedenlerden, tedavi ile çözülemeyecek saç dökülmesi var ise uygulanabiliyor. Ama eğer kişinin tedavisi söz konusu ise işleme önce tedavi ile başlanıyor.

■ Saç ekimi hakkında bilinmesi gerekenleri gözden geçirdiğimizde, ilk olarak kişinin yapması ve yapmaması gerekenleri maddeler halinde sıralamayı gerekli görüyoruz:
• Saç ekimi yaptırmadan en az bir hafta önce, alkol ve kan sulandırıcı kullanımını sonlandırın.
• Saç ekimi yaptırdıktan sonra da en az beş gün alkol kullanımı gerçekleştirmeyin; çünkü antibiyotik kullanımı gerçekleştireceksiniz.
• Saç ekiminden sonraki on gün boyunca saçlarınızı, uzman tarafından gösterildiği şekilde, saç ekimine uygun olarak yıkayın.
• Uygulama alanlarına en az altı ay, sert darbeler almamaya dikkat edin.
• İşlemden sonraki bir ay boyunca, sauna, hamam, güneş, deniz, havuz… gibi ortamlardan uzak durun.
• Saç ekimi yaptırdıktan sonra, altı ay boyunca tıraş olmayın.

■ İşlemin üçüncü ayının sonunda yeni saçlarınız çıkmaya başlar ve altı ya da yedinci ayda görünümünüzde önemli değişiklikler fark edebilirsiniz. Ama kesin sonuç aldığınız zaman ilk yılın sonları olacaktır.

■ Eğer saç ekimi için alınan saç köklerini doğru yerden aldıysanız, saç dökülmesi işlem sonrasında olmayacak; aynı saçları ömür boyu kullanmaya devam edebileceksiniz. Bu nedenle saç ekimini doğru kişilere yaptırmanız önemlidir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.