Felix Baumgartner İle Uzaydan Dünyaya Atlayış Hakkında Bilgiler

Felix Baumgartner İle Uzaydan Dünyaya Atlayış Hakkında Bilgiler

Son günlerin en ilgi çekici ismi: Felix BaumgartnerFelix Baumgartner kimdir diyenler için, Felix Baumgartner’i şu şekilde tanımlayabiliriz: Uzaydan Dünyaya atlayışı gerçekleştiren rekortmen isim… Uzaydan dünyaya atlayışı gerçekleştiren Felix Baumgartner, içerisinde bulunduğu kapsülü ile birlikte, 2.5 saat boyunca uzaya yükseldi. Uzaydan dünyaya atlayışta hedef 38 kilometre olmasına karşın, Felix Baumgartner’in kapsülü hedefini aşarak, 39 kilometreyi buldu.

Felix Baumgartner, uzaydan dünyaya atlayış için hedef seviyesine ulaşıp, hatta bu seviyeyi geçtiğinde, bir süre bekledi, tüm kontrollerinin yapılmasının sonrasında ise Felix Baumgartner kendini uzaydan dünyaya atlayış için boşluğa bıraktı. Paraşütünü başlangıçta açmayan Felix Baumgartner30 saniyelik düşüşün ardından, saatte 980 kilometre hız ile inmeye başladı; uzaydan dünyaya atlayış 40 saniyeyi aştığında ise, artık Felix Baumgartner’in düşüş hızı, ses hızından fazla idi. Felix Baumgartner, dakikalar içerisinde, uzaydan dünyaya atlayış için hedeflenen noktaya; yani başlangıç dünyasına geldi; ve Felix Baumgartner kimdir sorusunun yanıtını da, uzaydan dünyaya atlayışın rekortmen ismi olarak tarihe yazdırdı. Felix Baumgartner, hedeflediği bütün rekorları kırarak başarıya ulaşan isim oldu.

Uzaydan dünyaya atlayış, Amerika Birleşik Devletleri’nin New Mexico eyaletinde gerçekleştirildi. Felix Baumgartner öncelikle, 1360 kilogram ağırlığındaki kapsülü ile stratosfer tabakasına yükseldi. Ve 2.5 saat süren kapsüllü yükseliş sonrasında, Felix Baumgartner kendini korkusuzca boşluğa bıraktı.

Felix Baumgartner, uzaydan dünyaya atlayışta, serbest dalışta ses duvarını aşan dünyanın ilk insanı olma özelliğini kazanmış oldu. Felix Baumgartner’in yaşı 43 olmakla birlikte, düşüşün başında, 25 – 30 saniyelik bir zaman zarfında kontrolünü kaybetti; fakat sonrasında yeniden normal dalışına devam ederek, yere inmesinin ortalama 1.5 dakika öncesinde paraşütünü açtı. Ve 43 yaşındaki Felix Baumgartner, adını tarihe altın harflerle yazdıran isim oldu…

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.