Yirmilik Diş Ve Yirmilik Diş Çekimi Hakkında Bilgiler

Yirmilik Diş Ve Yirmilik Diş Çekimi Hakkında Bilgiler

Bu yazımızda sizlere yirmilik diş ile ilgili bilgilerden söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Yirmilik diş çekimi; ve yirmilik diş hakkında merak ettiğiniz detayları yazımız içerisinde bulabileceksiniz. O halde hiç zaman kaybetmeden sizler için yirmilik diş hakkındaki bilgilerimizin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım, ve kısaca yirmilik diş çekiminden söz edelim:

Yirmilik diş nedir? Genellikle 17 ile 25 yaş arası kişilerde, kök dişlerinin en arkasında çıkan; çıkarken de yirmilik diş ağrısını muhtemelen şiddetli şekilde hissettiren dişler, yirmilik diş nedir sorusunun yanıtı olarak verilmektedir. Yirmilik diş bazı kişilerde 25 yaşından sonra da çıkabilir. Yirmilik diş ağrısının en önemli nedeni ise, çene kemiğine yapışık olmasından kaynaklanmaktadır.

Yirmilik diş ağrısı zaman zaman çok şiddetli olabiliyor, ve bazı zamanlarda çene kemiğine gömülü şekilde kalan yirmilik diş çekimine, doktor, çekmiş olduğu çene kemiği filmi sonrasında karar veriyor. Yirmilik diş ağrısı zaman zaman yirmilik diş çekimi ile sonuçlandırılırken, zaman zaman da yirmilik diş, gömülü olduğu yerde bırakılabiliyor. Bu noktada en doğru karar, çekilen filmi gören doktor tarafından veriliyor.

Yirmilik diş çekimi genel olarak cerrahlar tarafından gerçekleştiriliyor, çünkü yirmilik diş çekimi sırasında yirmilik diş kırılması gözlemlenebiliyor, bu gibi bir durumda ise, yirmilik diş çekimine cerrahi müdahale de dahil oluyor. Bu süreç ise şu şekilde işliyor: Yirmilik dişin bulunduğu bölgede ilk olarak bir kesik açılıyor, sonrasında bölge düzleştiriliyor, ardından da yirmilik diş çekimi sırasında kalan parça alınıyor. Ardından bölgeye dikiş atılıyor. Bunun sonrasında kişiye bir haftalık bir ilaç tedavisi veriliyor, tedavinin ardından ise yirmilik dişin çekimi sonrasında atılan dikiş basit bir işlem ile alınıyor. Yirmilik diş çekimi sırasında bu şekilde bir durum olacak olursa, lokal anestezi gerçekleştiriliyor, ve acı hissi gideriliyor.

Yirmilik diş çekimi sonrasında dilinizle, problemli bölgeye temas etmemeniz gerekiyor. Bunun yanında, ağzınızı fazla çalkalamamanız, ve tükürmemeniz de gerekiyor, sadece size verilen gargarayı uygulamanız tavsiye ediliyor. Ayrıca, yirmilik diş çekimi sonrasında ağzınızda bir şişlik olduğunu, ve bir kaç güne kadar geçtiğini, ilk iki gün de sızıntı şeklinde kanamaların gözlemlendiğini belirtmemiz gerekiyor. Bu nedenle telaşa kapılmamanızı öneriyoruz. Bu zaman zarfında dikkat etmeniz gereken bir diğer detay ise, sigara, ve alkol kullanımından kaçınmanızın gerekliliği oluyor. Aksi halde belirtilen problemlerin giderilme süresi daha uzun oluyor.

Yirmilik diş çekimi sonrasında sıcaktan, ve soğuktan da uzak durmanız gerekiyor, hatta duştan dahi kaçınmanız öneriliyor. Bunun yanında, yirmilik diş çekimi sonrasında ikişer saatlik aralıklarla, yarım saatlik buz uygulamaları da gerçekleştirebilirsiniz. Üç dakika buz koyup, üç dakika buzsuz bırakarak bu şekilde yarım saati tamamlamanız gerekmektedir. Yirmilik diş çekimine yalnız gitmemeniz gerektiğini de belirtmeliyiz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.