İlk Buluşmada Beden Dili

İlk Buluşmada Beden Dili

İlk buluşmada beden dili önemlidir. Pek çok kişi ilk buluşmada ne giyeceğini, saçlarını nasıl yapacağını; ya da nerede olunması gerektiğini düşünürken, çok kişinin de beden dili hakkında yeterince bilgisi yoktur. Hal böyle olunca, tarafların birbirini anlaması zorlaşabilir. Sorulmaya çekinilen sorular da cabası… Ancak unutulmaması gerekir ki, ilk buluşmada beden dili doğru kullanılır; ya da doğru anlaşılırsa, ilişkinin geleceği veya devamının olmaması gerektiği daha kolay değerlendirilebilir. Peki bu noktada neler bilmeliyiz?

İlk Buluşmada Kullanılan Beden Dili

■ Sürekli Saçlarla Oynamak: Bir insanın sürekli saçları ile oynamasının beden dilindeki ifadesi, karşı tarafa daha güzel görünmek istemesidir. İlk buluşmada, karşınızdaki kişi sürekli saçları ile oynuyorsa, amacı size daha güzel görünmektir. Çünkü sizden hoşlanmıştır.

■ Göz Teması: Sadece ilk buluşmada beden dili açısından bakıldığında değil, göz teması kurmak, karşınızdaki insanın size yumuşak, dediklerinizle ilgilenir şekilde bakması ve sizinle göz teması kurması, sizinle konuşmayı sevdiği anlamına gelmektedir.

■ Öne Doğru Eğilmek: Karşınızdaki kişi ilk buluşmada, size doğru hafif de olsa eğiliyorsa, size daha yakın olmak istiyordur. Yani sadece dediklerinizle ilgilenmiyor, aynı zamanda karakterinizle de ilgileniyor ve size uzak olmak istemiyor demektir.

■ Kolları Kavuşturmak: Sadece kolları kabuşturmak da değil, elleri kapatmak ya da diğer kapalı pozisyonlarda duruşlar sergilemek, ya da yanyana oturuyorsanız aranıza çanta benzeri bir şey koymak, muhtemelen sizden hoşlanmadığı anlamına gelir. Ters giden bir şeyler var demektir. Sizden uzak durmak istediği ise en önemli gerçek…

■ Telefona Bakmak: Beden dilinde, sadece ilk buluşmada değil, diğer tüm zamanlarda da, bir insan sürekli telefonu ile ilgileniyorsa, yanındaki kişi onun için yeterince ilgi çekici değildir ve muhtemelen sıkılmıştır. Bu nedenle, ilk buluşmada karşınızda sürekli telefonuna bakan biri varsa, muhtemelen o ilişkinin ikinci buluşması olmayacaktır.

■ Şüpheli Hareketler: Evli bir kişi ile bilmeden buluşmuş olabilirsiniz. Bu kişi, sizinle buluşmaya gelirken tabi ki yüzüğünü çıkartmıştır; ancak psikolojik olarak yine de yüzük taktığı elini saklar. Süpheli hareketler arasında sadece el saklamak da yoktur. Bununla birlikte, çalan telefonlara bakmaz, sürekli saate bakar… Bu kişinin sizden bir şey sakladığından emin olabilirsiniz.

■ Eski Sevgiliden Bahsetmek: İlk buluşmada beden dilinin belki de en önemli noktasıdır bu; eski sevgiliden bahsetmek kadar büyük bir yanlış yoktur. Anlatılan şey iyi ya da kötü olabilir. Ancak her şekilde bu durum, onun eski sevgilisine olan ilgisinin azalmadığının göstergesidir. Sizinle, size ilgi duyduğu için değil de, eski sevgilisinden intikam almak, onu unutmaya çalışmak, ya da ayrılık sonrası dönemi atlatmaya çalışmak için görüşüyor olabilir. Böyle bir ilişkiden kimseye hayır gelmez.

■ Şikayet Etmek: Belki yemeklerin güzel olmadığından, belki ortamın gürültüsünden, belki de çalan müziklerden… Ama her ne olursa olsun şikayet eden bir insan, sizden aşırı ilgi bekleyecek demektir. Bu ilgi ile birlikte, sizin hoşlanmadığınız özelliklerinizden de şikayet edecek ve sizi değiştirmeye çalışacaktır. Bu kişi ile birlikte olmak istemezseniz haklısınız.

■ Dokunmak: Beden dilinde küçük dokunuşlar, el temasları, hoşlanma işaretidir. Size ilgi duyduğunu ve sizden hoşlandığını gösterir.

■ İlgi Göstermek: İlk buluşmada, size sürekli iyi olup olmadığınızı, kendinizi nasıl hissettiğinizi, üşüyüp üşümediğinizi soran kişi, endişeli bir karaktere sahip demektir. Bunun sebebi ilk buluşma stresi olabileceği gibi özgüven eksikliği de olabilir. İlişki içerisinde sürekli sizi memnun etmek isteyecektir. Ancak unutmayın ki aşırı ilgi karşı tarafı boğar.

■ Yürümek: İlk buluşmada yürümeniz gerekiyorsa ve bu sırada sizin yakınınızda yürüyorsa sizden etkilenmiş demektir. Bir adım önünüzde yürümesi sizden etkilenmediğini gösterir. Aynı zamanda bir adım önde yürümesi, önceliğin kendinde olduğu izlenimini de verebilir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.