B12 Vitamini Ne İşe Yarar?

B12 Vitamini Ne İşe Yarar?

Eğer sürekli bir sinirlilik hali hissediyorsanız, vücudunuzun bazı bölgeleri ağrıyor, ve siz bu ağrıyı çok hissediyor, yorgun olduğunuzu düşünüyor; ya da bir şeyler yapmaya üşeniyorsanız, unutkanlık gibi sorunlarınız varsa… sizde B12 vitamini eksikliğinden söz edilebilmektedir, ve vücudunuz B12 vitaminini kendisi üretmez. İşte bu nedenle B12 vitamini hakkında bilgi sahibi olmalı, B12 vitamini ne işe yarar, B12 vitamini nasıl yükselir gibi soruların yanıtlarını bilmelisiniz.

B12 Vitamini Ne İşe Yarar?

• Cildinizin kendini yenilemesi, vücudunuzun sağlıklı hücreler üretmesi… kısacası, cilt, saç, ve tırnaklarınızın sağlıklı kalabilmesi için B12 vitamininin vücudunuzda mutlaka bulunması gerekmektedir.

• Pek çok kanser türüne karşı koruma etkisi bulunan B12 vitamini özellikle kolon, karaciğer, prostat, ve göğüs kanserine karşı koruma etkisi göstermektedir.

• B12 vitamininin unutkanlığa iyi gelen bir özelliği bulunmaktadır. Bu özellik, karbonhidratların enerjiye çevrilmesinden, ve dolayısı ile şeker kullanımının düzenlenmesi ile beynin şeker ihtiyacının karşılanmasından ileri gelmektedir.

• B12 vitamini eksikliğinde yeme gereksinimi artar, iştah açılır; bunun karşılığı olarak B12 vitamininin yeterli alınması durumunda yeme gereksinimi ortadan kalkar. Aynı zamanda gerekli enerjiye de sahip olan vücut, kendini yorgun hissetmez. Bunun sonucu olarak kilo kontrolü durumu söz konusu olmaktadır.

• Vücuttaki yağın azaltılması adına da B12 vitamini önemli bir faktör olarak belirtilmektedir.

• Felç, yüksek tansiyon gibi vücudu olumsuz etkileyecek problemlere karşı koruyucu olan B12 vitamini, kalp; ve damar hastalıklarına karşı koruyucu özellikleri ile bilinmektedir.

• B12 vitamini sinir hücrelerini koruyucu özellik göstermektedir.

• Hücre yaşlanmasını önler, yeni hücre üretimine katkıda bulunur.

B12 Vitamini Nasıl Yükselir?

B12 vitaminini yükseltme işlemi öncesinde yapılması gereken, senede bir kere Dahiliye uzmanına gitmek; ve gerekli kan tahlillerini yaptırarak vücuttaki B12 vitamininin yükseltmeye gerek olup olmadığını araştırmaktır. Eğer az miktarda B12 vitamininiz varsa, B12 vitamini eksikliği söz konusu ise, o halde:

– Kırmızı et, beyaz et, deniz ürünleri, yumurta, yoğurt… gibi hayvansal ürünleri bolca tüketmelisiniz.
– Eğer vücudunuzda, B12 vitamini eksikliğine neden olacak bir hastalık var ise, doktor kontrolünde olmak kaydı ile, ağızdan, ya da enjeksiyon yöntemi ile B12 vitamini takviyesi alabilirsiniz. Bu noktada B12 vitamininin takviye olarak alınması halinde, vücuda kilo olarak geri dönmediğini de belirtmemiz gerekmektedir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.