Bebeğin Diş Çıkardığı Nasıl Anlaşılır?

Anneler, özellikle ilk bebeklerini dünyaya getirdiklerinde, daha önce hiç bir bebeğin gelişimine bu denli yakından tanık olmadıkları için, kendi bebeklerinin diğer bebeklerden çok farklı olduğunu düşünebilirler. Sürekli ağlayan 4 aylık bebeklerinin diş çıkartmaya başladığından şüphelenebilirler. Oysa ki, bebeğin diş çıkardığı nasıl anlaşılır, bebeğin diş çıkardığını nasıl anlarız, bebeğin diş çıkardığını nerden anlarız şeklindeki soruların belirli bazı yanıtları bulunmaktadır. Bu yanıtları bilirseniz, bebeğinizin diş çıkarıp çıkarmadığını anlamanız daha kolay olur ki zaten bir bebek ilk dişini genellikle 7. ayında çıkarmaktadır. Şimdi gelin zaman kaybetmeden, bebeğin diş çıkardığını anlamanın yollarını gözden geçirmeye başlayalım…

Bebeğin Diş Çıkardığını Nerden Anlarız?
Bebeğin Diş Çıkardığını Nasıl Anlarız?
Bebeğin Dilş Çıkardığı Nasıl Anlaşılır?

• Bebeğin diş çıkardığını anlamanın yolları arasındaki ilk unsur, bebeğin salya akıtıyor olup olmadığıdır. Eğer bebeğiniz yeni yeni salya akıtmaya başladı ise, bu durum onun diş çıkardığını gösterebilir. Ama bebeğiniz üçüncü ayından bu yana zaten sürekli salya akıtıyor ise, bu unsuru elemeniz gerekir.

• Bebekler diş çıkartırken, hem derinin yırtılması nedeni ile ağrı, hem de kaşıntı hissederler. Ve bu hissi giderebilmek için de sürekli ağızlarına bir şeyler koyarak ısırmaya, ya da kemirmeye çalışırlar. Dikkat edin. Eğer bebeğinizde bu gibi bir değişim söz konusu ise, diş çıkardığını böylece anlayabilirsiniz.

• Bebeğinizin ağız içine bakın. Eğer diş etlerinin şişkinleşmeye başladığını görürseniz, bu durumun, onun diş çıkardığının göstergesi olduğunu anlayabilirsiniz.

• Bebeğiniz eğer huysuzluk yapıyor, mızmızlanıyor; ve siz onu sakinleştirmekte zorlanıyorsanız, bu durum da diğer unsurlarla birleştirildiğinde, bebeğin diş çıkardığını anlamanın yolları arasında yer almaktadır.

• Diş çıkaran bebeğin yüksek dereceli olmasa da ateşi olabilir; ya da bebek ishal olabilir. Bu durumun, diş çıkarma belirtileri arasında yer aldığını unutmamalısınız.

Diş çıkaran bebeğinizin ağrısı, ya da ateşi devamlılık gösterdiğinde doktorunuzla görüşmeyi; ve bebeği rahatlayacak ilaç önerisi istemeyi unutmayın; ve ağzına koyarak acısını giderebileceği bir oyuncak vermeyi de ihmal etmeyin. Bu oyuncağı temiz şekilde bebeğe siz verin ki, etrafta bulduğu, ağzına koymaması gereken bir şey ile bu isteğini gidermeye çalışmasın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası