Stres Nelere Yol Açar?

Stres Nelere Yol Açar?

Stressiz bir yaşam, neredeyse hepimiz için imkansız. Ama stresin sonuçlarını yeteri kadar iyi biliyor olsanız; muhtemelen çözmek için doktor doktor dolaştığınız hastalığınızı yenebilmek adına stresten uzak dururdunuz. Zaman zaman içimiz daralır; aldığımız nefesin bile bir yere kadar gittiğini hissederiz. Ama eğer bu durumları sık sık yaşıyorsak sebebi stres olabilir. O halde stres hangi hastalıklara yol açar birlikte gözden geçirelim:

Stres Hangi Hastalıklara Yol Açar?

■ Bilim adamları öğrenciler üzerinde yaptıkları araştırmalarla, psikolojik stresin cilt hastalıkları üzerinde etkili olduğunu buldular. Yani, sedef, sivilce ya da sahip olduğunuz diğer cilt hastalıkları strese bağlı olarak gelişiyor olabilir.

■ Stresin sonuçlarından biri de kilo kontrolünün zorlaşmasıdır. Bazen ne kadar diyet ve egzersiz yaparsanız yapın kilo veremezsiniz. Bazen de ne kadar çabalarsanız çabalayın kilo alamazsınız. Bunun nedeni, strese bağlı hormon dengesizliği yaşıyor olmanız olabilir. Bazen metabolizmanızı hızlandıran bu hormonlar, bazen de yavaşlatmaktadır. Dolayısı ile kilo kontrolünde zorluklar yaşamaya başlarsınız.

■ Bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olan stres, sık sık hastalanmanız durumunu da ortaya çıkartabilir. Kanserin strese bağlı olarak geliştiğini bilmeyen yoktur; yediğimiz içtiğimiz zararlı şeyleri saymazsak tabi ki… Bununla birlikte stres söz konusu ise sık sık soğuk algınlığına da yakalanabilirsiniz. Tüm bunların nedeni aslında stres dolayısı ile çok salgılanan Kortizon hormonudur.

■ Stresin sonuçlarından bir diğeri de mide ve bağırsak sisteminde meydana gelen bazı hastalıklardır. Bu hastalıklar dolayısı ile aldığınız ilaçlar dahi zaman zaman işinize yaramayabilir. Bu gibi durumlarda bir Psikologtan yardım almanız gerekmektedir.

■ Her zaman rahatlıkla odaklandığınız konulara odaklanmakta yaşadığınız sıkıntı da stres habercisidir. Eğer bir anda böyle bir sorunun ortaya çıktığını görürseniz biraz durun, derin nefes alın, dinlenin; sonrasında kaldığınız yerden devam edersiniz. Zaten odaklanma sorununuz varsa devam etseniz de bir yere varamazsınız.

■ Vücudunuzda herhangi bir vitamin – mineral eksikliği bulunmamasına, ailenizde kel kimse olmamasına rağmen saçlarınızın azaldığını hissediyor, saç dökülmesi probleminden şikayet ediyorsanız, bu da stresin sonuçları arasında yer almaktadır. Hatta stres, kelliğe dahi neden olabilmektedir. Kel kalmak istemiyorsanız daha az stres yapmalısınız.

■ Günümüzde pek çok kişi baş ağrısına maruz kalabilmektedir. Bu baş ağrısı gebeliğe, sinüzite, yanlış uyku pozisyonlarına bağlı olabileceği gibi strese de bağlı olabilir. Aldığınız ilaçlar baş ağrısını geçirebilir; ama sık sık tekrarlıyorsa bu da strese bağlı olarak geliştiği anlamını ortaya çıkartabilir.

■ Strese bağlı olarak libido düşüklüğü de yaşayabilirsiniz. Söz konusu düşük olan libido, eşinizle birlikte olmak istediğiniz zamanlarda başınıza dert olabilir. Eğer strese bağlı olarak bir süredir birlikte olamıyorsanız, bunu devam ettirirseniz durum daha da kötüye gidecektir. Hiç bir şey yapamıyorsanız birlikte tatile gitmeyi deneyebilirsiniz.

■ Uykusuzluk da stresin sonuçları arasında yer almaktadır. Uykusuz insan verimli çalışamadığı gibi yaptığı işten keyif de alamayacaktır. Bu nedenle, sağlık sorunlarını da beraberinde getiren uykusuzluk sorununuz varsa mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

■ Kalp üzerinde de olumsuz etkileri bulunan stresi yaşarken, kalbimizin iyi ve kötü günlerimizde hep bizimle olduğunu unutmamalısınız.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.