Kanserden Korunmak İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Kanserden Korunmak İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Kanser çağın hastalıkları arasında biliniyor ve bununla da kalmayıp, hayatı tehdit ettiği düşünülüyor. Hal böyle olunca, kanserin, korunmamızı gerektiren ne kadar ciddi bir hastalık olduğunun farkındayız. Kanserden korunma yolları arasında da en önemli unsur beslenme. Kanserden korunmak için nasıl beslenmeliyiz? İlerleyen bölümlerde sizlere kanserden korunmak için beslenme önerilerinde bulunacağız. Unutmayın:sağlıklı beslenme, sadece kanserden korunma yolları arasında yer almaz; aynı zamanda sağlıklı yaşamın anahtarıdır.

Kanserden Korunmak İçin Beslenme Önerileri

■ Sabah, öğle, akşam yemeği olmak üzere günde üç öğün düzenli olarak beslenin. Her öğünde, sağlıklı doymamış yağlar, protein, kaliteli karbonhidrat, vitamin ve mineral alın. Haftada iki öğün balık tüketin. Sabah kahvaltısında olabildiğince organik yumurta, domates, peynir, zeytin… tüketin. Esmer un kullanmayı alışkanlık haline getirin.

■ İçeriğindeki antioksidan değeri yüksek kuruyemişlerden günde bir avuç tüketin. Ancak çiğ olarak tüketilmeleri gerektiğini unutmayın. Fındık, ceviz, badem… kavrulduklarında ya da soslandıklarında, içeriklerinde bulunan sağlıklı yağlar kavrularak trans yağa dönüşür. Bununla birlikte, kabuklarında bulunan lifler de yanarak yok olur. Bu nedenle çiğ tükettiğinizden emin olun.

■ Kanserden korunmak için beslenme önerileri içerisinde, günde bir bardak yeşil çay tüketmek de yer alıyor. Yeşil çay oldukça etkili bir kanser savaşçısı olarak biliniyor. Özellikle mide kanseri gibi durumlarda oldukça etkin bitki çayları arasında yer alıyor.

■ Izgara balık, et ve tavuk, sağlıklı beslenme için öneriliyor. Ancak kanserden korunma yollarından söz ederken, bu besinlerin yoğun mangal ateşinde pişmesinin de kansere davetiye çıkarttığını belirtmemiz gerekiyor. Ayrıca, salam, sosis, sucuk gibi şarküteri ürünlerini de tüketmemelisiniz.

■ İçeriğinde Flavon bulunan besinleri tüketin. Flavon kanserle savaşan etkin maddelerden bir tanesidir. Güvenli bir şekilde flavon alabileceğiniz besinler: sarımsak, pazı, lahana, kara üzüm, nar, yaban mersini… şeklinde sıralanabilmektedir.

■ Kanserden korunmak için beslenmede günde bir bardak kefire de yer verin. Kefir probiyotik etkisi ile bağırsaklarınızı temizler. Sindirim sistemi hareketlerinizi düzenler ve kansere karşı savaşan etki gösterir.

■ Kansere karşı ve diğer pek çok hastalıktan korunmak için kuru baklagillere beslenmenizde haftada iki kere yer verin. Özellikle nohutu, Demir, Fosfat, Kalsiyum ve B vitamini içeriği dolayısı ile olabildiğince sık tüketmeye özen gösterin.

■ Her sabah aç karna, en az bir bardak su için. Gün sonunda da en az iki litre su içmiş olun. Su hayattır. Susuz bir hayat düşünülemez.

■ Kanserden korunma yollarından bir diğeri de sigara içmemek ve içilen ortamlarda bulunmamaktır. Bununla birlikte, günde en az yarım saat yürüyüş ya da sağlığınızın el verdiği egzersizleri yapın. Olabildiğince az hareketsiz zaman geçirin.

■ Melatonin hormonu kansere karşı koruyucu etki göstermekte olup, sadece karanlıkta salgılanmaktadır. Bu nedenle, uyurken tüm ışıkları kapatın. Telefon, televizyon, laptop gibi cihazların mavi ışığı melatonin hormonu salgılanmasını baskılar. Bu nedenle bu cihazlardan uzak uyuyun.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.