Aşk Çeşitleri Nelerdir?

Aşk Çeşitleri Nelerdir?

Her şeyin çeşidi, türü olur da aşkın olmaz mı? Bu yazımızda sizlere aşk türleri; ve aşk çeşitlerinden söz edeceğiz; çünkü, belki biliyor, belki de bilmiyorsunuz, ama birbirinden farklı sekiz tür aşkın olduğu, uzmanlar tarafından belirtiliyor. Hepimiz bir şey isteriz: İsteriz ki, ilk aşık olduğumuz insan, ömrümüzün sonuna kadar deliler gibi aşık olacağımız tek insan olsun… Ama bunu başarabilen insan sayısı oldukça azdır. Tabi bu noktada, isteklerin, ve duyguların karşılıklı olması da gerekir… Peki aşk çeşitleri nelerdir, içerisinde bulunduğunuz ilişkide siz hangi aşkı yaşıyorsunuz? Gelin bu bilgiyi birlikte edinelim…

Aşk Çeşitleri Nelerdir?

• Aşk türlerinden ilki aşksızlıktır… Birlikte olduğunuz bir insan vardır; ama onunla olan diyaloğunuzun, gün içerisinde birlikte çalıştığınız; ya da yemek yediğiniz insanlarla olan diyalogdan bir farkı bulunmamaktadır. Elbette ki bu ilişkinin ömrü uzun sürmeyecektir.

• Aşk çeşitlerinden bir diğeri de hoşlanmadır. İlişkide tutku; ya da samimiyet yoktur; ama o kişiyi beğenme duygusu söz konusudur. Genellikle yakın arkadaşlara karşı hissedilir. Eğer bu aşk türü birlikteliğe dönerse, muhtemelen mutlu olmazsınız, hatta hoşlanma duygunuzun bitmesi dahi söz konusu olabilir…

• Kara sevda da aşk türleri arasında yer alır. Ve aslında tutkulu sevdadır. Ama bu tutku sadece, onun sizin olmasını istemenizden başka bir şey değildir. Kara sevdalı olduğunuzu düşündüğünüz bir insanla mutlaka ilişkiuye başlarsınız; ama bu tür ilişkilerde eşler birbirlerine sadık değildirler; hatta aralarındaki samimiyet bile oldukça azdır…

• Aşk çeşitlerinden bir diğeri de boş aşktır… Peki boş aşk nasıl olur? Eşler birbirlerine sadakatle bağlıdırlar. Onları, ayrılmamaları için tutan bir nedenleri vardır, ama aralarında bir sevgi, samimiyet; ya da tutku yoktur. İlişki sadece, bir zorunluluktan dolayı devam ediyordur, ya da alışkanlıktır, ayrılmak korku vericidir. Ama sadece o kadarla sınırlıdır… Eşlerin düşüncel, ya da fiziksel olarak pek bir yakınlıkları yoktur.

• İlişkiye yeni başlamış çiftler ise, genellikle romantik aşk yaşarlar. Hem tutku, hem de samimiyetleri iyidir. Paylaşımları kuvvetlidir. Ama birbirlerine ne kadar sadık olduklarını görebilmek için muhtemelen yeterli zaman geçmemiştir. Yine de muhtemelen pek çok kişinin yaşamak istediği aşk türüdür.

• Uzun süredir birliktelikleri devam eden, aralarındaki samimiyet azalmamış, sadakat bitmemiş, ancak fiziksel çekim azalmış olan aşk türü, arkadaşça aşk olarak belirtilmektedir. Arkadaşça aşkta, eşlerin birbirleri ile mutlu olduklarını da belirtmek gerekir.

• Tutku, ve sadakatin fazla olduğu aşk türü budalaca aşk olarak tanımlanmaktadır. Samimiyet ise bu aşk türünde yeteri kadar yoktur. Budalaca aşk yaşadığınızı düşünüyorsanız, birbirinizi yeteri kadar tanımadan evlenmeye dahi karar verebilirsiniz. Ama sonrasında bir bakarsınız ki, birbirinizi aslında o kadar da sevmiyorsunuzdur.

• Mükemmel aşk ise, her zaman hayalini kurduğunuz ideal aşktır. Mükemmel aşkı bulduğunuzda devam ettirebilirsiniz belki, ama önemli olan başlayabilmek; ve onu bulabilmektir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.